Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Mały Kraków” zachwyci nie tylko muzyką

Mateusz Borkowski
Zasłuchani w muzykę, będziemy podziwiać architekturę Biecza
Zasłuchani w muzykę, będziemy podziwiać architekturę Biecza Fot. Archiwum
Dziedzictwo i muzyka. W przyszłym tygodniu w Bieczu rozpoczyna się pierwsza edycja Kromer Festival poświęconego muzyce dawnej. Koncerty wybitnych artystów to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to urokliwe miasteczko.

Leżący na skraju Beskidu Niskiego Biecz z powodu licznych zabytków, bogatej historii i malowniczego położenia nazywany jest „małym Krakowem”, a nawet „polskim Carcassonne”. Pierwsza edycja Kromer Festival stanowi idealną okazję, by przekonać się o jego pięknie osobiście.

Od 13 do 16 sierpnia podczas ośmiu koncertów w najpiękniejszych miejscach Biecza usłyszymy repertuar od średniowiecza po klasycyzm. Podczas inauguracji wystąpi szwajcarska formacja Ensemble Peregrina pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett, która zaprezentuje w kolegiacie pw. Bożego Ciała program „Sacer Nidus: św. Wojciech, Bolesław I Chrobry i Otton III w muzyce średniowiecznej”.

Dzień później na dziedzińcu Domu z Basztą renesansowe kompozycje Johna Dowlanda wykona francuski kontratenor Dominique Visse, któremu towarzyszyć na lutni będzie Éric Bellocq. Tego dnia czekają nas jeszcze dwa koncerty: rezydującej na festiwalu Capelli Cracoviensis, która przedstawi „Łzy św. Piotra” Orlanda di Lasso, oraz amerykańskiego lutnisty Paula O’Dette’a. 15 sierpnia dominować będzie muzyka barokowa, za sprawą występów belgijskiego zespołu Oltremontano, Capelli Cracoviensis oraz legendarnego włoskiego skrzypka Fabio Biondiego. Na zakończenie festiwalu (16 sierpnia) chór i orkiestra Capelli Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa wykonają Missa in angustiis „Nelsonmesse” Josepha Haydna.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Za program Kromer Festival odpowiadają Jan Tomasz Adamus, szef Capelli Cracoviensis, oraz Filip Berkowicz, twórca i dyrektor artystyczny takich festiwali jak Misteria Paschalia, Sacrum Profanum czy cyklu Opera Rara. Patronem festiwalu jest najsłynniejszy bieczanin Marcin Kromer (1512–1589), biskup, kronikarz, doktor prawa i teoretyk muzyki zaangażowany w sprawy kontrreformacji.

Podczas festiwalu na uczestników czeka wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących. 13 sierpnia w zaułku Marcina Kromera (godz. 20.30) odbędzie się prelekcja na temat fortyfikacji obronnych Biecza. Przewidziano też scenki teatralne „Tam do Kata” (14 sierpnia, godz. 18, Rynek), turniej rycerski o mieszek zbója Becza (14–16 sierpnia) oraz pokaz tradycyjnego łucznictwa. Podczas spaceru z przewodnikiem będzie można zwiedzić najważniejsze zabytki architektury sakralnej i świeckiej Biecza (15 i 16 sierpnia, godz. 16, zbiórka pod ratuszem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski