Małopolskie uczelnie rozpoczęły rekrutację na studia. Jest w czym wybierać!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Tomasz Bolt
Najstarsza polska uczelnia rekrutację na studia w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęła 1 czerwca. Podobnie jak w poprzednich latach warunkiem będzie wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym w przypadku języków obcych. Taka decyzja wpisuje się w prowadzone już od kilku lat przez Uniwersytet Jagielloński działania mające na celu podnoszenie wymogów stawianych kandydatom.

Ponad 270 kierunków

Jak co roku UJ przygotował dla kandydatów bogatą ofertę – łącznie ponad 270 kierunków, w tym kilkanaście programów w języku angielskim, a także kilka nowości. Na studiach jednolitych magisterskich oraz studiach I i II stopnia na studentów czeka 14,6 tys. miejsc stacjonarnych oraz prawie 2,5 tys. niestacjonarnych. Podobne jak w latach ubiegłych można się spodziewać, że najbardziej oblegane będą kierunki prawo, psychologia, kierunek lekarski czy filologia angielska. Trudno będzie się prawdopodobnie dostać (ze względu na dużo chętnych na jedno miejsce) np. na ekonomię, japonistykę, finanse, bankowość, ubezpieczenia oraz zarządzanie.

Rekrutacja na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia potrwa na UJ do 5 lub 8 lipca (w zależności od kierunku), a wyniki podane będą 16 lipca. Nabór na studia II stopnia zakończy się 11 lub 15 lipca (tura podstawowa), a kandydaci dowiedzą się o jego rezultacie 23 lipca (szczegóły: www.irk.uj.edu.pl).

Od artystycznych po ścisłe

Od 1 czerwca elektroniczną rejestrację na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie uruchomił również Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Rekrutacja potrwa do 30 września (szczegóły: rekrutacja-studia.up.krakow.pl).

W ofercie tej uczelni na nadchodzący rok akademicki znalazło się w sumie 59 kierunków i ponad 200 specjalności. Wśród nich są studia humanistyczne, inżynierskie, artystyczne, filologiczne, pedagogiczne, ścisłe i przyrodnicze, a także z zakresu prawa, administracji i psychologii. Nie zabrakło także nowości, wśród których można wymienić choćby bioinformatykę czy bezpieczeństwo międzynarodowe z wykładowym angielskim.

Nie tylko rolnictwo

Naukę na 29 kierunkach studiów polskojęzycznych i 9 anglojęzycznych oferuje natomiast kandydatom Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Wśród nich są np.: architektura krajobrazu, dietetyka, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, leśnictwo, sztuka ogrodowa, weterynaria, zarządzanie, zootechnika, Environmental and Plant Biotechnology, Agriculture, Food Technology oraz Renewable Energy Sources an Waste Management.

W roku akademickim 2021/2022 uczelnia przygotowała 3459 miejsc na studiach stacjonarnych, w tym 2175 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 1284 miejsca na studiach stacjonarnych II stopnia. Natomiast na studiach niestacjonarnych I i II stopnia na kandydatów czeka 1515 miejsc.

Rekrutacja na krakowski UR rozpoczęła się 1 czerwca. Pierwsza tura rejestracji na studia stacjonarne i niestacjonarne potrwa do 12 lipca.

Korzyści dla prymusów

Od 1 czerwca trwa również elektroniczna rejestracja na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kandydaci mogą wybierać spośród 66 propozycji dostępnych na 16 wydziałach (jest też kilka nowości). W ramach studiów I stopnia AGH przygotowała w sumie 5487 miejsc: 5373 na kierunkach prowadzonych w języku polskim i 114 na kierunkach anglojęzycznych.

Wstępna kwalifikacja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia rozpocznie się w tym roku 13 lipca – to jest I cykl rekrutacyjny. Następne kwalifikacje zaplanowano na 20 i 27 lipca oraz 14 września (więcej: www.kandydaci.agh.edu.pl). Dodajmy, że – wzorem lat ubiegłych – najlepsi kandydaci mogą liczyć na dodatkowy pakiet korzyści. W ramach programu „Prymusi AGH” uczelnia oferuje najlepszym maturzystom m.in. dodatkowe nieodpłatne formy kształcenia, w tym kursy, szkolenia i bezpłatne miejsce w akademikach.

Po polsku i po angielsku

Politechnika Krakowska na rok akademicki 2021/2022 przygotowała na studiach I stopnia 4167 miejsc (stacjonarne – 3289, niestacjonarne – 878). W ofercie są 32 kierunki prowadzone w języku polskim, jak i angielskim. Uczelnia proponuje m.in. takie kierunki jak: budownictwo, architektura, transport, technologia chemiczna, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, informatyka, energetyka, inżynieria medyczna czy gospodarka przestrzenna.

Rekrutacja na PK rozpoczęła się już w maju – otwarciem naboru na architekturę. Na pozostałe kierunki studiów kandydaci mogą się rejestrować elektronicznie od 7 czerwca (więcej: rekrutacja.pk.edu.pl). Dodajmy, że latem na PK odbywa się także nabór na wybrane kierunki na studiach magisterskich (to m.in. informatyka, budownictwo, elektrotechnika i robotyka, energetyka, inżynieria materiałowa). Przygotowano na nie 636 miejsc.

Z europeistyką i zarządzaniem

Sporo później od wymienionych wyżej krakowskich uczelni – bo 21 czerwca – rekrutację rozpocznie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Będzie ona przebiegać dwuetapowo. W I etapie kandydaci będą mogli dokonywać rejestracji do 7 lipca. Natomiast w etapie II, po ogłoszeniu 14 lipca listy zakwalifikowanych do przyjęcia, osoby zdecydowane podjąć studia na UEK będą musiały dostarczyć na uczelnię do 20 lipca stosowne dokumenty.

Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny na studiach I stopnia oferuje 27 kierunków. Wśród nich są np. administracja, analityka gospodarcza, ekonomia, doradztwo inwestycyjno-gospodarcze, europeistyka, informatyka stosowana, innowacje w biznesie, inżynieria produkcji, towaroznawstwo, zarządzanie.

Znane, sprawdzone, jak i nowe

Wyższe uczelnie z innych miast Małopolski w większości również rozpoczęły już rekrutację na rok akademicki 2021/2022. Przykładowo w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie trwa ona od 20 kwietnia. Zakończenie rekrutacji jest planowane na koniec lipca, a wyniki mają zostać ogłoszone 7 sierpnia.

Uczelnia w swej ofercie edukacyjnej ma kierunki znane i sprawdzone, ale przygotowała także parę atrakcyjnych nowości. Kandydaci mają spory wybór: 10 kierunków na studiach I stopnia (z 29 specjalnościami), cztery kierunki na studiach II stopnia (z 15 specjalnościami), jeden kierunek jednolity magisterski oraz sześć kierunków anglojęzycznych (z 13 specjalnościami).

– Na liście niezmiennie nie zabrakło: informatyki, grafiki komputerowej, logistyki, kosmetologii, a także filologii angielskiej, które co roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku, po krótkiej nieobecności, na listę kierunków powraca fizjoterapia, realizowana jako jednolite studia magisterskie – informuje Joanna Dudek, kierownik Działu Rekrutacji WSIiZ w Rzeszowie.

32 moduły kształcenia

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu I turę rekrutacji rozpoczęła 24 maja. Potrwa ona do 18 lipca. Natomiast turę II zaplanowano w terminie 27 lipca – 19 września. W tym roku na kandydatów czeka 1210 miejsc. W ofercie uczelni znajdzie się aż 20 praktycznych kierunków studiów i 32 moduły kształcenia. Wśród nich jest 14 kierunków licencjackich, pięć II stopnia, a także jednolite studia magisterskie.

– Spodziewamy się, że w tym roku akademickim najbardziej oblegane będą kierunki medyczne – pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, kierunki inżynierskie – zarządzanie i inżynieria produkcji, informatyka czy mechatronika, a także kierunki pedagogiczne – wymienia Natalia Matyszkowicz, kierownik Działu Promocji MUP w Oświęcimiu.

Ciekawa i obszerna oferta

Rekrutację rozpoczęła już także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – najstarsza, największa i najchętniej wybierana spośród tego typu uczelni w kraju. Absolwenci szkół średnich mogą w tym roku wybierać spośród 21 kierunków i 33 specjalności na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich (II stopnia oraz jednolitych). Wymienić można tu choćby: administrację, ekonomię, pedagogikę, pielęgniarstwo, informatykę, grafikę, technologię chemiczną, fizjoterapię, ochronę środowiska czy filologię angielską.

Na chętnych czeka w sumie ok. 1500 miejsc na studiach stacjonarnych i ok. 600 na niestacjonarnych. – Nasza oferta dydaktyczna jest niezwykle ciekawa i obszerna, a wkrótce pojawią się w niej nowe kierunki – podkreśla rektor PWSZ w Tarnowie dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. PWSZ.

Tegoroczna rekrutacja podstawowa ruszyła 1 czerwca i potrwa do 16 lipca, a dodatkowa – od 1 do 17 września (więcej: kandydat.pwsztar.edu.pl). Ponadto od 21 czerwca do 16 lipca w godz. 10–14 na uczelni działać będzie stacjonarny punkt informacji dla kandydatów.

Dostosowana do oczekiwań

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu rozpoczęła rekrutację 14 czerwca. Potrwa ona do 28 lipca (więcej: www.pwsz-ns.edu.pl). Uczelnia oferuje maturzystom 18 kierunków I stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, oraz sześć kierunków II stopnia, a także dwa kierunki w systemie jednolitych studiów magisterskich.

Jest w czym wybierać: od ekonomii, zarządzania i e-administracji, poprzez filologię, lingwistykę dla biznesu, pedagogikę, public relations i reklamę, aż po informatykę, mechatronikę, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetykę. – Oferta edukacyjna naszej uczelni jest zróżnicowana i – jak pokazuje doświadczenie z lat minionych – dostosowana do oczekiwań lokalnego rynku pracy, profilów szkół ponadpodstawowych oraz oczekiwań naszych studentów – podkreśla dr Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ w Nowym Sączu.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie