Małopolska. Ponad 66 tys. osób otrzyma wsparcie w ramach rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu". Wojewoda: to konkretna pomoc

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
PIXABAY
Udostępnij:
Posiłki dla dzieci, uczniów i młodzieży, produkty żywnościowe lub świadczenia pieniężne na zakup posiłku lub żywności dla osób dorosłych, zwłaszcza starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych. Te konkretne formy pomocy mogą być realizowane dzięki rządowemu programowi "Posiłek w szkole i w domu", którym w Małopolsce w 2022 roku objęte zostanie ponad 66 tys. osób. Wnioski o wsparcie w ramach modułu I (pomoc dla dzieci i młodzieży) i II (pomoc dla osób dorosłych) należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

FLESZ - Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Na 2022 rok gminy województwa małopolskiego przewidują na realizację I i II modułu ponad 77 mln zł, z czego powyżej 54 mln zł to oczekiwana dotacja z budżetu państwa. Oznacza to wsparcie ze środków rządowych w wysokości 70% kosztów. Pomoc w postaci zapewnienia posiłku, środków na jego zakup lub zakupu produktów żywnościowych trafi do ponad 66 tys. Małopolan.

W projekcie ustawy budżetowej na 2022 rok województwo małopolskie otrzymało środki w wysokości ponad 25 mln zł. 19 stycznia 2022 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o przyznaniu Małopolsce I transzy rezerwy celowej w wysokości 7 260 812 zł. Łącznie zatem z programu „Posiłek w szkole i w domu” – moduł I i II do Małopolski trafiło w tym roku już ok. 32,3 mln zł. Przyznanie II transzy rezerwy celowej planowane jest na drugą połowę sierpnia.

- Na realizację modułów I II programu w latach 2019–2023 polski rząd przewidział prawie 2,6 mld zł z budżetu państwa, w każdym roku po 510 mln zł. Kiedy program ten był uruchamiany, premier Mateusz Morawiecki mówił, że „ten kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o całą Polskę”. Środki przyznane dla naszego województwa to właśnie zapewnienie konkretnego wsparcia najmłodszym i wszystkim, którzy go potrzebują – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jednak program "Posiłek w szkole i w domu" to nie tylko pomoc dla dzieci, uczniów, młodzieży czy dla osób dorosłych, ale również wsparcie w ramach modułu III. Pozwala on organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe starać się o dofinansowanie na organizowanie nowych stołówek szkolnych lub doposażanie i modernizowanie istniejących.

Tylko w ubiegłym roku z modułu III do Małopolski trafiło blisko 4 mln zł, a wsparciem zostało objętych 54 małopolskich szkół podstawowych, o czym pisaliśmy TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Wszystkie dzieci w szkole moglyby mieć dotowane posiłki(jesli juz takowe szkola oferuje) i powrót do chalatow,zeby nie bylo pokazu mody od lat najmłodszych. Grupy rowiesnicze sa czasem straszne.
Dodaj ogłoszenie