MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Najważniejsze i największe inwestycje w regionie w 2024 roku

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Najważniejsze i największe inwestycje w regionie w 2024 roku. Budowa Chechłostrady w Chrzanowie
Najważniejsze i największe inwestycje w regionie w 2024 roku. Budowa Chechłostrady w Chrzanowie Gmina Chrzanów
Rok 2024 przyniesie nam realizację kolejnych długo wyczekiwanych i ważnych inwestycji w Małopolsce zachodniej. Budżety samorządów zasilone środkami zewnętrznymi m.in. z Polskiego Ładu prezentują się całkiem imponująco. Przyjrzeliśmy się najważniejszym i największym inwestycjom, które będą realizowane w miastach powiatowych na terenie powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.

Małopolska zachodnia. Najważniejsze i największe inwestycje w regionie w 2024 roku

Najbardziej imponującymi wydatkami inwestycyjnymi w 2024 roku może pochwalić się gmina Olkusz. Na ten cel przeznaczonych zostanie tam aż 62,5 mln zł. Największe środki z tej puli przeznaczone zostaną na dokończenie budowy całorocznego obiektu wielofunkcyjnego, gdzie znajdzie się lodowisko na terenie zrewitalizowanego Parku „Czarna Góra” oraz modernizacja krytego basenu w Szkole Podstawowej nr 2 w Olkuszu. Na ten cel przeznaczono 30 mln zł pozyskanych z Polskiego Ładu. Drugą największą inwestycją jest budowa i remonty kilku dróg, co kosztować będzie 22,7 mln zł, z czego 16 mln zł stanowi dofinasowanie z Polskiego Ładu.

W 2024 roku gmina Olkusz rozpocznie także dużą inwestycję, na którą pozyskała 22 mln zł z Polskiego Ładu. To budowa trzech budynków wiejskich: w Pazurku, Wiśliczce i Zadolu Kosmolowskim. Przewidziano także budowę inteligentnego systemu zarządzania kanalizacją deszczową, a także przebudowę istniejących zbiorników retencyjnych oraz modernizację kanału rzeki Baby i Witeradówk.

Zgodnie z harmonogramem, wynikającym z dofinansowania, w 2024 roku rozpoczniemy te inwestycje, wydatkując 2 mln złotych, a potem kolejno w latach 2025 i 2026 zaplanowane jest wydatkowanie po 10 mln złotych - informuje Michał Latos, rzecznik prasowy
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Tym razem skromniej prezentują się wydatki inwestycyjne gminy Wadowice. W 2024 roku na ten cel przeznaczono niecałe 50 mln zł. Rok wcześniej o wiele hojniej wydawano tu pieniądze, bo na inwestycje było ponad dwa razy tyle - 106 mln zł. Najwięcej gmina Wadowice planuje wydać na budowę pomp ciepła z instalacjami przy oczyszczalni ścieków, bo aż 11 mln zł. Z kolei 5,8 mln zł zostanie wydane na budowę szatni, sanitariatów oraz trybun na terenie Miejskiego Klubu Sportowego Skawa Wadowice. 2 mln zł wydane zostaną na dokumentację projektową Areny Wadowice, czyli obietnicę burmistrza z jego kampanii wyborczej. Na budowę Ogrodu Pielgrzyma przy ulicy Kościelnej w Wadowicach planuje wydać 2,7 mln zł. Na ścieżki rowerowe na Jaroszowickiej Górze - 1,8 mln zł.

Z kolei miasto Oświęcim na realizację inwestycji planuje przeznaczyć ponad 45 mln zł. Największym wydatkiem będzie kontynuacja budowy parkingu podziemnego z miejscem do wypoczynku na bulwarach - 14 mln zł. Ponadto duże środki przeznaczone zostały na przebudowę ul. Pileckiego pod kątem parkingów i komunikacji wewnątrz osiedla - 4 mln zł, kontynuację budowy ul. Krasińskiego (kolejny etap ważnej drogi jako alternatywy dla ul. Dąbrowskiego, gdzie często są spowolnienia ruchu) - 4 mln 350 tys. zł. W budżecie są także pieniądze na przygotowanie projektu budowlanego modernizacji hali lodowej z budową drugiego lodowiska treningowego.

Wśród miast powiatowych w Małopolsce zachodniej najmniej na inwestycje wyda gmina Chrzanów, bo 35 mln zł. Z tej puli największa kwota, bo 6,3 mln zł przeznaczona zostanie na dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 6 w Chrzanowie, gdzie powstaną nowe sale lekcyjne, sala gimnastyczna oraz pomieszczenia dla przedszkola. To inwestycja realizowana dzięki pozyskaniu dofinasowania z Polskiego Ładu. Największą inwestycją drogową będzie budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Chechła tzw. Chechłostrady. W ramach pierwszego etapu powstanie droga od ul. Pogorskiej do Borowcowej. Koszt inwestycji to 3,19 mln zł. Z kolei kwota 2,5 mln zł przeznaczona zostanie na zagospodarowanie terenów zielonych pomiędzy ul. Partyzantów a Jordana w Chrzanowie. Powstanie tam wielofunkcyjne boisko, bieżnia, nowe alejki i miejsce do wypoczynku. Zmieni się także zaniedbany teren w centrum miasta, gdzie powstanie nowa droga, łącznik pomiędzy ulicami Krakowską, 29 Listopada i Świętokrzyską. Kosztować to będzie 2,7 mln zł.

Warto wspomnieć o inwestycji, która nie jest uwzględniona w budżecie, czyli budowie bloku w Chrzanowie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Koszt inwestycji to 32 mln zł. Zatem w przyszłym roku zainwestujemy 67 mln zł w dalszy rozwój naszego miasta i sołectw - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. Najważniejsze i największe inwestycje w regionie w 2024 roku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski