Małopolska straciła szansę na wygranie UEFA Region’s Cup

Przemysław Mirek
Fragment pierwszego, wygranego przez Małopolskę meczu z Mazowszem
Fragment pierwszego, wygranego przez Małopolskę meczu z Mazowszem Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Drużyna Dolnośląskiego ZPN pokonała Małopolskę 2:1 w meczu drugiej kolejki UEFA Region’s Cup. Dzięki remisowi 3:3 w spotkaniu drużyn z Mazowsza i Zachodniopomorskiego zespół z Dolnego Śląska triumfował w całym turnieju.

Obie drużyny przystępowały do tego spotkania podbudowane wtorkowymi zwycięstwami. Małopolanie wygrali 2:0 z piłkarzami z Mazowsza, natomiast Dolny Śląsk pokonał Zachodniopomorskie 3:2.

Na stadionie w Niepołomicach obecni byli oficjele ze związków zainteresowanych drużyn, a także prezes PZPN Zbigniew Boniek. W środę wypadała rocznica strzelenia przez niego hat-tricka przeciwko Belgom na MŚ w 1982. Z tej okazji burmistrz Niepołomic Roman Ptak wręczył mu... trzy butelki belgijskiego piwa.

Spotkanie lepiej rozpoczęli zawodnicy z Dolnego Śląska, już w 6. minucie Grzegorz Borowy wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Po chwili trafił po raz kolejny, jednak sędzia bramki nie uznał, dopatrując się sytuacji spalonego.

Przez niemal całą pierwszą połowę lepiej prezentował się DZPN. Kolejne klarowne akcje nie przekładały się jednak na prowadzenie, ponieważ albo brakowało dokładności, albo na posterunku stał Bartłomiej Banek. Zespół MZPN miał niewiele z gry, a jedyną godną odnotowania sytuacją była mocna „główka” Macieja Wcisło.

Od około 40 minuty przyjezdni cofnęli się, a inicjatywę przejęli Małopolanie. Na niewiele się to jednak zdało, bo na chwilę przed przerwą drugą żółtą kartkę zarobił Dawid Białek i jego zespół musiał całą drugą połowę grać w „10”.

Pomimo osłabienia podopieczni Krzysztofa Szopy i Piotra Gizy próbowali wyrównać. Aktywnie z prawej strony atakował Michał Kowalik, dobrą sytuację miał Mateusz Majcherczyk. Gdy wydawało się, że wyrównująca bramka wisi w powietrzu, to goście podwyższyli prowadzenie. Celną „główką” popisał się wprowadzony chwilę wcześniej Jakub Jakóbczyk.

Zawodnicy z Małopolski nie załamali się tym jednak i potrafili strzelić bramkę kontaktową, kiedy to na lewej stronie indywidualną akcją popisał się Konrad Kuliszewski. Zawodnik Wislan Jaśkowice minął dwóch rywali i płaski strzałem pokonał Sebastiana Idziorka.

Gospodarze, wietrząc szansę, ruszyli do ataku. Tym bardziej, że siły na boisku były już wyrównane, ponieważ drugą żółtą kartkę otrzymał Hubert Górski. W końcówce drugą bramkę dla zespołu z Małopolski mógł strzelić Marcin Kalinowski, jednak piłka po jego strzale minimalnie minęła słupek.
W drugim meczu Mazowsze zremisowało z Zachodniopomorskim, dzięki czemu już w środę zespół z Dolnego Śląska triumfował w całym turnieju.

Małopolski ZPN – Dolnośląski ZPN 1:2 (0:1)
Bramki:
0:1 Borowy 6, 0:2 Jakóbczyk 68 1:2 Kuliszewski 74
Małopolski ZPN: Banek – Więcek, Mikołajczyk, Kalinowski, Silczuk – Białek, Hebda (60 Bienias), Biały (43 Kuliszewski), Kowalik (76 Zawiślan) – Majcherczyk (63 Stanek), Wcisło (44 Pachowicz (88 Czubin)).
Dolnośląski ZPN: Idziorek – Firlej (63 Jakóbczyk), Pożarycki, Górski, Tomaszewski – Jarczak, Majbroda, Wyżga (90 Miazgowski), Bohdanowicz – Niewiadomski, Borowy (85 Rudnicki).
Sędziował: Rafał Rokosz. Żółte kartki: Białek, Majcherczyk Kowalik – Górski, Tomaszewski. Czerwone kartki: Białek 44 (za dwie żółte) oraz Górski 76 (za dwie żółte). Widzów: 150.