Małżeńskie skandale II RP. Konwersja dla rozwodu

Małżeńskie skandale II RP. Konwersja dla rozwodu

Paweł Stachnik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pożegnanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Chojnicach, sierpień 1927 r. Druga z lewej żona prezydenta Michalina Mościcka.

Pożegnanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Chojnicach, sierpień 1927 r. Druga z lewej żona prezydenta Michalina Mościcka. ©fot. NAC

10 października 1932. Prezydent Mościcki żeni się po raz drugi. Wybranką jest młodsza o 29 lat kobieta. Ślub wywołuje oburzenie opinii publicznej. To nie jedyny taki skandal małżeński w międzywojennej Polsce. Ówczesne elity chętnie się rozwodziły. Sposobem na to była konwersja na ewangelicyzm.
Pożegnanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Chojnicach, sierpień 1927 r. Druga z lewej żona prezydenta Michalina Mościcka.

Pożegnanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Chojnicach, sierpień 1927 r. Druga z lewej żona prezydenta Michalina Mościcka. ©fot. NAC

W sierpniu 1932 r. zmarła w Warszawie Michalina Mościcka, żona prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Od wielu lat chorowała na serce, a intensywny tryb życia i duża aktywność społeczna nie wpływały dobrze na jej zdrowie. Przechodziła bardzo bolesne zabiegi (punkcje, zastrzyki, zakładanie drenów), ale nie skarżyła się nikomu, do końca ofiarnie pełniąc obowiązki pierwszej damy.

Śmierć w Spale

W marcu 1932 r. zorganizowała ostatnie oficjalne spotkanie na Zamku Królewskim. Na referat poświęcony konferencji rozbrojeniowej w Genewie zaprosiła 200 osób. Mimo że była bardzo zmęczona i osłabiona, to jednak „długo przebywała z zebranymi, rozmawiając dobrotliwie i z ożywieniem”. W kwietniu stan jej zdrowa mocno się pogorszył i praktycznie uniemożliwił funkcjonowanie.

W maju i następnych miesiącach Michalina poświęcała się już tylko leczeniu. Wyjechała do prezydenckiej rezydencji w Spale i spędzała tam całe dnie w łóżku. Gdy czuła się lepiej, próbowała pracować przy pomocy swojej sekretarki Marii Dobrzańskiej. Ostatnie oficjalne spotkanie odbyła dzień przed śmiercią.

17 sierpnia lekarze zadzwonili do prezydenta Mościckiego, informując go, że żona umrze lada dzień. Mościcki czym prędzej udał się do Spały i spędził z nią całą noc i ranek. Michalina zmarła w południe 18 sierpnia 1932 r. Jej zwłoki wystawiono w kaplicy Zamku Królewskiego, a następnie pochowano w grobowcu rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Potrzeba serca

To, co stało się później określono jako największy skandal niepodległej Rzeczypospolitej. W październiku podano bowiem do wiadomości, że 65-letni Mościcki… ożenił się z młodszą od siebie o 29 lat Marią Dobrzańską--Nagórną. Maria była sekretarką Michaliny, a wcześniej żoną adiutanta Mościckiego, kpt. Tadeusza Nagórnego.

Wbrew późniejszym plotkom Marii i Ignacego nie łączył wcześniej jakiś romans. Mościcki zwrócił uwagę na młodą sekretarkę w końcowym okresie życia żony, gdy Maria troskliwe opiekowała się umierającą Michaliną. Potem zaś, jak napisała w pamiętniku Maria Bartlowa, żona premiera Bartla, „Prezydent siedział samotnie na Zamku otoczony tylko adiutantami. Jedyną kobietą, która się tam plątała była Nagórna”.

Pozostało jeszcze 82% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
??????????????

JAANNA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

C'est la vie.................

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo