MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mammobusy znów na drogach Małopolski. Rak piersi nie musi być wyrokiem. Sprawdź kiedy mammobus będzie w Twojej miejscowości

Marek Długopolski
Opracowanie:
123rf
Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa w trasę po Małopolsce znów wyruszyły mammobusy. Badania profilaktyczne, pozwalające na wczesne wykrycie raka piersi, można oczywiście wykonać także w stacjonarnych gabinetach.

Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących typów nowotworów u kobiet w naszym kraju. Co roku taką diagnozę słyszy około 20 tys. Polek, 6 tys. pacjentek nie udaje się pomóc.

Ryzyko rośnie po 50 roku

Statystyki dotyczące zachorowań na ten typ nowotworu pokazują, że ryzyko zmierzenia się z nim wzrasta po 50. roku życia. Lekarze wśród czynników ryzyka wymieniają m.in. występowanie raka piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2, późną menopauzę (po 55. roku życia), późne macierzyństwo (po 35. roku życia) lub bezdzietność oraz rozpoznane wcześniej, inne schorzenia piersi.

Rak piersi nie musi być wyrokiem. Kluczem do zwycięstwa z chorobą jest jednak jej wczesne wykrycie. Pomaga w tym populacyjny program wczesnego wykrywania nowotworów piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

. W ramach niego z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą korzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które - ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka - otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływie roku.

Mammografia to szansa na życie

Do diagnozowania niepokojących zmian w piersiach służy mammografia, czyli zdjęcie rentgenowskie piersi. Obrazy te są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa. Jeśli zajdzie taka potrzeba pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.

Mieszkanki Małopolski w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w 35. gabinetach stacjonarnych. Dla ułatwienia diagnostyka jest wykonywana również na pokładzie specjalnych, mobilnych pracowni mammograficznych. Docierają one przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Badania wykonywane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt.

Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, mammobusy znów wyruszyły w trasę po naszym województwie. Do końca tego tygodnia z badań na ich pokładzie będzie można skorzystać m.in. w Radłowie, Tokarni, Poroninie, Tuchowie, Ochotnicy Dolnej, Kościelisku i Pleśnej.

Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „programy profilaktyczne”. W tym samym miejscu znajduje się również lista stacjonarnych placówek, w których - w ramach programu przesiewowego - jest wykonywana bezpłatna mammografia.

W ubiegłym roku mammobusy wyjeżdżały 973 razy. Na ich pokładzie z badań skorzystało 35 tysięcy kobiet, kolejne 37 tysięcy pań wykonało mammografię w pracowniach stacjonarnych. Na dalszą diagnostykę skierowano ponad tysiąc z nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski