Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie samorządy chcą bronić dobrego imienia Jana Pawła II pod Wielką Krokwią w Zakopanem. "Atak na papieża to atak na nas"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Św. Jan Paweł II w trakcie mszy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w 1997 roku
Św. Jan Paweł II w trakcie mszy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w 1997 roku Paweł Murzyn
Samorządy z Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego - czyli te, które mają św. Jana Pawła II za patrona, a także Związek Podhalan w Polsce zamierzają wspólnie na Wielkie Krokwi w Zakopanem bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II. - Atak na papieża traktujemy jako atak na nas - mówi jasno Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Spotkanie na stadionie Wielkiej Krokwi odbędzie się we wtorek 14 marca o godz. 10. Zorganizują je wspólnie samorządy, dla których św. Jan Paweł II jest patronem. Miasto Zakopane będzie z kolei gospodarzem wydarzenia. Dodatkowo będzie obecny przedstawiciel Związku Podhalan w Polsce, którego Jan Paweł II jest honorowym patronem.

- Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny głos, że te samorządy są przeciwne szarganiu dobrego imienia papieża Polaka - mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.

To następstwo reportażu "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego, który został wyemitowany przez stację TVN. Padają w nim oskarżenia, że Jan Paweł II, jako metropolita krakowski, tuszował przypadki pedofilii w kościele. W obronie dobrego imienia papieża Polaka wystąpiło już wiele osób i instytucji w Polsce, w tym polski rząd.

- Ja wręcz uważam, że jest to atak na nas. Jeżeli my się z tymi wartościami utożsamiamy, jeżeli osoba, która te wartości symbolizuje, była przez wieku naszą opoką, naszym wsparcie jest teraz atakowana, to jest atak na nas. My się chcemy przeciwko temu przeciwstawić - mówi jasno Piotr Bąk.

Spotkanie odbędzie się w symbolicznym miejscu - pod Wielką Krokwią, gdzie w 1997 roku odbyła się pamiętna msza święta celebrowana przez Jana Pawła II. W trakcie tej mszy górale polscy złożyli papieżowi hołd. Dziękowali w nim papieżowi za jego pontyfikat i nauczanie, a także złożyli przyrzeczenie dochowania wierności wierze katolickiej.

To nie jedyna forma protestu, jaki górale organizują w związku z reportażem. W sobotę 18 marca w Nowym Targu odbędzie się "Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz wartości, które głosił". Organizuje go rada powiatu nowotarskiego, Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Związek Podhalan. Marsz rozpocznie się o godz. 10.30 na Nowotarskim Rynku. Uczestnicy w trakcie marszu będą odmawiać różaniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski