Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malujemy stolarkę okienną

Monika Kaczyńska
Nowoczesne emalie wysychają w ciągu niespełna 20 minut
Nowoczesne emalie wysychają w ciągu niespełna 20 minut Fot. Dulux
Prace remontowe. Godna polecenia jest emalia. Jej największą zaletą jest wysoka trwałość.

Lato to idealny czas na przeprowadzanie domowych renowacji. W ciepłe i suche dni warto zająć się odnowieniem drewnianych okien. Sprawnie przeprowadzona renowacja nie tylko poprawi ich walory estetyczne, ale także zapewni im lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Zwróć uwagę nawet na drobne pęknięcia
Na rynku jest wiele różnych preparatów, które dzięki zastosowaniu przy ich produkcji nowoczesnych technologii umożliwiają szybką i skuteczną renowację. Należą do nich m.in. lakierobejce, emalie oraz oleje do drewna.

Alarmującym sygnałem powinny być dla nas drobne pęknięcia powłoki chroniącej, delikatne przetarcia czy wybrzuszenia ramy okiennej.

Kiedy zauważymy któryś z symptomów, warto szybko zareagować. Istotną kwestią jest rozpoczęcie renowacji, zanim powłoka farby zacznie się łuszczyć i straci szczelność. Nie powinno dopuścić się do sytuacji, gdy w głąb drewna zacznie wnikać woda.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór preparatów zabezpieczających drewno i możliwość stosowania na różnych powierzchniach.

Jakiego materiału najlepiej użyć?
_– Emalie zapewniają doskonałe krycie malowanej powierzchni i gwarantują trwały kolor. Ponadto są odporne na zadrapania i zarysowania. Sama aplikacja preparatu nie stanowi też żadnego problemu. W przeciwieństwie do produktów tradycyjnych, których czas schnięcia wynosił kilkanaście godzin, emalie nowej generacji są suche w dotyku już nawet po 20 minutach _– mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny jednej z wiodących firm produkujących takie preparaty. _– Jeśli zamiast efektu krycia zależy nam na podkreśleniu rysunku słojów drewna, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie lakierobejcy _– dodaje Wójcik.

Kolejnym wartym uwagi preparatem przeznaczonym do renowacji okien jest olej. Polecany jest szczególnie do twardych gatunków drewna oraz drewna egzotycznego.

Przed rozpoczęciem właściwej renowacji nie można zapominać o uprzednim przygotowaniu odnawianej powierz- chni. Nakładanie warstw preparatu nawierzchniowego nie powinno przebiegać w temperaturze poniżej 10 stopni oraz przy względnej wilgotności powietrza powyżej 80 proc.

Przed przystąpieniem do renowacji należy oczyścić drewnianą powierzchnię. Następnie trzeba usunąć starą powłokę, dokładnie szlifując drewno, i odpylić za pomocą wilgotnej ściereczki.

Po zakończeniu wszystkich powyższych czynności powierzchnia naszych ram okiennych jest całkowicie gotowa do pokrycia nową warstwą właściwego preparatu ochron-no-dekoracyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski