Małopolska zachodnia. Wakacje w mieście bez nudy

Ewelina Sadko
Półkolonie w gminie Tomice zawsze połączone są z warsztatami. Podczas zajęć dzieci uczą się wielu pożytecznych rzeczy
Półkolonie w gminie Tomice zawsze połączone są z warsztatami. Podczas zajęć dzieci uczą się wielu pożytecznych rzeczy FOT. ARCHIWUM OŚRODKA KULTURY TOMICE
Region. Ośrodki kultury i stowarzyszenia mają jeszcze ostatnie wolne miejsca na wakacyjne zajęcia dla dzieci. W ofertach znaleźć można m.in. warsztaty, wycieczki, koncerty, wyjazdy na basen, do kina i stadniny. Podpowiadamy, gdzie wypocząć w okolicy i co warto zwiedzić.

Zaczęły się wakacje. Cieszą się dzieci, mniej rodzice, którzy myślą, jak zapewnić opiekę swoim pociechom przez najbliższe dwa miesiące.

Nic dziwnego, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się półkolonie i inne formy zajęć organizowane przez świetlice środowiskowe, domy i ośrodki kultury, muzea, parafie i ośrodki pomocy społecznej. Zwykle turnus trwa dwa tygodnie, ale zdarzają się dłuższe, nawet miesięczne.

– Wiele z nich jest płatnych, stąd już w kwietniu dzwoniłam i szukałam tych, do których jest dofinansowanie z gminy – mówi Jolanta Kotlarczyk z Oświęcimia. Podkreśla, że półkolonie są dla niej wybawieniem, bo oboje z mężem pracują przez całe wakacje. Przy tym nie mają komu zostawić córki pod opieką.

W najgorszej sytuacji zwykle są dzieci z małych miejscowości. Tam nie ma basenów, parków rozrywki, ośrodków kultury, gdzie odbywają się cykliczne zajęcia. W niektórych sołectwach także ruszą jednak półkolonie.

– Od 13 lipca zajęcia zaczną się w Grojcu – mówi Katarzyna Gierek, instruktor.

– Przez dwa tygodnie zapewnimy opiekę nad dzieckiem z wieloma atrakcjami w programie – dodaje i wylicza, że w planach są wyjazdy na basen, do kina, spacery, gry zespołowe na boisku, zawody sportowe, a jeśli się uda, będzie też wycieczka rowerowa.

Z reguły tak jest, że im większy ośrodek, tym więcej atrakcji ma w programie. Najbogatszą ofertą pochwalić się może Oświęcimskie Centrum Kultury, Wadowickie Centrum Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze oraz MOKSiR w Chełmku. Sporo atrakcji czeka też na uczestników półkolonii organizowanych przez Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Karol” w Wadowicach.

– Ciężko w to uwierzyć, ale większość dzieci wcale nie wyjeżdża na wakacje, a spędza je w domu przed komputerem lub z babcią oglądając seriale – mówi Karol Habrzyk, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karol” w Wa­do­wicach.

Według niego każde zajęcia w grupie, z innymi dziećmi, na świeżym powietrzu są atrakcją. – Oferujemy zajęcia sportowe, wycieczki raz w tygodniu w ciekawe miejsca, ciepły posiłek i wiele innych gier, zabaw, zawodów i warsztatów – dodaje i podkreśla, że ze względu na ogromne zainteresowanie zapisy kończą się już w kwietniu, ale zawsze stara się, by każdy mógł uczestniczyć w zajęciach, nawet jak zgłosi się tuż przed wakacjami.

Warto pytać o zajęcia w parafiach, bo często są organizowane, jednak nie zawsze nagłaśniane. – Przez przypadek dowiedziałam się, że nasz ksiądz organizuje wyjazd na kolonię nad morze i jako ostatnia zapisałam syna – mówi Monika Niemiec z Oświęcimia.

W ramce poniżej prezentujemy wybrane oferty zajęć i półkolonii na wakacje z naszego regionu. Więcej informacji dostępnych jest pod numerami telefonów oraz u organizatorów.

WYBRANE OFERTY OŚRODKÓW I PLACÓWEK KULTURY

Powiat oświęcimski
OŚWIĘCIMSKIE CENTRUM KULTURY

ul. Śniadeckiego 24, tel. 33 842 25 75
- Lipiec: warsztaty teatralne, minikonwent poświęcony grom fabularnym dla młodzieży od 13 lat, turniej i nauka gry bitewnej Warhammer 40 000 dla młodzieży od 13 lat, gry i zabawy kreatywne dla uczestników w wieku 6-12 lat, warsztaty tańca nowoczesnego.
- Sierpień: warsztaty teatralne, zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, warsztaty tańca towarzyskiego, impreza plenerowa - pożegnanie wakacji.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OŚWIĘCIMIU
ul. Nojego 2B, tel. tel. 33 847 98 00
- Lipiec: klub artysty, podróże z Franklinem, Reksiem, angry birds oraz pingwinami z Madagaskaru, turniej x-boxa, plastusiowe studio
- Sierpień: klub artysty, podróżniczy piknik literacki, podróż po Afryce, Grecji, Irlandii i Japonii, turniej x-boxa.

OŚRODEK KULTURY W BRZESZCZACH
ul. Narutowicza 1, tel. 32 21 1 1 4 90
- Lipiec i sierpień: sztafeta kulturalna „Eko-kreatywni i aktywni”, zajęcia integracyjne „Wakacyjna przygoda”, „Poniedziałkowe wyprawy do…”, warsztaty produkcji filmu fabularnego, turnieje plażowej piłki siatkowej, zajęcia w hali sportowej.

REGIONALNY OŚRODEK KULTURY DOLINY KARPIA W ZATORZE
pl. Jana Matejki 1, tel. 33 841 21 66
- Lipiec: artystyczna przygoda z karpiem, warsztaty z robotyki, „Laboratorium młodego naukowca”, „Eksperymentujemy, czyli nauka na wesoło”, „Wakacje z kamerą” – produkcja filmu animowanego, warsztaty plastyczne, warsztaty letnich stylizacji, plastyczne warsztaty plenerowe, Piknik Góralski z Baciarką na Rynku w Zatorze, letnia scena muzyczna, wycieczka dla dzieci i młodzieży oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Zamku w Pszczynie, warsztaty plastyczne.
- Sierpień: piknik piracki (plac zabaw przy przedszkolu), „Festiwal Małopolska Wielu Kultur – przenikanie”, koncerty, warsztaty, stragany regionalne, „Smaki Małopolski” (Rynek), piknik Pożegnanie Wakacji, „Rymy Cymy” (ROK Zator), letnia scena muzyczna, kolonia w Gdańsku, warsztaty plastyczne.

DOM KULTURY W KĘTACH
ul. Żwirki i Wigury 2a, tel. 33 844 86 70
- Lipiec i sierpień: zajęcia edukacyjne, plastyczne, sportowe, integracyjne, warsztaty; taneczne, reporterskie, konkurs talentów, letnie kino bajka, wycieczki do zabytkowej kopalni srebra w Tar­now­skich Górach, Ojcowskiego Parku Narodowego, Wisły, Koziej Góry.

Powiat wadowicki

WADOWICKIE CENTRUM KULTURY
ul. Teatralna 1, tel. 33 823 31 56
- Lipiec: Młyn Jazz Festival, „Ale cyrk” – piknik rodzinny, warsztaty z robotyki, wycieczka dla dzieci do Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, Międzynarodowe Małopolskie Spotkanie z Folklorem, kino plenerowe, zajęcia detektywistyczne dla dzieci, konkurs dla rodzin na największą wieżę wybudowaną z drewnianych klocków, wycieczka do Centrum Górskiego „Korona Ziemi” w Zawoi .
- Sierpień: warsztaty z robotyki, wycieczka do Wioski Indiańskiej w Szczyrzycu, „Jak powstaje chleb?” – wycieczka do piekarni w Stryszowie, warsztaty teatralno-filmowe, „Śladami pszczół” – wycieczka do pasieki w Sułkowicach, Reggae Most.

OŚRODEK KULTURY GMINY TOMICE
ul. Dworska 9, tel. 33 873 17 49
- Lipiec: wycieczka do Wioski Indiańskiej „Arapaho” w miejscowości Zalas, warsztaty z klocków lego, warsztaty plastyczne, kulinarne, zajęcia na tomickim stawie.
- Sierpień: wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Stajnia Grudki” w Woźnikach oraz do Rodzinnego Parku Rozrywki i Edukacji RABKOLAND w Rabce-Zdroju, warsztaty teatralne, bibelociarskie, plastyczne, kulinarne.

MIEJSKI DOM KULTURY W ANDRYCHOWIE
ul. Szewska 7, tel. 33 875 31 05
- Lipiec: zajęcia plastyczno-techniczne w plenerze, gry i zabawy integracyjne, m.in. podchody, wycieczka turystyczno-krajoznawcza do doliny Wieprzówki – zwiedzanie łupków wieprzowskich, warsztaty rękodzielnicze i malarskie, zabawy teatralne, dyskoteka.

Powiat chrzanowski

DOM KULTURY W CHRZANOWIE
ul. Broniewskiego 4, tel. 32 623 30 86
- 6 lipca, godz. od 9 do 12 – MORIGAL festiwal gier planszowych (obowiązują zapisy).
- 17 lipca – Ele mele dudki… czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków – warsztaty i zwiedzanie MNPE w Wygiełzowie (bezpłatne) – zapisy do 13 lipca, zgoda od rodziców, obowiązuje strój sportowy, zbiórka na boisku.
- 21 sierpnia, godz. 9-13 – Sierpniowy finał – zwiedzanie zamku Lipowiec, ognisko oraz warsztaty łucznicze (bezpłatne )

LIBIĄSKIE CENTRUM KULTURY
ul. Górnicza 1, tel. 32 627 37 10
- Program wakacji w mieście pojawi się w ciągu najbliższych dni na stronie: www.lck.libiaz.pl

TRZEBIŃSKIE CENTRUM KULTURY
ul. Kościuszki 74, tel. 32 612 14 97
- Program wakacji w mieście pojawi się w ciągu najbliższych dni na stronie: www.tck.trzebinia.pl

SAMORZĄDOWY OŚRODEK KULTURY W ALWERNI
ul. Rynek 1, tel. 12 283 19 87
- Program wakacji w mieście pojawi się w ciągu najbliższych dni na stronie: www.sok.alwernia.pl

Powiat olkuski

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLKUSZU
ul. Fr. Nullo 29, tel. 32 643 11 20
Wybrane propozycje:
- 2 lipca, godz. 17 – „Nie ma jak u babci i dziadka” zajęcia prowadzone przez studentów OUTW.
- 6 lipca, godz. 13 – otwarte warsztaty rytmiczno-bębniarskie dla dzieci i młodzieży
- 7 lipca, godz. 11 – zajęcia edukacyjno-plastyczne z cyklu Wakacje w muzeum „Roztańczona Afryka – projektujemy stroje”. Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 lat, zapisy do 6 lipca, tel. 32 754 44 55.
Więcej: www.mok.olkusz.pl

DOM KULTURY W WOLBROMIU
ul. Leśna 2, tel. 32 644 13 41
- 3 lipca, godz. 16.15 – otwarte warsztaty tańca nowoczesnego
- 4 lipca, godz. 11 – zajęcia plastyczne; godz. 12 – „Logiczna rozrywka” zajęcia Małych Odkrywców
- 7 lipca, godz 12 – gry i zabawy muzyczne oraz karaoke dla dzieci 8-14 lat
Więcej: www.dk.wolbrom.pl

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W BUKOWNIE
- 3 lipca, godz. 20 – dyskoteka pod chmurką z DJ Damianem
- 6-9 lipca – zajęcia „Tropem dinozaura”
- 23 sierpnia, godz. 16 – festyn kończący wakacje z MOK-iem
Więcej: www.mokbukowno.pl

CENTRUM KULTURY W BOLESŁAWIU
ul. Główna 55, tel. 32 642 40 73
Szczegóły w internecie na stronie: centrumkultury.gminaboleslaw.pl

GMINNY OŚRODEK KULTURY W KLUCZACH
ul. Partyzantów 1
Szczegóły: www.gokklucze.pl

(TAI, MB, PONI)

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3