Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie uczelnie oferują wiele nowych, atrakcyjnych kierunków i specjalności

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Studenci, zainteresowani nowymi, unikatowymi kierunkami, mają w czym wybierać
Studenci, zainteresowani nowymi, unikatowymi kierunkami, mają w czym wybierać Mariusz Kapala
Uczelnie wyższe starają się na bieżąco dostosowywać swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy i gospodarki. Dlatego także i w nadchodzącym roku akademickim zaoferują wiele atrakcyjnych nowości. Nie zabrakło zupełnie nowych kierunków, a także nowych specjalności.

Uniwersytet Jagielloński przewidział w swej ofercie dydaktycznej kilka nowości. Będzie można studiować na czterech nowych kierunkach. Oto one:

  • język ukraiński w biznesie i turystyce (z językiem rosyjskim) – to studia licencjackie skierowane do osób zainteresowanych językiem i kulturą naszych wschodnich sąsiadów; kształcenie na tym kierunku ma na celu doskonalenie umiejętności praktycznych w posługiwaniu się językami ukraińskim i rosyjskim, jak również zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej z zakresu historii, literatury i językoznawstwa;
  • region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe – to unikalna w skali kraju propozycja studiów I stopnia poświęconych językowi i kulturze jednego z ważniejszych pod względem geopolitycznym regionów Europy, jakim są Karpaty (obejmujące tereny Polski, Ukrainy, Słowacji oraz Rumunii); na tym kierunku studenci będą równolegle uczyć się dwóch języków karpackich: słowackiego i ukraińskiego, a ponadto będą mieli możliwość poznania podstaw trzeciego języka – do wyboru rumuńskiego albo łemkowskiego;
  • zarządzanie polityką społeczną – kierunek ten to doskonała propozycja dla osób, które aspirują do bycia przyszłymi liderami i menadżerami organizacji publicznych, gospodarczych oraz pozarządowych; unikalność kierunku wzmacnia dodatkowo oparcie programu na współczesnej teorii nauk o zarządzaniu i jakości osadzonej w kontekście szerokiego spektrum interdyscyplinarnej wiedzy na temat społecznych, psychologicznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych i finansowych przyczyn, uwarunkowań i konsekwencji współczesnych problemów społecznych;
  • International Relations and Public Diplomacy (IR-PUB) – studia II stopnia w języku angielskim prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Sienie; program tego kierunku zakłada wykształcenie specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych, którzy będą wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności w instytucjach międzynarodowych, państwowych, regionalnych i pozarządowych; studenci IR-PUB będą kształcić się przez dwa semestry w Krakowie, a przez dwa w Sienie.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie poszerzył swą ofertę edukacyjną o następujące kierunki:

  • zarządzanie projektami – kierunek ten przygotowuje menedżerów projektów i członków zespołów projektowych, a także konsultantów; program zajęć uwzględnia dobrze dobrane podstawy teoretyczne i praktyczne, które umożliwią absolwentom szybkie wdrożenie do zarządzania projektami w przedsiębiorstwach i urzędach;
  • przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce – studenci tego kierunku zdobędą interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu funkcjonowania mechanizmów gospodarczych na poziomie mikro, makro, jak również w otoczeniu międzynarodowym; program studiów umożliwia rozwój kompetencji potrzebnych do podejmowania działań na rzecz kreowania innowacyjnej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem szans, jakie niosą nowe technologie;
  • Global business servises – pierwszy w Polsce kierunek przygotowany we współpracy z firmami sektora usług dla biznesu, który powstał, żeby kształcić fachowców gotowych do podjęcia pracy na różnych stanowiskach w międzynarodowym środowisku z wykorzystaniem technologii informatycznej.

Krakowski Uniwersytet Rolniczy w nadchodzącym roku akademickim przygotował trzy nowości. Pierwsza z nich to kierunek etologia i psychologia zwierząt (na studiach stacjonarnych I i II stopnia). Jego absolwenci zdobędą umiejętności w zakresie oceny zachowania zwierząt, diagnozowania i rozwiązywania problemów behawioralnych czy tworzenia optymalnych warunków utrzymania oraz użytkowania i szkolenia zwierząt.
Drugą nowością na UR, oferowaną na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia, będzie kierunek inżynieria mechatroniczna. Jego cel to wykształcenie wykwalifikowanej kadry pracującej przy projektowaniu i eksploatacji systemów mechatronicznych stosowanych w procesach produkcyjnych oraz systemów komputerowych w procesach technologicznych.
I wreszcie trzecią nowością, którą UR zaoferuje od października, jest inżynieria żywności/Food Engineering – to anglojęzyczne studia II stopnia, stacjonarne.

O nowe kierunki w roku akademickim 2021/2022 poszerzy swą ofertę także Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Na studiach I stopnia są to: bioinformatyka, geopolityka, bezpieczeństwo międzynarodowe oraz bezpieczeństwo międzynarodowe z wykładowym angielskim, a na jednolitych studiach magisterskich – psychologia zwierząt. Ten ostatni to kierunek naprawdę unikatowy.
Wzrosła także na UP liczba kierunków na studiach II stopnia oraz na studiach podyplomowych. Do nowości należą: malarstwo, geopolityka, manager projektów społecznych, diagnostyka samochodów elektrycznych i hybrydowych, arteterapia z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, rynek sztuki współczesnej, archikultura – edukator architektoniczny, kompetencje przyszłości i coaching oraz tworzenie treści w języku francuskim: specjalista ds. contentu i copywriningu.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oferuje wiele nowych specjalności, jak np. historia chrześcijaństwa na kierunku historia czy interwencja kryzysowa, poradnictwo rodzinne na kierunku nauki o rodzinie, etyka i filozofia. Uczelnia otrzymała niedawno potwierdzenie możliwości otwarcia rekrutacji na nowy kierunek o profilu praktycznym – muzykę kościelną. Studenci tego kierunku będą mieli możliwość indywidualnego wyboru przedmiotów specjalnościowych, wśród których znajdują się m.in.: śpiew gregoriański, kompozycja liturgiczna, dyrygentura chóralna, improwizacja. Dla nowych studentów przygotowano ok. 2 tysiące miejsc.

Osoby zainteresowanie studiami technicznymi na brak ciekawych kierunków też nie mogą narzekać. Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza od października zaoferuje kilka nowości. Oto one:

  • zaawansowane materiały inżynierskie – to kierunek, na którym student pozna przede wszystkim metody wytwarzania nowoczesnych tworzyw metalicznych, ceramicznych i polimerowych, w tym kompozytów i nanokompozytów; absolwent tego kierunku będzie swobodnie poruszał się w narzędziach i symulatorach do projektowania, wytwarzania i testowania (m.in. trwałości) różnorodnych materiałów;
  • nowoczesne technologie paliwowe (przekształcone z dotychczasowego kierunku paliwa i środowisko) – wiedza zdobyta na tym kierunku pozwoli absolwentowi na efektywne realizowanie projektów i przedsięwzięć inżynieryjno-technicznych w sektorze paliwowo-energetycznym, jak również w szeroko rozumianej inżynierii środowiska;
  • inżynieria naftowa i gazownicza – to dualne studia II stopnia, realizowane we współpracy z GAZ-SYSTEM SA; absolwent tego kierunku zdobędzie wiedzę i umiejętności w obszarze transportu gazu, będzie mógł podjąć pracę nie tylko wymienionej firmie, ale także w innych przedsiębiorstwach energetycznych, przede wszystkim prowadzących działalność w sektorze gazowniczym lub w firmach prowadzących działalność usługową w branży gazowniczej.

Na Politechnice Krakowskiej pojawią się nowości w programach i formule kształcenia. Tak będzie m.in. na trzech politechnicznych kierunkach związanych z transportem. Unowocześnieniu edukacji na nich służy powołanie Szkoły Transportu PK, która obejmie studentów trzech kierunków prowadzonych na Wydziałach Inżynierii Lądowej (transport) i Wydziale Mechanicznym (środki transportu i logistyka; pojazdy samochodowe). To nowoczesna, międzywydziałowa i unikatowa w skali kraju inicjatywa, która zmieni kanony kształcenia politechnicznego.

Uczelnie spoza Krakowa również kuszą atrakcyjnymi nowościami. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie po raz pierwszy kandydaci mogą podjąć studia na kierunkach położnictwo i chemia stosowana. Pierwszy z nich prowadzony będzie na studiach I stopnia w systemie stacjonarnym. Dla chętnych przewidziano 30 miejsc. Kształcenie koncentrować się będzie na przedmiotach związanych z samym położnictwem, ginekologią, a także ogólną wiedzą medyczną. Natomiast studia inżynierskie na kierunku chemia stosowana zostały przygotowane z myślą o zapotrzebowaniu lokalnego rynku, zwłaszcza zaś o chemicznym gigancie, w którym znajdują zatrudnienie specjaliści z dziedziny chemii.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu w roku akademickim 2021/2022 oferuje nowe moduły specjalnościowe: coaching, który będzie prowadzony na kierunku praca socjalna, żywienie w sporcie na kierunku dietetyka oraz smart city a strategie zarządzania kryzysowego na studiach magisterskich na kierunku politologia. Nowością na tej uczelni jest także kierunek ratownictwo medyczne. Prócz tego poszerzyła się tu oferta na studiach podyplomowych – oto nowe kierunki: przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz placówkach oświatowych; zarządzanie w ochronie zdrowia z elementami telemedycyny i teleopieki; dietetyka i planowanie żywienia w aspekcie żywienia zbiorowego oraz inspektor ochrony danych osobowych.

W ofercie dydaktycznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nowością jest kierunek komunikacja cyfrowa (studia I stopnia). To skuteczne połączenie praktycznej wiedzy z zakresu komunikacji, zarządzania i nowoczesnych technologii, a absolwenci tego kierunku będą umieli m.in. tworzyć multimedialne przekazy i odpowiadać za content marketing.
Ponadto, po krótkiej przerwie, studenci WSIiZ rozpoczną kształcenie na jednolitych studiach magisterskich na kierunku fizjoterapia. Warto przypomnieć, że ten zawód znajduje się na liście pięciu najbardziej rozwojowych na całym świecie, a tytuł magistra umożliwi absolwentom podjęcie pracy nie tylko w placówkach w kraju, ale również za granicą.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski