Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Po raz kolejny wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Do wyboru jest kilkadziesiąt tras

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Uczestnicy EDK w Oświęcimiu w ubiegłym roku
Uczestnicy EDK w Oświęcimiu w ubiegłym roku Archiwum/ Ks. Paweł Gacek
Pątnicy wyruszą m.in. Andrychowa, Oświęcimia Wadowic, Jawiszowic, Chełmka, Kęt, Witanowic. Największy wybór spośród aż 9 tras mają pątnicy z Andrychowa. Najdłuższa św. Stanisława ma 50 km, a najkrótsza św. Teresy 23 km

Podczas tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pątnicy w naszym regionie będą mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych tras. W przedsięwzięciu, które w 2009 roku zainicjował ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna, z roku na rok bierze udział coraz więcej osób. W tym roku chęć udziału w EDK zgłosiło już blisko 44 tys. osób, a zgłoszenia jeszcze trwają.

Z Rejonu Oświęcim pątnicy wyruszą po raz piąty w najbliższy piątek, 23 marca. Jak podkreślają organizatorzy Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka, czyli dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. - Zapraszamy, aby dołączyć do uczestników EDK Rejonu Oświęcim, którzy wyruszą w drogę w piątek 23 marca – zachęca ks. Andrzej Urbańczyk, salezjanin z Oświęcimia.

Jej uczestnicy udział w EDK rozpoczną od mszy św. o godz. 20 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a potem wyjdą na jedną z trzech wybranych przez siebie, wcześniej tras w kierunku Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Hałcnowa. - Przed mszą św. od godz. 19 odbywać się będzie rejestracja uczestników i odbiór pakietów, a od godz. 19.30 w sanktuarium będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – dodaje salezjanin.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

- Obok dania wyrazu swojej wiary, jest to również świetna okazja, aby z dala od często przytłaczającej codzienności, zastanowić się nad sobą, swoim życiem. Może ktoś ma do podjęcia ważne decyzje, albo po prostu chcesz sprawdzić siebie, czy sprostasz wyzwaniu. EDK także daje taką możliwość – mówi Marta Knapik z Oświęcimia, która już dwukrotnie przeszła trasę do Wadowic, a potem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Obok Oświęcimia EDK wyruszą także m.in. Andrychowa, Wadowic, Jawiszowic, Chełmka, Kęt, Witanowic. Największy wybór spośród aż 9 tras mają pątnicy z Andrychowa. Najdłuższa św. Stanisława ma 50 km, a najkrótsza św. Teresy 23 km. W jedną z najdłuższych wyruszą uczestnicy EDK w Chełmku. Trasa Matki Boskiej Piekarskiej o długości 53 km prowadzi aż do Piekar Śląskich.
Więcej na www.edk.org.pl, tam też można się zapisać.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Gazeta Krakowska

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. Po raz kolejny wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Do wyboru jest kilkadziesiąt tras - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski