Małopolskie szpitale nie są gotowe do przekształceń

GEG
Udostępnij:
ZDROWIE. Pomimo zachęt rządu, żaden z małopolskich szpitali nie jest gotowy do przekształcenia się w spółkę prawa handlowego.

W lutym rząd ogłosił tzw. plan B dla ratowania polskich szpitali. Plan przewidywał spłacenie przez rząd zobowiązań szpitali wobec ZUS i urzędów skarbowych, pod warunkiem że przekształcą się w spółki prawa handlowego. Małopolskie placówki nie miały zobowiązań wobec tych instytucji, ale były zadłużone wobec dostawców. W tej sytuacji plan rządu nie stanowił dla nich żadnej zachęty do przekształcania się w spółki.
W kwietniu zapadła decyzja, że Skarb Państwa będzie spłacać także kredyty zaciągnięte przez szpitale w bankach. W Małopolsce nadal jednak nie ma wielu chętnych do przekształcania się w spółki prawa handlowego.
Szpital w Myślenicach - którego organ założycielski, czyli zarząd powiatu jako pierwszy w województwie postanowił wydzierżawić placówkę prywatnemu inwestorowi - na propozycji rządu nic nie zyska. - Kwietniowa uchwała rządu przewiduje pomoc w spłacie kredytów zaciągniętych po 2005 roku, a nasz szpital pożyczył pieniądze w banku w 2004 roku i nadal jesteśmy winni 2 mln zł. Oznacza to, że z rządowego planu pomocy nie skorzystamy - mówi dyrektor Adam Styczeń. Ogłoszone przez starostę cztery przetargi na dzierżawę placówki nie przyniosły rozstrzygnięcia.
Kwietniowa uchwała rządu nie pomoże także Szpitalowi im. E. Szczeklika w Tarnowie, bo nie ma on żadnych zobowiązań publicznoprawnych, a kredyt zaciągnął też za wcześnie - w 2004 roku. Poza tym w szpitalu po przekształceniu w spółkę prawa handlowego niewiele by się zmieniło, skoro już dziś jest zarządzany według reguł kodeksu handlowego. Dyrektor Marcin Kuta podkreśla, że od kilku lat kieruje szpitalem tak, jak placówką niepubliczną. W obecnych warunkach osiągnięcie większej rentowności nie jest możliwe, niezależnie od formy własności.
Ofertę rządu poważnie rozpatruje natomiast szpital w Suchej Beskidzkiej. - Analizujemy ewentualne zyski i straty. Jestem ekonomistą przekonanym do korzyści wynikających z przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego - mówi dyrektor Janusz Baczewski. W czerwcu zarząd powiatu powinien podjąć decyzję w sprawie przekształcenia. Jeżeli decyzja będzie na "tak", Skarb Państwa spłaci 2 mln zł długów szpitala.
Zwolennikiem przekształcenia się w spółkę prawa handlowego jest także Krzysztof Kłos, dyrektor Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie. Dlaczego? Po pierwsze, szpital zostałaby oddłużony na kwotę co najmniej 4-5 mln zł. Po drugie - spółka mogłaby oferować usługi płatne, co dzisiaj nie jest możliwe. Po trzecie - podkreśla dyrektor - szpital otrzymałby większą elastyczność w zarządzaniu. Decyzja należy jednak do Urzędu Marszałkowskiego.
- Możliwość przekształceń naszych szpitali w spółki będzie w najbliższych czasie analizowana pod kątem tego, dla których jednostek byłoby to rozwiązanie korzystne - powiedziała nam Anna Rudzka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Dorota Stec-Fus, (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie