Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu powiększy się o trzeci wielki budynek. Wkrótce studenci rozpoczną tam zajęcia. Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Trzeci budynek MUP w Oświęcimiu, który na dniach ma zostać oddany do użytku, jest największym w uczelnianym kompleksie
Trzeci budynek MUP w Oświęcimiu, który na dniach ma zostać oddany do użytku, jest największym w uczelnianym kompleksie Bogusław Kwiecień
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu powiększy się o trzeci budynek. Przygotowania obiektu do rozpoczęcie zajęć przez studentów są na ostatniej prostej. Jest to największy z historycznych budynków przy ul. Kolbego zaadaptowany na potrzeby oświęcimskiej uczelni.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Do tej pory w powstałej w 2005 roku wyższej uczelni w Oświęcimiu studenci mieli zajęcia w dwóch przedwojennych, zaadaptowanych na jej potrzeby budynkach po dawnym Monopolu Tytoniowym. Władze MUP nie ukrywały, że w związku z systematycznie rosnącą liczbą studentów i kierunków było już w nich za ciasno. W 2019 roku uczelnia zdobyła dofinansowanie z ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 22,5 mln zł, co pozwoliło na rozpoczęcie modernizacji pustego i niszczejącego przez lata obiektu.

Koszty całej adaptacji wyniosły ok. 35 mln zł. Oprócz dotacji w tej kwocie są pieniądze zarobione przez uczelnię.

- W tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przygotowanie budynku do zajęć. Wraz z odbiorami technicznymi trwa jego wyposażenie - mówi dr Radosław Folga, prorektor ds. studencki i promocji w MUP w Oświęcimiu.

Zgodnie z planami zajęcia w nowym gmachu mają rozpocząć w drugim semestrze trwającego roku akademickiego.

Największy gmach uczelni w Oświęcimiu

Trzeci obiekt jest zdecydowanie największym spośród istniejących w kompleksie uczelnianym. Ma ok. 10 tys. m kw. powierzchni, czyli tyle co dwa istniejące już budynki.

- Jest w nim 280 pomieszczeń, przestronna sala konferencyjna na 200 osób - wylicza dr Radosław Folga.

Do nowego gmachu przeniesie się nowe centrum medyczne. Profil medyczny obejmujący m.in. pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne jest jednym z najbardziej popularnych na tej uczelni. Część obiektu zajmie centrum kształcenia inżynieryjnego, a ponadto biblioteka z czytelnią. Przed budynkiem jest ogromny parking.

Oddanie trzeciego budynku pozwoli na dalszy rozwój uczelni, w której obecnie kształci się ok. 1800 studentów na 18 kierunkach. W styczniu uruchomione zostały dwa nowe. Jednym z nich jest bezpieczeństwo wewnętrzne obejmujący m.in. specjalność - obronę powszechną, a drugim pedagogika resocjalizacyjna. Mury oświęcimskiej uczelni w ciągu minionych kilkunastu lat z tytułami licencjatów i magistrów opuściło blisko 4600 osób.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie