Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2019: najciekawsze wydarzenia [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Pałac Pusłowskich
Pałac Pusłowskich Karolina Schubert MIK
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2019 przebiegną pod hasłem "Opowieści z dreszczykiem". Lista atrakcji, jakie czekają nas 18 i 19 maja oraz 25 i 26 maja, jest długa. Ale warto wcześniej przejrzeć program, ponieważ niektóre miejsca wymagają wcześniejszych zapisów.

18 i 19 maja

W pierwszy weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2019 będzie można m.in. zwiedzić pałac Pusłowskich przy ulicy Westerplatte 10. Budynek zwykle jest zamknięty dla zwiedzających - dziś swoją siedzibę ma w nim Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale tym razem zmieni się nieco. Zobaczymy sporo dzieł z kolekcji Pusłowskich przywiezionych przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalnie na Dni Dziedzictwa, a nawet - jak zapowiada organizator, czyli Małopolski Instytut Kultury - "przewietrzymy szafy Pusłowskich, wyciągając z nich kreacje na różne okazje: bale, rauty, koncerty". Będziemy też świadkami ciekawej rekonstrukcji wydarzeń z okresu międzywojnia, kiedy to z pałacu skradziono cenne płótno Lorenza Lotta "Adoracja Dzieciątka". Będziemy też mieli okazję wziąć udział w degustacji dań „z dreszczykiem” i projekcji filmu "Dziewczyna z dobrego domu", kręconego w latach 60. XX w. we wnętrzach pałacu z udziałem ostatniego z właścicieli ‒ Franciszka Ksawerego Pusłowskiego. A do tego nie zabraknie opowieści o duchach, bowiem przedwojenni właściciele byli zapalonymi uczestnikami seansów spirytystycznych.

Z kolei w kamienicy Potockich czekają nas ciekawe oprowadzania po salach. Będzie można wysłuchać opowieści o prekursorze fantastyki grozy i miłośniku kotów - Erneście Theodorze Amadeuszu Hoffmanie, autorze opowiadania m.in. "Dziadek do orzechów".

Ale Małopolskie Dni Dziedzictwa 2019 jak zawsze oferują też rozrywkę poza Krakowem. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej z 2. połowy XV w. jest jednym z najstarszych kościołów w Małopolsce, a obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. We wnętrzu tej gotyckiej budowli widzowie w towarzystwie przewodnika mogą zobaczyć niedawno odnowione malowidła. Do tego sołtys wsi, pan Stefan Szot, oprowadzi nas po Iwkowej, opowiadając m.in. historię pustelnika Urbanka.

W Czchowie będzie można zwiedzić dwie najważniejsze atrakcje - zamek i kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Rodzinom z dziećmi mogą wyruszyć na wyprawę detektywistyczną pod hasłem "Co widział chłopiec?". Będzie można usłyszeć opowieści o czchowskim zamku i podziwiać widoki z baszty oraz pospacerować szlakiem militarnym wokół wzgórza zamkowego.

Po czchowskim kościele oprowadzać będą historycy sztuki, którzy zwrócą uwagę m.in. na gotyckie malowidła. Ale to wyprawa nie tylko dla ducha, ale i dla ciała: na jarmarku zlokalizowanym na rynku można będzie kupić pamiątki i skosztować przysmaków inspirowanych średniowieczną kuchnią.

Ostatnim miastem do odwiedzenia jest Rożnów. A tam czeka atrakcja militarna – beluard. Realizację tej nowoczesnej jak na początek XIV wieku fortecy, która miała być elementem obronnym w czasie zagrożenia tureckiego, rozpoczął hetman Jan Tarnowski. Jak podkreślają organizatorzy Małopolskich Dni Dziedzictwa 2019, warto dodać, że budowle tego typu są mało charakterystyczne dla naszej części Europy. Przewodnicy przybliżą historię tego obiektu, dodatkowo będzie można pospacerować po najciekawszych miejscach w Rożnowie: ruinach zamku Zawiszy Czarnego oraz dawnym zamku dolnym, którego beluard był częścią.

25 i 26 maja

W Krakowie w drugi weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2019 będzie można zajrzeć do klasztoru Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza w Krakowie. Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia – bo tak brzmi pełna nazwa obiektu – znajduje się przy ulicy Szpitalnej 8‒12, to trzy połączone ze sobą kamienice, każda z innego okresu, do których wstęp mają na co dzień tylko nieliczni. Zwiedzający będą mogli poznać zakamarki klasztoru i ogród, a także wczesnobarokowy kościół św. Tomasza, który jest częścią zespołu klasztornego.

Siostry Duchaczki oraz mieszkańcy dawni i obecni ulicy Szpitalnej i Małego Rynku są także bohaterami projektu artystycznego Bartolomea Koczenasza, który na fasadach ośmiu kamienic umieścił serię artystycznych kolaży zestawionych z historycznych i współczesnych fotografii (9‒26 maja).

Kolejnym krakowskim punktem w programie jest kościół pw. Świętego Krzyża, który w ciągu całej swojej historii – a istniał już w 1244 roku ‒ nie uległ zbyt wielu modyfikacjom.

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie to także miejsce, którego na co dzień nie zobaczymy i które otwiera swoje podwoje specjalnie z okazji Dni Dziedzictwa. Bractwo Miłosierdzia w Krakowie powstało dzięki Piotrowi Skardze, jezuickiemu kaznodziei czasów kontrreformacji. Organizacja niosła różnoraką pomoc materialną i duchową ludziom ubogim i prowadzi ją do dziś. We wnętrzach podziwiać można m.in. dawną salę posiedzeń oraz komorę klejnotową, gdzie w specjalnych drewnianych szafach trzymano skarby i przedmioty oddane pod zastaw pożyczek.

Poza Kraków będzie się można wybrać do wsi Kacwin, ostatniej (lub pierwszej - zależy jak na to patrzeć) miejscowości przy granicy Polski ze Słowacją. Jej najcenniejszym zabytkiem jest kościół pw. Wszystkich Świętych, którego wystrój reprezentuje spiski barok.

Kolejną miejscowością do odwiedzenia będzie Niedzica. tu atrakcją jest murowany gotycki kościół pw. św. Bartłomieja. To właśnie losy i męczeńską śmierć tego świętego, utrwalone na kilku elementach wyposażenia świątyni, będziemy śledzić wraz z historykami sztuki i regionalistami. Na oprowadzanie w języku słowackim zaprasza ks. proboszcz Józef Bednarczyk.

Ostatnim punktem programu jest zobaczenie "Organów" Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka, jednego z najważniejszych przykładów rzeźby pomnikowej po II wojnie światowej.

Dla mnie każde miejsce ma potencjał kryminalny, wystarczy się skupić i uruchomić wyobraźnię. Bardzo mi się podobało np. w beluardzie koło Rożnowa. Tajemnicza budowla, cześć dawnej twierdzy, która ma nietypowy kształt – jest zbudowana na planie pięciokąta, można się tam bardzo fajnie zgubić

- mówi Gaja Grzegorzewska, autorka kryminałów, która napisała tegoroczną książkę wprowadzającą do Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Dodaje, że w tym tomie występuje trójka bohaterów, dziadek i dwoje wnucząt, dziewczynka i chłopiec, którzy są bliźniakami, a ich przygody to zestaw odrębnych opowiadań. Akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, nie jest chronologiczna. Bohaterowie mają różne moce, w tym możliwość przemieszczania się w czasie, dzięki temu z łatwością rozwiązują zagadki i odpowiadają na pytania, np. o to, czy w Pałacu Pusłowskich straszy?

Udział w wydarzeniach Małopolskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny, na część punktów programu obowiązuje rezerwacja miejsc, która rozpocznie się 13 maja (zapisy na pierwszy weekend) i 20 maja (zapisy na drugi weekend). Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie https://dnidziedzictwa.pl/rezerwacja-2019 oraz telefonicznie: 12 423 35 55. Więcej informacji o XXI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego: https://dnidziedzictwa.pl/teka/xxi-edycja-2019/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski