MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mały reaktor atomowy w Krakowie mógłby zasilić dwie dzielnice. Gdzie mógłby powstać? Dopytujemy MPEC o szczegóły

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Prezes MPEC sugeruje, że reaktor atomowy dla Krakowa mógłby powstać na poprzemysłowych, niewykorzystywanych obecnie terenach kombinatu. Sugeruje, że mógłby być to ten sam typ małego reaktora, do budowy, którego szykuje się Orlen wraz ze spółką Synthos.
Prezes MPEC sugeruje, że reaktor atomowy dla Krakowa mógłby powstać na poprzemysłowych, niewykorzystywanych obecnie terenach kombinatu. Sugeruje, że mógłby być to ten sam typ małego reaktora, do budowy, którego szykuje się Orlen wraz ze spółką Synthos. Joanna Urbaniec/Materiały PKN Orlen
- Nic nie staje na przeszkodzie, aby w Krakowie, np. na terenach należących obecnie do ArcelorMittal, powstał niewielki reaktor atomowy - powiedział nam w jednym z wywiadów Marian Łyko, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Dopytujemy, czy MPEC czyni jakieś przygotowania do inwestycji. Energia z atomu ma być ratunkiem dla Polski w panującym na świecie kryzysie energetycznym. Mają powstawać duże strategiczne dla kraju elektrownie, ale też mniejsze, lokalne reaktory. Czy taki reaktor powstanie w Krakowie? Kiedy?

Tak mają wyglądać małe elektrownie atomowe - wizualizacje

Część wywiadu z prezesem MPEC dotycząca energii atomowej:

- Dlaczego od razu nie postawić na wodór?
- Bo to na razie pieśń przyszłości. Brakuje odpowiedniej technologii.

- Pozostaje więc energia z atomu...
- To prawda. Nic nie staje na przeszkodzie, aby w Krakowie, np. na terenach należących obecnie do ArcelorMittal, powstał niewielki reaktor atomowy - oczywiście, najnowocześniejszy, niewymagający chłodzenia wodą. Nie ukrywam, bylibyśmy zainteresowani budową takiej elektrociepłowni. Myślimy o rozwiązaniu podobnym do tego, które zapowiadają firmy Synthos i Orlen. Taki mały reaktor miałby moc w granicach około 300 megawatów, czyli niemal tyle, ile wytwarza teraz Skawina.

- Myśli Pan, że Kraków jest już gotowy na taką inwestycję?
- Dlaczego nie? To nie tylko realny, ale bardzo dobry pomysł. W dodatku w interesie wszystkich mieszkańców. Rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Chodzi nam również o to, aby MPEC w przyszłości - jako firma - był samowystarczalny, a nie zdany na łaskę wahających się mocno cen i rosnących rachunków. Od razu jednak dodam, że to dość odległa perspektywa. I, oczywiście, nie będziemy nic robili wbrew mieszkańcom.

- Taka inwestycja byłaby opłacalna?
- Z kalkulacji, które mieliśmy okazję analizować, wynika, że tak. Zresztą w tę stronę, odchodząc od węgla i gazu, będzie zmierzał cały świat. Gdy w dodatku spojrzymy na ceny takiej energii, to okaże się, że jest dużo tańsza niż ta, którą uzyskujemy z klasycznych elektrowni.
CAŁY WYWIAD TUTAJ

Dopytujemy rzeczniczkę prasową MPEC jak realne są te plany i czy spółka podejmuje już działania w tej kwestii:

"Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie nie prowadzi działań zmierzających do budowy reaktora atomowego na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. W dyskusji dotyczącej przyszłości sektora ciepłowniczego, a w szczególności transformacji jednostek wytwórczych-źródeł, tj. producentów energii cieplnej, przedstawiony został z punktu widzenie naszego przedsiębiorstwa pogląd, że można również rozważać budowę reaktora atomowego np. o module 300 MW (Spółka SYNTHOS-ORLEN) zasilającego obszar około dwóch dzielnic Krakowa, jako rozwiązanie atrakcyjne ze względu na stabilność tego nieemisyjnego źródła z zapowiadanymi przez dostawców systemu akceptowalnymi dla odbiorców cenami. Obecnie dla naszego przedsiębiorstwa najważniejszy jest zakres planowanej transformacji dotychczasowych źródeł energii cieplnej zasilających miejską sieć ciepłowniczą, proces ich dekarbonizacji i przygotowanie przez MPEC nowych projektów z zakresu OZE uzupełniających nasz system ciepłowniczy. MPEC planuje w bieżącym roku na zakup energii cieplnej przeznaczyć 946 628 000 zł.".

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski