MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malowanie światłem

(DD)
Dobrze dobrane oświetlenie oddaje kolory i tworzy kontrasty
Dobrze dobrane oświetlenie oddaje kolory i tworzy kontrasty Fot. Ikea
Wnętrza. Zestawienie w pokoju różnych rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę, a także zdecydowanie poprawić funkcjonalność pomieszczenia.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę pełni w naszym domu oświetlenie. Jeżeli właściwie je dobierzemy, poczujemy się w mieszkaniu bardziej komfortowo i łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności. Zwłaszcza jesienią, gdy światło dziennie jest mocno ograniczone.

Kilka źródeł

Eksperci podkreślają, że dobrze oświetlone wnętrze to niekoniecznie takie, w którym jest bardzo jasno. Najważniejsze jest, aby nic nie raziło nas w oczy, a dzięki odpowiednio dobranym kontrastom można było komfortowo wykonywać wszystkie czynności. Zgodnie z założeniami tzw. „meblowania światłem”, w każdym pomieszczeniu powinno być więc kilka różnych źródeł światła. Najlepsze efekty daje odpowiednie połączenie oświetlenia ogólnego, zadaniowego i nastrojowego.

- Zestawienie różnych rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę w pomieszczeniu, a __także zdecydowanie poprawić jego funkcjonalność - mówi Marzena Pawlak, kierownik Działu Oświetlenie w Ikea Kraków. - Dobrze dobrane oświetlenie oddaje kolory i tworzy kontrasty tak, aby wnętrze nie stało się płaskie. Musimy bowiem pamiętać, że jeśli kontrasty są za małe, wnętrze nie jest czytelne, a nasz mózg męczy się, usiłując odczytać informacje o przedmiotach i kształtach, które otrzymuje od oczu.

Rodzaje oświetlenia

Każdy z rodzajów oświetlenia ma specyficzne właściwości. Warto zatem wiedzieć, jak poszczególne źródła światła i typy lamp rozprzestrzeniają światło w pomieszczeniu i jak je prawidłowo łączyć.

- Ze względu na sposób rozchodzenia się rozróżniamy światło kierunkowe, które dostarcza skoncentrowany strumień światła nad wybranym obszarem i __światło rozproszone, zapewniające jednolite oświetlenie całego pomieszczenia - wyjaśnia Marzena Pawlak. - Z kolei ze względu na funkcję, jaką ma spełniać w danym wnętrzu, oświetlenie dzielimy na ogólne, nastrojowe i __zadaniowe.

Oświetlenie ogólne (rozproszone) zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia i nie powinno tworzyć żadnych wyraźnych cieni czy kontrastów pomiędzy obszarami oświetlonymi i niedoświetlonymi. Najczęściej taką funkcję pełni lampa, centralnie umieszczona na suficie, która dostarcza światło rozproszone do całego wnętrza.

- Jednym z częstszych błędów, jakie popełniamy, jest montowanie na suficie lampy z kloszem, który nie przepuszcza i nie rozprasza światła - zauważa Marzena Pawlak i podpowiada: - Aby zapewnić jednolite oświetlenie całego pomieszczenia, powinniśmy wybrać lampę ze szklanym lub papierowym kloszem, która rzuca przyjemne i równomierne światło w każdym kierunku.

Oświetlenie nastrojowe (rozproszone) pomaga tworzyć kameralną, ciepłą atmosferę w pomieszczeniu. Zmiękcza kontrasty pomiędzy oświetleniem ogólnym a zadaniowym. Może być również używane w celu dodania indywidualności lub zaakcentowania wybranych mebli czy przedmiotów.

Oświetlenie zadaniowe (kierunkowe) ma za zadanie ułatwić wykonywanie konkretnych czynności, takich jak czytanie, praca przy biurku czy gotowanie. Dostarcza skoncentrowany strumień światła nad ograniczonym obszarem.

Strefy oświetlenia

Przed przystąpieniem do „meblowania światłem” wnętrza, warto zastanowić się też, jakie czynności wykonujemy w danym pomieszczeniu i podzielić to miejsce na kilka stref, które odpowiednio doświetlimy. Na przykład, w pokoju dziennym powinniśmy zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, jak i delikatne boczne światło do oglądania telewizji czy odpoczynku na sofie. Tutaj doskonale sprawdzi się lampa zapewniająca miękkie i rozproszone światło.

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się miejsce do pracy, niezbędna będzie też lampka biurowa (oświetlenie zadaniowe). Z kolei w sypialni ważniejsze będzie światło nastrojowe, rozproszone. Taki efekt można uzyskać stosując lampy boczne stojące lub oświetlenie ścienne. Warto pomyśleć też o lampach kierunkowych, zaczepianych na tylnym obramowaniu łóżka bądź mocowanych do ściany, przez co światło będzie padało dokładnie tam, gdzie chcemy, a oczy przestaną się męczyć.

- Pod warunkiem oczywiście, że zdecydujemy się na oświetlenie LED, które doskonale imituje światło dzienne, a __więc jest zdrowe dla naszych oczu - tłumaczy Marzena Pawlak. - Warto też dodać, że LED-y zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, mają bardzo długą żywotność i __nie zawierają szkodliwej rtęci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski