Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska skrzy się od zabytków

Paweł Gzyl
Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej jest jednym z z małopolskich zabytków na liście UNESCO
Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej jest jednym z z małopolskich zabytków na liście UNESCO fot. Michał Gąciarz
Zobaczymy zdjęcia Szlaku Architektury Drewnianej. Część obiektów wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Krakowie trwa aktualnie 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Towarzyszy jej wyjątkowa wystawa fotograficzna prezentującą zdjęcia wybranych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, w szczególności tych, które zostały wpisane właśnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi dzisiaj o godzinie 13, a będzie można ją oglądać na Placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie do 16 lipca.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce liczy ponad 1500 km i obejmuje 255 obiektów reprezentujących różną funkcjonalność, różne epoki, różne style i artystyczne jakości. Szlak powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia, w latach 2001-2003, wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a znaki drogowe wskazują jak do nich dojechać.

Oznakowanie zostało odświeżone i uzupełnione w 2008 roku. Od dekady w wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej, organizowany jest cykl koncertów klasycznych pod nazwą „Muzyka zaklęta w drewnie”.

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały cztery cerkwie, wchodzące w skład Szlaku. Są to: cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Od czerwca do września w ramach projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej” niektóre kościoły i cerkwie są udostępniane zwiedzającym. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć to, co zwykle bywa nieosiągalne.

Krakowska wystawa to główny element kampanii promocyjnej Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT). Równolegle do niej prowadzone są działania promocyjne na stronie www.visit­ malopolska.pl oraz w mediach społecznościowych (na Facebooku MSIT „Odkryj Małopolskę” oraz na Instagramie).

Ich celem jest prezentacja licznych i niezwykłych atrakcji turystycznych regionu, w tym Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, jako szczególnego produktu turystycznego Małopolski, a także Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT), dzięki któremu można zdobyć wszelkie informacje na temat tych atrakcji, jak również łatwo do nich trafić.

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i przygotowane zostało przez Małopolską Organizacją Turystyczną we współpracy z samorządem województwa. Kuratorem wystawy jest Janusz Sepioł, senator PO.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski