Małopolska pomaga przedsiębiorcom: Obniżenie opłat, czynszów za lokale, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników… Jak otrzymać i gdzie?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Małopolskie firmy borykające się z problemami finansowymi z powodu koronawirusa mogą niemal od ręki uzyskać ulgi w opłatach za korzystanie ze środowiska, obniżki czynszów, a także dofinansowanie do wynagrodzeń swoich pracowników – w celu zachowania miejsc pracy. Zarząd Województwa Małopolskiego przeanalizował formy wsparcia przedsiębiorców, którzy ze względu na panującą epidemię nie byli w stanie uiścić różnorakich opłat przed 31 marca lub mogą mieć z tym problem w przyszłości.

FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki

- Zarząd Województwa Małopolskiego bardzo poważnie traktuje wszystkie zagrożenia związane z epidemią COVID 19 - zarówno te dla życia i zdrowia, jak i dla gospodarki, rodzinnych firm – a więc naszego finansowego i bytowego bezpieczeństwa. Stąd uchwalona Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Stąd kolejne ulgi, odroczenia, umorzenia – wyjaśnia wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Obniżka czynszów: dla tych, którzy nie zwolnią pracowników lub utracili przychody

Zarząd Województwa Małopolskiego skierował do wszystkich wojewódzkich jednostek organizacyjnych oraz wojewódzkich osób prawnych pisma rekomendujące pozytywne rozpatrywanie wniosków najemców i dzierżawców, a do spółek wojewódzkich lub z większościowym udziałem województwa małopolskiego pisma z rekomendacją do udzielania najemcom i dzierżawcom ulg w czynszu.

Wnioski wraz z uzasadnieniem należy kierować do podmiotów, z którym zawarte są umowy. Z ulgi będą mogli skorzystać najemcy/dzierżawcy, którzy nie dokonali redukcji zatrudnienia większej niż 10 proc. stanu sprzed ogłoszenia stanu epidemii, a redukcja była wynikiem sytuacji gospodarczej wynikającej z ogłoszenia stanu epidemii.

Możliwe będzie także udzielenie, na trzy miesiące, 90-procentowej obniżki stawki czynszu najemcom/dzierżawcom, którzy całkowicie zawiesili działalność (przy czym nadal będą oni ponosili koszty eksploatacyjne). Na tych samych zasadach udzielona zostanie obniżka najemcom/dzierżawcom, którzy udokumentują całkowitą utratę płynności finansowej rozumianej jako niemożność regulowania płatności w związku z bieżącymi kosztami działalności.

Najemcy/dzierżawcy mogą też uzyskać obniżkę czynszu proporcjonalnie do spadku obrotów w działalności wykonywanej w ograniczonym zakresie. Dane o sytuacji najemcy/dzierżawcy będą składane w formie oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej – na tej podstawie będą podejmowane decyzje o zwolnieniach czynszowych.

Spółki z udziałem Województwa Małopolskiego będą podejmowały decyzje samodzielnie – ale powyższe zasady są im proponowane w formie rekomendacji - do rozważenia.

Dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą wnioskować do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z kryzysem wywołanym przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wypłaty świadczeń będą możliwe do końca 2020 roku.

Dofinansowanie jest elementem tarczy antykryzysowej, mającej na celu ochronę miejsc pracy.
Szacuje się, że w Małopolsce o tego typu wsparcie może zawnioskować ok. 63 tys. pracodawców dla ok. 350 tys. pracowników.

Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch form pomocy:
1. Dofinansowania wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów:

  • nie mniej niż o 15 proc. w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego lub
  • nie mniej niż o 25 proc. od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

Pracodawca może wówczas otrzymać wsparcie przez kolejne 3 miesiące dla każdego pracownika. Będzie ono wynosiło 50 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz należne składki na ubezpieczenie społeczne, przysługujące od pracodawcy w wysokości maksymalnej 1 533,09 zł miesięcznie.

2. Sfinansowanie części wynagrodzenia pracowników w wypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, przy czym obniżenie wymiaru czasu pracy i wysokości wynagrodzenia może wynieść maksymalnie 20 procent.

Pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot 50 procent obniżonego wynagrodzenia, jednak do wysokości nie większej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia - czyli maksymalnie 2 452,27 zł miesięcznie na każdego pracownika. Wsparcie będzie świadczone przez 3 miesiące, a pracodawca nie będzie mógł zwalniać pracowników przez kolejne 3 miesiące.

Wnioski można składać na dwa sposoby:

  • elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, przy czym złożenie wniosku w tej formie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu za pomocą Profilu Zaufanego. Link kieruje nas do okna „Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu", z którego klikamy dokument „Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy" i wypełniamy dokument na stronie,
  • papierowo w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie lub w innym WUP właściwym dla siedziby pracodawcy.

