Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska pod wodą po burzach i ulewach

Redakcja
Bartłomiej Jopek, mieszkaniec Radgoszczy, do zalanego domu mógł dostać się tylko łodzią Fot. Piotr Subik
Bartłomiej Jopek, mieszkaniec Radgoszczy, do zalanego domu mógł dostać się tylko łodzią Fot. Piotr Subik
Po ulewnych deszczach w czasie weekendu prawie 3 tys. strażaków miało pełne ręce pracy. Wczoraj usuwali skutki podtopień m.in. w Witowie (pow. tatrzański) oraz w powiecie dąbrowskim, m.in. w Radwanie i Brzezówce (gm. Szczucin), a także Radgoszczy-Łęgu (gm. Radgoszcz).

Bartłomiej Jopek, mieszkaniec Radgoszczy, do zalanego domu mógł dostać się tylko łodzią Fot. Piotr Subik

POWÓDŹ. Kilkaset zalanych gospodarstw, ponad tysiąc interwencji straży pożarnej, straty obecnie trudne nawet do oszacowania

Tam nadal nie wszystkie ewakuowane osoby mogły wrócić do domów. Nieprzejezdnych było też m.in. kilka dróg powiatowych (Brzezówka - Suchy Grunt, Szczucin - Radgoszcz, Szczucin - Suchy Grunt) oraz gminnych. Z kolei w Witowie, Dzianiszu oraz Leśnicy na Podhalu po sobotnim oberwaniu chmury wciąż zalane było ponad ćwierć tysiąca gospodarstw.
W sobotę do szpitala trafił dwuletni chłopczyk, którego w Łapanowie (pow. bocheński) wezbrana woda porwała pod betonowy przepust.
Straż pożarna, ochotnicza i zawodowa, interweniowała również w pow. nowosądeckim, nowotarskim oraz tarnowskim, m.in. pompując wodę z zalanych gospodarstw, studni oraz udrażniając przepusty. Np. w Ropicy Polskiej (pow. gorlicki) zalana została stołówka i świetlica w Zespole Szkół, z kolei w Dobczycach - posesje przy kilku ulicach i piwnice bloków. Strażacy zabezpieczali także przed wodą szyb Górsko przy Kopalni Soli w Wieliczce.
Przez osuwającą się ziemię zupełnie zablokowana została wczoraj droga krajowa nr 87 przed przejściem granicznym Piwniczna - Mniszek nad Popradem na Sądecczyźnie. Utrudnienia są także w dojeździe do granicy ze Słowacją w Chyżnem, gdzie woda uszkodziła jeden z pasów drogi krajowej.
Wczoraj wieczorem alarmy powodziowe obowiązywały wciąż w powiatach: dąbrowskim i tarnowski, w Nowym Sączu oraz w gminach Bobowa i Grybów, a także w sołectwach Witów i Dzianisz (pow. tatrzański). Z kolei stan pogotowia przeciwpowodziowego utrzymywano w powiecie brzeskim i w gminach Chełmiec, Gorlice, Borzęcin, Limanowa, Tymbark, Brzeszcze. Poniżej stanów alarmowych opadła woda na rzece Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu, na rzece Biała w Ciężkowicach oraz na Dunajcu w Nowym Targu.
- Na głównych rzekach w Małopolsce poziom wód utrzymuje się na średnim poziomie, dlatego są one gotowe do przyjęcia wody. Bez zakłóceń działa komunikacja PKP i PKS; większość mieszkańców ma prąd i gaz - poinformowała wczoraj po południu rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak.
Niestety, synoptycy wczoraj wieczorem zapowiadali dalsze intensywne opady deszczu oraz burze, wskutek których mogą wylewać rzeki i potoki.
(SUB)
CZYTAJ WIĘCEJ - MAŁOPOLSKA
ZOBACZ ZDJĘCIA:
REGION TARNOWSKI
SĄDECCZYZNA
PODHALE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski