Małopolski nauczyciel, informatyk i trener Robert Kraj: Uczę się całe życie. By być zawsze krok do przodu [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Archiwum Roberta Kraja
Udostępnij:
Nie myślę codziennie wieczorem: „O nie! Jutro rano znów trzeba iść do pracy”. Bo moja praca mnie fascynuje, zaskakuje na każdym kroku, nieustannie przynosi nowe wrażenia - mówi Robert Kraj, urodzony w Tarnowie, a pracujący w Paleśnicy, Siemiechowie i Janowicach, niespełna 50-letni nauczyciel, informatyk, trener.

Jest człowiekiem pełnym pasji, cenionym w wielu środowiskach, zajmującym się wieloma aktywnościami zawodowymi. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień państwowych i lokalnych, sportowych i środowiskowych. Z okazji wczorajszego Dnia Nauczyciela - bo przyznaje, że nim przede wszystkim się czuje - przedstawiamy jego niezwykłą sylwetkę.

Mąż i ojciec

Urodził się 30 października 1971 roku w Tarnowie. Za młodu mieszkał w Olszowej koło Paleśnicy, dziś ma dom w Janowicach (gmina Pleśna). Jego żona Agnieszka jest pielęgniarką w szpitalu w Tarnowie.

- Narzeka, że często mnie nie ma w domu. Niestety, ma rację, choć staram się, żeby moje zajęcia nie odbywały się kosztem rodziny. Brakuje mi jednak prywatnego czasu. Gdy go mam, wykonuję na przykład domowe naprawy, koszę trawę, płacę rachunki - wylicza.

Ich córka Aleksandra rozpoczęła studia w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku lekarsko-dentystycznym, a syn Szymon jest uczniem VII klasy SP w Janowicach. Chrześniak pana Roberta, 12-letni Kacper, zapowiada się na niezłego piłkarza, trenuje w Akademii Gol, występuje w rozgrywkach młodzików ligi małopolskiej, interesują się nim Wisła Kraków i Stal Rzeszów.

- W szkole podstawowej uczyłem córkę i syna. Zawsze wymagałem od nich więcej niż od innych. Oczywiście nie zdradzałem im tego, co będzie na klasówce. W domu z Olą często ćwiczyłem przygotowane doświadczenia na lekcje, na przykład, gdy na przedmiocie technika opowiadałem, w jaki sposób Grecy rozbijali skały: wkładali nasiona w szczeliny skalne i je podlewali, a one pęczniejąc zwiększały swoją objętość i z czasem je rozsadzały - przeprowadzaliśmy eksperyment, wsadzając nasiona do masy gipsowej i je podlewaliśmy, obserwując jak pęczniejący groch kruszy gips - wyjaśnia.

Nauczyciel szkolny

Od ćwierć wieku jest nauczycielem informatyki w powiecie tarnowskim - w SP w Siemiechowie (gmina Gromnik) i dodatkowo w SP w Janowicach. Uczy wychowania fizycznego, informatyki, techniki i edukacji dla bezpieczeństwa.

W pracy dydaktycznej może się pochwalić wieloma dokonaniami. Jego uczniowie brali udział w konkursach informatycznych, byli finalistami Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie.

Jego byli uczniowie pracują m.in. jako programiści i informatycy w takich firmach jak Cisco, Google i Intel, a Przemysław Gotfryd, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, studiował za granicą, m.in. na Harvardzie. Z byłymi szkolnymi podopiecznymi utrzymuje kontakt, a nawet korzysta z ich wiedzy i doświadczenia.

Informatyk, edukator

Robert Kraj to także trener i egzaminator ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) oraz E-Urzędnik, trenerem Intel AIY4 (sztucznej inteligencji), programowania robotów, programowania Baltie i Cisco, serwisantem komputerowym, administratorem sieci komputerowych i inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

W 2020 i 2021 roku został wyróżniony tytułem Microsoft Innovative Educator Expert (MIEE), trafiając do grona najlepszych na świecie edukatorów uczących technologii cyfrowych według Microsoft.

- Bycie MIE Expertem pomaga mi budować priorytety w zakresie mojego samorozwoju. To także motywacja, by iść naprzód, by być awangardą w mojej szkole. Jako MIE Ekspert mogę wnosić nowe pomysły do szkoły, jestem zawsze o krok przed nauczycielami, uczniami, technologią. Dzięki temu mogę próbować zarazić ich pasją do technologii, motywować do rozwoju, pomagać, wspierać - podkreśla.

Trener innowacyjny

W 2020 roku został głównym laureatem konkursu dla nauczycieli, trenerów i wykładowców pt. „Lekcje o sztucznej inteligencji - nietrudne, nowoczesne, niekonwencjonalne”, zorganizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy, Naukową Akademicką Sieć Komputerową (NASK) i Ministerstwo Cyfryzacji. NASK skierowało go do firmy Intel na unikalny i pionierski kurs dla coachów programu Intel AIY4.

- Przez ponad rok uczestniczyłem we wdrażaniu innowacyjnego modelu szkolenia - Programu AIY4Youth, przygotowanego przez Intel. Polska była jedynym krajem w Europie i jednym z trzech na świecie - obok Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej - do którego program edukacji sztucznej inteligencji dotarł. W przyszłości mają z niego korzystać w 30 krajach - opowiada pan Robert, który współpracował ze specjalistami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Polskiej Akademii Nauk, mentorami firmy Intel oraz ze specjalistą w tej dziedzinie, swym byłym uczniem i zawodnikiem Łukaszem Pazdalskim, pracującym obecnie w Noki.

- Tematem moich zainteresowań, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, jest przetwarzanie danych i obrazów, badanie, jak możemy przewidywać pewne zachowania zdrowotne. Chodzi więc o profilaktykę zdrowotną i społeczną - wyjaśnia.

Pasjonat edukacji

- Jestem pasjonatem edukacji, ponieważ uczę się przez całe życie. Uwielbiam poznawać nowe rzeczy. Uważam, że edukacja to najlepszy sposób na zmianę swojego życia i stworzenie sobie nowych możliwości. W obecnych czasach naszą walutą musi być profesjonalizm, przewidywalność budowania jakości działania - zaznacza.

I kontynuuje: - Rozwój umiejętności to proces trwający przez całe życie. Kompetencje i kwalifikacje, które są nam potrzebne, zmieniają się z biegiem czasu i muszą być kształtowane zgodnie ze zmieniającym się rynkiem pracy. Bardzo ważna jest dociekliwość intelektualna, którą definiuję jako umiejętność i chęć uczenia się nowych rzeczy.

„Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą - cytuje opinię Harva Ekera, kanadyjskiego pisarza, biznesmena i mówcy motywacyjnego.

Mówca i autor

Sam też jest cenionym mówcą. Prowadzi wiele bezpłatnych, certyfikowanych szkoleń informatycznych dla nauczycieli z całej Polski w ramach rządowego projektu „Lekcja Enter”. Jako Latarnik Polski Cyfrowej uczestniczy w wielu zajęciach, współpracując ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” i Ministerstwem Cyfryzacji.

Organizuje szkolenia dla nauczycieli i rodziców z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, wykorzystania technologii ICT, innowacyjnych metod nauczania, zdrowego stylu życia i pierwszej pomocy przedmedycznej.

W okresie nauki zdalnej prowadził dla nauczycieli, a także dla rodziców oraz uczniów, darmowe wsparcie informatyczne. W wielu szkołach wdrożył ekosystem cyfrowy oparty na Microsoft 365 lub Google G Suit, przygotowując liczne skrypty, poradniki, instruktaże i seminaria w zakresie pracy zdalnej na wybranych platformach cyfrowych.

Jest także autorem wielu publikacji i materiałów dydaktycznych z zakresu informatyki oraz projektów unijnych dla potrzeb szkół („Kiedy myślę Ojczyzna”, „Aktywność młodzieży szansą na sukces”) i dla innych instytucji („Sport dla wszystkich” - dla gminy Zakliczyn, „Klub Młodych Talentów” - dla gminy Pleśna).

Pasjonat naukowy

Przekonuje: - Konieczny jest nieustanny rozwój osobisty, samodoskonalenie rozumiane jako stawanie się każdego dnia kimś więcej, niż było się wczoraj. Najważniejsze są kompetencje rozumiane jako harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw. Zawsze można zrobić więcej i lepiej. Życie idzie naprzód i często dopiero z czasem pojawiają się nowe pomysły i możliwości.

Dodaje: - Zawsze powtarzam, aby zaczynać od siebie. Trzeba mówić o swoich osiągnięciach, pasjach, bo wtedy ludzie zupełnie inaczej do tego podchodzą. Żyjemy w epoce zielonej i cyfrowej transformacji. Globalna pandemia przyczyniła się w szczególności do przyspieszenia tej ostatniej, która dotyka wszystkich sektorów gospodarki, w tym edukacji i ryku pracy.

Jego zdaniem, świat jest u progu wprowadzenia sieci 5G, która przyniesie fundamentalną zmianę - przejścia z ery smartfonów do ery Internetu Rzeczy. Przyszłością ryku pracy staną się Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, Big Data, technologia chmury.

Lokalny społecznik

Myśląc o globalnych zmianach i potrzebach, nie zapomina o problemach lokalnej społeczności, której pomaga w różny sposób.

Trzy przykłady tylko z 2018 roku. Opracował wtedy wnioski i wdrożył uzyskanie dotacji w ramach rządowego projektu „Aktywna tablica” dla szkół podstawowych w Siemiechowie i Janowicach, a także przygotował i zrealizował projekt „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Gromnik”.

W ramach tego ostatniego prowadził szkolenia dla 120 mieszkańców gminy (e-administracja i bankowość cyfrowa, bezpieczeństwo cyfrowe, urządzenia mobilne, Mdokumenty) i opracował 100-stronicowy poradnik „W cyfrowym świecie”. Aby obniżyć koszty związane z zakupem komputerów, podjął się ich konfiguracji, optymalizacji, testowania i przygotowania do pracy.

W Siemiechowie i Janowicach społecznie zajmuje się administrowaniem szkolną siecią informatyczną, naprawą i konserwacją sprzętu komputerowego. Jego działania sprawiły, że szkoły z obu tych miejscowości zostały laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego #OSEWyzwanie, otrzymując w pełni wyposażone, mobilne pracownie multimedialne z 16 ultranowoczesnymi laptopami.

Człowiek szczęścia

Nie ukrywa, że jest szczęściarzem, bo robi to, co lubi i kocha. Tyle że sam na to zapracował. I każdemu zaleca to samo.

- Gdybym miał dawać komuś receptę na szczęście, powiedziałbym mu, że chodzi przede wszystkim o to, aby robić to, co się lubi. Tak jest w moim przypadku. Mam to szczęście, że robię dokładnie to, co naprawdę mnie interesuje. Nie myślę codziennie wieczorem: „O nie! Jutro rano znów trzeba iść do pracy”. Bo moja praca mnie fascynuje, zaskakuje na każdym kroku, nieustannie przynosi nowe wrażenia - przyznaje.

I dodaje: - Frustracja, którą przeżywa wiele osób, bierze się zwykle z jałowości w codziennym życiu. Moje dni w żaden sposób nie są jałowe. Pasja to idealny sposób na stres. Moją odskocznią są treningi piłki nożnej, technologie cyfrowe i coaching.

Zwraca uwagę na to, by podpatrywać ludzi sukcesu, np. w jaki sposób dbają o zdrowie: - Ruch, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie - to dla nich podstawa, fundamenty ich niesamowitej aktywności, intensywności działań, produktywności, żeby mieć dobrą energię na cały dzień. Dobry sen, częsty ruch, odpowiednie odżywiane gwarantują ich właściwe nastawienie energetyczne. Brak ruchu, zła dieta powodują, że człowiek jest słaby, zmęczony.

Piłkarski trener

W 1996 r. ukończył WSP w Rzeszowie, uzyskując tytuł instruktora piłki nożnej. Przez pewien czas był potem pilotem wycieczek zagranicznych. W 2003 r. po podyplomowych studiach na AWF został trenerem II klasy, a w 2018 r. po ukończeniu kursu otrzymał licencję trenerską UEFA A. Poszerza wiedzę, uczestnicząc w kursokonferencjach. Organizuje staże dla innych szkoleniowców.

Od 26 lat, od powstania klubu, jest trenerem Jedności Paleśnica, grającej w klasach B i A (obecnie; w ub. sezonie przegrała baraże o awans do klasy okręgowej). Jego podopiecznymi byli lub nadal są m.in. były wiceprezes klubu Dawid Łękawski i obecny prezes Michał Pajor, wiceprezes Adam Mastalerz, sekretarz Michał Mastalerz oraz burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

- W procesie zarządzania drużyną wykorzystuję nowe technologie informacyjne. Na portalu społecznościowym utworzyłem zamkniętą grupę, aby przekaz był łatwy i skuteczny. Umieściłem na nim informacje dotyczące organizacji treningów, analizy meczów, proponowanych rozwiązań taktycznych, zadań dla piłkarzy i treningu uzupełniającego dla nieobecnych, a także informacje z zakresu profilaktyki i postępowania w przypadku kontuzji i prawidłowego odżywania. Są one w większości wzbogacone wizualizacją, ułatwiającą zawodnikom ich przyswajanie - opowiada.

Wychowawca młodzieży

W Jedności uczy dzieci i młodzież, a także dorosłych, nie tylko, jak zagrać na boisku, ale i - a może przede wszystkim - jak stale podnosić swoje umiejętności i zawsze dążyć do zwycięstwa. Ogromną wagę przywiązuje też do przestrzegania wartości fair play w sporcie, odpowiedniego zachowania zawodników na i poza boiskiem. To dlatego jego podopieczni łapią mało kartek w meczach, plasują się wysoko w klasyfikacji fair play w ligowych rozgrywkach.

- Sport nie znosi spoczywania na laurach. Zawsze wymaga ciągłej walki i udowadniania, że na sukces trzeba zasłużyć. W taki sposób wykuwa się charakter zwycięzcy. Mam dewizę: „Każdą rzecz starajmy się robić tak, jakby była najważniejsza na świecie”. W sporcie, tak jak w pracy i nauce, liczy się zaangażowanie, systematyczność, pracowitość, cierpliwość, wytrwałość - przekonuje.

- Staram się przekazać moim uczniom i kursantom różne wskazówki i wnioski do nauki, pracy czy innej aktywności zawodowej. Musimy uczyć dzieci, aby doceniały ciężką pracę i poświęcenie dla innych ludzi. Najlepszym wyborem będzie praca, która pozwoli im się najbardziej rozwinąć. Młodzi są ciekawi świata - tłumaczy.

Organizator imprez

Jakby miał mało zajęć na głowie, dał się też poznać jako organizator wielu imprez o charakterze rekreacyjno-sportowym dla społeczności lokalnej i regionu, takich jak: turnieje piłki nożnej (np. etap wojewódzki Coca-Cola Cup), koszykówki i siatkówki oraz zawody lekkoatletyczne (Powiatowy Bieg Niepodległości w Zakliczynie), a także cykliczne imprezy Święto Sportu Szkolnego.

Ma na koncie organizację i koordynację wielu innych imprez dla miasta i gminy Zakliczyn, gmin Gromnik i Pleśna oraz starostwa powiatowego w Tarnowie, jak również turniejów piłkarskich dla Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Tarnowskiego Okręgowego ZPN i Podokręgu Piłki Nożnej w Brzesku oraz zawodów Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Z satysfakcją wspomina turniej piłkarski o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn: - To cykliczne zawody, w których uczestniczyło nawet 200 zawodników, w tym drużyna z Węgier. Czekały na nich fajne nagrody. W ostatnich dwóch latach musieliśmy odwołać turniej z powodu pandemii koronawirusa, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu się odbędzie. Jego celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do aktywności fizycznej, wyławianie talentów oraz integracja lokalnej społeczności.

Gala „France Football” fiaskiem organizacyjnym? Komentarz

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xyz
Zapomnieliście dodać, że [wulgaryzm]właz... kolegów z pracy nie szanował... A jak jego podopieczni na zawodach gminnych przegrywali to się wściekał zamiast ich wspierać ... Widocznie słaby ten trener...
Dodaj ogłoszenie