Z oczywistych względów WUP rekomenduje formę elektroniczną.
Przedsiębiorcy chcący złożyć wniosek w formie papierowej powinni wysłać go pocztą tradycyjną na adres:
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków

Pod adresem: https://wupkrakow.praca.gov.pl/-/11918632-dofinansowanie-wynagrodzen-dla-pracownikow
Można znaleźć odpowiednie wnioski do ściągnięcia.
Do wniosku pracodawca dołącza wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń.

Jeżeli pracodawca złoży kompletny wniosek, który zostanie zaakceptowany przez WUP, będzie zobowiązany do podpisania umowy w WUP.

O szczegóły związane z ochroną miejsc pracy w ramach tarczy antykryzysowej można pytać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie pod nr tel. 12 61 98 576 lub 12 61 98 578 oraz pisząc na adres e-mail: [email protected].

Ulgi w opłatach środowiskowych

Ulgi w opłatach środowiskowych mogą zostać przyznane na podstawie kompetencji marszałka województwa jako organu podatkowego, zgodnie z art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

W Małopolsce mogą one dotyczyć:

  • opłaty produktowej, dodatkowej opłaty produktowej (opakowania) i opłat recyklingowych,
  • opłaty produktowej i dodatkowej opłaty produktowej (produkty, tj. oleje, opony)
  • opłat produktowych za nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu i opłat depozytowych oraz opłaty za publiczne kampanie edukacyjne (baterie i akumulatory),
  • opłat za kampanie edukacyjne i opłat za nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny),
  • opłat za nieosiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Marszałek, jako organ podatkowy, w przypadku spółek oceni ich możliwości płatnicze oraz wpływ konieczności wniesienia opłat środowiskowych na dalsze funkcjonowanie firmy. We wnioskach składanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zostanie poddana ocenie sytuacja finansowa wnioskodawcy. W przypadku powoływania się na skutki klęsk żywiołowych, czyli epidemii koronawirusa, należy opisać jej wpływ na pogorszenie się sytuacji finansowej wnioskodawcy, brak możliwości prowadzenia działalności, konieczność ratowania miejsc pracy, itp.

Szersze informacje oraz wzory dokumentów do pobrania znajdują się na stronie malopolska.pl/ulgi (Biuletyn Informacji Publicznej Województwa Małopolskiego).

Wnioski można składać za pośrednictwem systemu e-PUAP, na elektroniczną skrzynkę podawczą /947ts6aydy/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Małopolska tarcza antykryzysowa: unijne 320 mln zł wesprze szpitale i przedsiębiorców

Szpitale i przedsiębiorcy z Małopolski będą mogli skorzystać z regionalnej tarczy antykryzysowej, czyli środków unijnych przesuniętych z Regionalnego Programu Operacyjnego specjalnie na walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków gospodarczych. Dzięki staraniom władz województwa udało się błyskawicznie uruchomić aż 320 mln zł.

Środki przeznaczone są na trzy kluczowe cele: zakup dla szpitali nowego sprzętu pozwalającego ratować życie i leczyć osoby zarażone, ochronę miejsc pracy oraz wsparcie dla małopolskich przedsiębiorców (to ostatnie w formie korzystnych pożyczek obrotowych).

94 mln złotych dofinansowania unijnego, powiększoną o wkład krajowy do 110 mln złotych, kupione zostaną: sprzęt medyczny, karetki pogotowia oraz aparatura służąca do separowania osób zakażonych, dezynfekcji pomieszczeń. Dla zapewnienia właściwej i błyskawicznej oceny potrzeb i pilności zakupów Zarząd Województwa powołał Komitet Sterujący z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz Małopolskiego Inspektora Sanitarnego.

Ponieważ skutki epidemii silnie uderzyły w małopolskich przedsiębiorców, władze regionu uznały, że i tu niezbędna jest możliwie szybka pomoc. Do firm trafi 192 mln zł. Środki te mają chronić przed skutkami gospodarczymi epidemii oraz wspierać utrzymanie miejsc pracy. Mechanizm dofinansowania zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które również błyskawicznie są tworzone.

Przygotowywany jest także program bardzo korzystnych pożyczek - o symbolicznym oprocentowaniu - dla firm, które będą potrzebowały pieniędzy, aby utrzymać stan zatrudnienia. Ta część oferty, szacowana na ponad 35 mln zł, zostanie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i ma być zwiększana w zależnie od potrzeb.

Wszystkie informacje o działaniach i ułatwieniach przygotowanych przez województwo w w ramach walki z koronawirusem w oparciu o środki unijne można znaleźć na stronie www.rpo.malopolska.pl w zakładce Fundusze a koronawirus.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie