Małopolskie szpitale i poradnie czekają na absolwentów...

Małopolskie szpitale i poradnie czekają na absolwentów medycyny

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Archiwum

Archiwum ©Joanna Urbaniec / Polskapress

Jeszcze w tym roku kształcenie specjalizacyjne w regionalnych placówkach będzie mogło rozpocząć 475 przyszłych specjalistów. Resort zdrowia umożliwi młodym małopolskim lekarzom kształcenie w niemal wszystkich dziedzinach medycyny.
Archiwum

Archiwum ©Joanna Urbaniec / Polskapress

W ramach jesiennego rozdania tzw. rezydentur Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że w całym kraju szkolenie specjalizacyjne finansowane z budżetu państwa będzie mogło rozpocząć 4105 absolwentów medycyny. Naszemu województwu z tej puli przyznano blisko 12 proc. miejsc. Pod koniec roku regionalne lecznice będą mogły przyjąć łącznie 475 rezydentów. To o 38 więcej niż jesienią ub. roku i o 70 więcej niż młodzi medycy mieli do swojej dyspozycji w październiku 2016 r.

Resort Łukasza Szumowskiego umożliwi przyszłym małopolskim specjalistom kształcenie w niemal wszystkich zakresach medycyny. Miejsc szkoleniowych nie przewidziano tylko w kilkunastu dyscyplinach, m.in. chirurgii szczękowo-twarzowej, epidemiologii, farmakologii klinicznej, otorynolaryngologii dziecięcej, pediatrii metabolicznej i stomatologii dziecięcej. W przypadku pozostałych specjalizacji na rezydenturę może liczyć co najmniej jeden medyk.Najwięcej miejsc w regionalnych placówkach przygotowano dla młodych lekarzy zainteresowanych zdobyciem dyplomu z dziedziny chorób wewnętrznych. Na oddziałach internistycznych naukę będzie mogło rozpocząć aż 42 medyków. Sporo wolnych rezydentur czeka również na przyszłych specjalistów medycyny ratunkowej (29), pediatrii (28), medycyny rodzinnej (26), ortopedii i kardiologii (po 24) oraz psychiatrii i chirurgii ogólnej (po 21).

Rywalizacja o rezydentury potrwa do końca października. Absolwentom medycyny, którym uda się zakwalifikować na wybraną specjalizację, pensję będzie wypłacać resort zdrowia. Ich wysokość znacznie wzrośnie dzięki porozumieniu, jakie minister Łukasz Szumowski w lutym zawarł z protestującymi lekarzami.

Rozporządzenie w sprawie podwyżek właśnie zostało podpisane. Do tej pory młodzi medycy zarabiali średnio 3,6-3,8 tys. zł brutto. Po zmianach resort zdrowia lekarzom, którzy dopiero rozpoczynają naukę, zapłaci 4 tys. zł brutto, a jeśli kształcą się w jednej z dwudziestu dziedzin, gdzie braki kadrowe są najbardziej dotkliwe (np. internie) - 4,7 tys. zł brutto. Od trzeciego roku nauki pensje wzrosną odpowiednio o 500 i 600 zł. Dla rezydentów przewidziano również specjalne dodatki w wysokości 500 zł. Otrzymają je ci, którzy zadeklarują, że co najmniej dwa z pierwszych pięciu lat po zdobyciu dyplomu przepracują w kraju, w placówce finansowanej przez NFZ. W Małopolsce tego rodzaju oświadczenie złożyła już duża część młodych medyków.

FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?


KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »