Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska wolna od plastiku? To tylko deklaracja sejmiku

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Jakub Kolodziej / Polskapresse
„Małopolska bez plastiku” - takie zobowiązanie przyjmie sejmik pod koniec sierpnia. Szumnie nazwany dokument będzie jedynie deklaracją, bo - jak tłumaczy wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz - samorząd regionalny sam wojny z plastikiem nie wygra. Decyzja radnych ma być przede wszystkim zachętą dla innych i może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Na sierpniowej sesji małopolski sejmik ma przyjąć zobowiązanie o zmniejszeniu ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Sam Urząd Marszałkowski chce już od przyszłego roku zrezygnować z jednorazowych wyrobów plastikowych (np. podczas cateringu na imprezach organizowanych przez marszałka i podległe mu jednostki) oraz zamawiać do dla urzędników papier z recyklingu. Liczy, że w jego ślady pójdą inne urzędy.

Największą aktywność samorząd województwa wykaże w promowaniu postaw proekologicznych i edukacji, której celem będzie uświadamianie Małopolan, jak wielkim zagrożeniem dla nich samych i środowiska jest plastik.

Bo tak chce Unia Europejska

„Deklarujemy, że podczas opracowywania dokumentów strategicznych dla województwa małopolskiego (....) określone zostaną priorytety i kierunki działań, mające na celu ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów” - można przeczytać w projekcie deklaracji.

Jakie są konkretne pomysły? Tego nie wiadomo. - Nowa strategia jest dopiero opracowywana - mówi jedynie wicemarszałek Urynowicz. Ale nie kryje, że chodzi przede wszystkim o dostosowanie się do unijnej dyrektywy śmieciowej. A to ona zakłada, że od 2021 roku nie będzie wolno sprzedawać produktów plastikowych jednorazowego użytku, takich jak: widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do uszu czy pojemniki na żywność z polistyrenu.

Dyrektywa nakłada także obowiązek zorganizowania recyklingu plastikowych butelek. Władze naszego kraju już zapowiedziały, że takie butelki będą skupywane po 10 gr od sztuki. UE chce, by w 2025 roku poziom recyklingu butelek plastikowych sięgał 77 proc., pięć lat później - nawet 90 proc. A już w 2023 roku butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu.

Urząd bez jednorazówek

Samorząd regionalny ma więc niewiele do powiedzenia w tej sprawie. - Niektóre działania wprowadzimy szybciej niż wymagają tego unijne przepisy - zapowiada Tomasz Urynowicz.

Już od 1 stycznia 2020 roku Urząd Marszałkowski i podległe mu jednostki nie będą korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych. Jeśli będzie zamawiany catering, dostawca musi zrezygnować z plastikowych talerzyków czy sztućców. Może zaoferować tradycyjne naczynia albo jednorazowe wykonane z materiałów w pełni ekologicznych, np. z otrąb pszennych.

Urzędnicy marszałka będą też pisać na papierze z recyklingu. Do podobnych kroków sejmik nie będzie mógł zmusić innych urzędów z naszego regionu, choć może niektóre wezmą przykład z marszałka.

Promocja i edukacja

Jedyne, na co rzeczywiście samorząd regionalny ma spory wpływ, to wydatki na promocję i edukację ekologiczną. I sejmikowa deklaracja zakłada, że promowane będą postawy proekologiczne prowadzące do wytwarzania mniejszej ilości odpadów z tworzyw sztucznych, a także takie procesy produkcyjne, które odpady wykorzystują jako surowiec.

Jeszcze sejmik nie zadeklarował „Małopolski wolnej od #plastiku”, a już Urząd Marszałkowski rozpoczyna edukację ekologiczną. Wczoraj na krakowskich Plantach pojawił się niedźwiedź brunatny. W rękach miał tabliczkę z apelem: „Nie zaśmiecaj naszego domu”. Tak zainaugurowano kampanię antyśmieciową województwa małopolskiego mającą na celu ochronę obszarów zielonych przed niszczeniem i zaśmiecaniem. Jej bohaterami będą dzikie zwierzęta żyjące w naszym regionie - niedźwiedź brunatny i puchacz zwyczajny. Ich udział ma przemawiać głównie do najmłodszych.

Kampania potrwa od 5 do 31 sierpnia. W całej Małopolsce pojawi się 300 plakatów z wizerunkami zwierząt rozmieszczonych na terenie 15 nadleśnictw, 6 parków narodowych oraz 11 parków krajobrazowych. Przygotowano także filmik animowany, który będzie wyświetlany w pociągach Kolei Małopolskich. Kampanię będą wspierać działania w prasie, internecie i mediach społecznościowych.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski