Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska policja uzbraja dzielnicowych w „komórki”

Marcin Banasik
Policjanci dzielnicowi większość czasu spędzają w terenie
Policjanci dzielnicowi większość czasu spędzają w terenie Sławomir Kowalski
Bezpieczeństwo. 660 telefonów komórkowych trafi do funkcjonariuszy w naszym regionie

Szybki kontakt mieszkańców z funkcjonariuszami był dotychczas utrudniony. - Dysponowaliśmy tylko telefonami stacjonarnymi. Większość czasu na służbie spędzam w terenie, więc siłą rzeczy na miejscu odbierałem mniej niż połowę telefonów od mieszkańców - mówi st. asp. Marcin Sroga z komisariatu II przy ul. Lubicz w Krakowie.

Od kilku dni funkcjonariusz chodzi na patrole z „komórką” w kieszeni. - To bardzo ułatwia pracę. Policjant dyżurujący nie czeka, aż wrócę do komisariatu, tylko dzwoni i szybko informuje mnie o zdarzeniu - dodaje Marcin Sroga.

Numery telefonów do poszczególnych dzielnicowych są na bieżąco udostępniane na stronie internetowej małopolskiej policji w zakładce - „kontakt z dzielnicowym” oraz na stronach komend powiatowych i miejskich policji województwa małopolskiego.

Dzielnicowi nazywani są często „policjantami pierwszego kontaktu” - gdyż to do nich trafia większość próśb o pomoc w rozwiązaniu różnych spraw, najczęściej tych związanych z przemocą w rodzinie i uciążliwymi sąsiadami, ale także wiele innych.

- Bezpośrednie telefony komórkowe są więc jedną z metod ułatwienia kontaktu z policjantami, zwłaszcza na wsiach i w małych miejscowościach - mówi podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

Dzielnicowi są dostępni pod wskazanymi numerami telefonów, w godzinach pełnienia przez nich służby. Ważne, aby pamiętać, że nie są to numery alarmowe - w przypadku konieczności zgłoszenia sytuacji zagrożenia lub powiadomienia o przestępstwie należy wybrać numer 112 lub 997. - Mamy nadzieję, że łatwiejszy kontakt z policjantami zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu - mówi Mariusz Ciarka.

W ubiegłym roku dzielnicowi przeprowadzili na terenie Małopolski ponad 68 tysięcy różnych interwencji. Pracujący w terenie policjanci „pierwszego kontaktu” reagowali także na popełniane przestępstwa, zatrzymywali ich sprawców.

Na gorącym uczynku wpadło 2690 sprawców różnych przestępstw, dzielnicowi zatrzymali także 1628 osób poszukiwanych i ujawnili 67 239 wykroczeń (mandatami ukarali 25 391 osób).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski