Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie firmy wciąż zapowiadają zwolnienia

Redakcja
Choć stopa bezrobocia dla całego kraju spadła w maju z 11 proc. do 10,8 proc. (dane GUS), firmy wciąż zapowiadają zwolnienia. Do małopolskich urzędów pracy zgłoszono zamiar grupowego zwolnienia 629 osób - to znaczący wzrost w porównaniu z zapowiedziami redukcji zatrudnienia zgłoszonymi w kwietniu (324 osoby) i marcu (278 osób). Od początku roku małopolskie firmy zgłosiły planowaną redukcję około 4,2 tys. miejsc pracy.

PRACA. W całym kraju na bezrobociu pozostaje prawie 1,7 mln osób

Dane za czerwiec nie są jeszcze dostępne, jednak już wiadomo, że wśród czerwcowych zgłoszeń wyróżni się jedna ze spółek grupy PKP. W tym przypadku w całej Małopolsce zapowiedzi zwolnień dotyczą ponad 100 osób, jednak redukcje są rozłożone w czasie (do grudnia) i terytorialnie (w Krakowie wspomniana spółka zamierza zwolnić 28 osób).
Przedsiębiorstwa zapowiadające zwolnienia nie zawsze je realizują. Niestety, maj w Małopolsce należał do tych gorszych miesięcy, bowiem pracę straciło 1114 osób (mowa o zwolnieniach wcześniej anonsowanych w urzędach pracy). Aż 519 osób odeszło z pracy z likwidowanej kopalni "Trzebionka". Ponad 300 osób ostatecznie straciło pracę w tarnowskim oddziale Krośnieńskich Hut Szkła. Ponad 70 osób pożegnało się z pracą w branży hutniczej - w tym przypadku zwalniała jedna ze spółek działających w dawnej Hucie Sendzimira oraz sam ArcelorMittal Poland. Widmo bezrobocia zajrzało w maju nie tylko w oczy hutników i górników - jeden z banków zwolnił w Krakowie 23 osoby.
- Duża liczba zrealizowanych zwolnień to pokłosie zapowiedzi złożonych w styczniu i lutym - tłumaczy Oskar Kuźniar z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Małopolskie firmy w styczniu zapowiadały rychłe zwolnienia 1,6 tys., a w lutym prawie 1,2 tys. osób. - Podkreślmy, że liczba zwalnianych pracowników i zapowiedzi kolejnych zwolnień nie rosną lawinowo - uspokaja Oskar Kuźniar. Warto dodać, że stopa bezrobocia w Małopolsce (9 proc. w kwietniu) stale utrzymuje się poniżej średniej krajowej.
Z ogólnopolskich danych GUS na koniec maja 2009 r. wynika, że 563 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 30,5 tys. pracowników. To znacznie więcej niż przed rokiem (133 zakłady z 9,7 tys. pracowników).
Jacek Świder
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski