reklama

Mamy trzy wygrane wnioski

Redakcja
TARNÓW. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie znalazła się w gronie uczelni, którym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło możliwość prowadzenia tzw. kierunków zamawianych.

Studenci I roku kierunków: chemia, matematyka, inżynieria materiałowa mogą liczyć na przywileje w postaci miesięcznego stypendium w kwocie 1 tys. zł i bezpłatnego dokształcania.

- Cieszę się - mówi rektor PWSZ prof. dr hab. Stanisław Komornicki - że Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zdążyło rozstrzygnąć konkurs na tzw. kierunki zamawiane przed rekrutacją. Mamy trzy wygrane wnioski i jesteśmy wśród uczelni, które mogą zaoferować studentom dobry start. Na realizację projektu, na każdym z tych kierunków, otrzymaliśmy po około 1.5 mln. zł. Wszystkie trzy mają dodatkowy pakiet z języka angielskiego. Wykorzystamy nasze możliwości zapewnienia nauki języków, po to by dać studentom dodatkowe narzędzie w postaci dobrej znajomości języka, co jest o tyle istotne, że na II i III roku inżynierii materiałowej zamierzamy część wykładów prowadzić w języku angielskim, co sprawi, że absolwenci będą lepiej przygotowani do samodzielnej pracy zawodowej.
Wreszcie państwo mówi tak: warto studiować na tych kierunkach, bo zależy nam by mieć ludzi, którzy są w tym kierunku wykształceni a nie zależy nam na tym, by studiowali cokolwiek np. nauki polityczne, zarządzanie. Jest rzeczą oczywistą, że bez uruchomienia niektórych kierunków ścisłych i technicznych możemy się zderzyć za kilkanaście lat z sytuacją, która będzie nie do naprawienia - deficytem kadry inżynieryjnej.
Czy studia na kierunkach zamawianych są bardzo trudne?
Na te pytania odpowiadają: mgr Iwona Karoń - Zastępca Kierownika Zakładu Chemii Stosowanej, dr Mirosław Baran - Starszy Wykładowca w Zakładzie Matematyki i dr inż. Wiesław Juda - Starszy Wykładowca w Zakładzie Technologii Materiałowej
Chemia - ciekawa i satysfakcjonująca
Iwona Karoń. Studia na kierunkach ścisłych rzeczywiście nie należą do łatwych, ale studiowanie chemii jest na pewno bardzo ciekawe i satysfakcjonujące. Aby przełamać początkowe trudności, które mogą wystąpić, mamy przygotowaną ofertę zajęć repetytoryjnych ułatwiających wejście w świat przedmiotów ścisłych. Obecnie około 80% studentów, bojąc się trudności, wybiera kierunki humanistyczne i społeczne uchodzące właśnie za lekkie i łatwe. Tymczasem konfrontując to z rzeczywistością i potrzebami rynku obserwujemy nadmierną liczbę humanistów. Natomiast rysuje się dość wyraźnie deficyt wśród absolwentów chemii, matematyki czy kierunków pokrewnych, co stwarza bardzo dobry moment na zdobycie wykształcenia ścisłego i późniejsze odnalezienie się na rynku pracy.
Matematyka- do zrozumienia i nauczenia
Mirosław Baran. Studia nie są aż tak trudne, program pierwszego roku można porównać z nauką w szkole średniej. Np. analizę przerabiało się w klasach profilowanych, ale to zagadnienie było. To nie jest straszny przeskok. Zawodowa matematyka faktycznie jest bardzo trudna, ale to co jest na studiach jest do zrozumienia, do nauczenia się. Nie ma tak trudnych zajęć jak laboratoria, matematyki można uczyć się wszędzie. Jest szereg fascynujących stron internetowych, jeśli student chce, może uzupełnić wiedzę, poszerzyć. Przez Internet można dotrzeć do bardzo wielu materiałów, minimum zdolności jest potrzebnych, trzeba się skupić na matematyce, i to może każdy, nie trzeba być geniuszem by to studiować.
Inżynieria materiałowa - można sobie poradzić
Wiesław Juda. W przypadku tego kierunku zakres studiów obejmuje wiedzę z fizyki, chemii, matematyki. To wszystko jest potrzebne, z drugiej strony nie wchodzi się w wiedzę z tych przedmiotów aż tak głęboko, by nie można było sobie poradzić. Chemia uczy myśleć, sięgać po narzędzie, wykorzystać je by otrzymać satysfakcjonujący nas wynik. Ten, kto umie myśleć sięgnie do źródeł i sprawdzi wiedzę. Potrzebne jest solidne przygotowanie do zajęć w laboratoriach. Bez wiadomości trudno przez nie przebrnąć. Uczelnia dysponuje bardzo dobrze wyposażonymi laboratoriami, korzystamy z laboratoriów w budynku bibliotecznym, Instytucie Nowoczesnych Technologii i Zakładach Azotowych. Przekaz wiedzy jest na bardzo wysokim poziomie.
Wyjątkowość studiów na kierunkach zamawianych
Iwona Karoń - Ponieważ wśród studentów rozpoczynających studia na pierwszym roku są absolwenci szkół o różnym programie, również tacy, którzy na maturze nie zdawali chemii nawet na poziomie podstawowym, aby ujednolicić poziom wiedzy mamy przygotowany program wyrównawczy z matematyki, chemii ogólnej z elementami chemii organicznej oraz podstawowymi obliczeniami chemicznymi.
Na kierunku zamawianym zostanie uruchomiony dodatkowy kurs języka angielskiego poszerzony o część branżową, a zakończony zewnętrznym egzaminem. Spowoduje to z pewnością lepsze przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy zarówno w Polsce jak i w krajach Unii Europejskiej już po uzyskaniu tytułu licencjata. Poszerzy również ich możliwości wyboru uczelni przy podejmowaniu uzupełniających studiów II stopnia.
Dodatkowo studenci chemii będą mieli możliwość uczestniczenia w bloku
"chemia kosmetyczna".
Będzie to cykl zajęć przybliżający i systematyzujący zagadnienia z obecnie bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy. Typowa tematyka dla chemii kosmetycznej (surowce kosmetyczne, analiza, formy kosmetyków, itp.) została dodatkowo wzbogacona o wiedzę z zakresu fizjologii skóry, badań biochemicznych i mikrobiologicznych, oraz marketingu produktów kosmetycznych. Taki układ zajęć pozwoli studentom na kompleksowe poznanie zagadnienia oraz na zdobycie wiedzy o składzie, zastosowaniach, produkcji, badaniach, ocenie jakości oraz sprzedaży specyficznej grupy produktów, jakimi są kosmetyki.
Na studiach chemicznych PWSZ kładziemy duży nacisk na kształcenie praktyczne. Ponad 60% zajęć odbywa się w formie praktycznych zajęć ćwiczeniowych i laboratoryjnych. Studenci mają możliwość zaznajomienia się ze specjalistyczną aparaturą na zajęciach w nowych laboratoriach PWSZ, ale również w laboratoriach Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo Hutniczej. Mają również kontakt z nowoczesną technologią na zajęciach w Zakładach Azotowych w Tarnowie.
Chemik to poszukiwany zawód, znajduje zatrudnienie w laboratoriach analitycznych (przy zakładach przemysłowych - petrochemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, kosmetycznych itp.), w instytucjach kontrolujących (np. Sanepid, monitoring środowiska), laboratoriach kryminalistycznych czy sądowych, przy syntezie chemicznej (przetwórstwo węgla, ropy naftowej, tworzyw sztucznych, chemii gospodarczej, nawozów), również w innych działach - w szkolnictwie, w instytutach badawczych, w urzędach państwowych, straży pożarnej, policji czy w wojsku.
Matematyka - zajęcia wyrównawcze
Dr Mirosław Baran. Katastrofalny poziom wiedzy z matematyki wynika m.in. z tego, że matematyka przestała być przedmiotem obowiązkowym na maturze. W związku z tym zachodzi potrzeba by kandydaci, którzy chcą studiować w PWSZ uzupełniali swoje wiadomości, które w dość ograniczonym stopniu wynieśli ze szkoły średniej. Specjalność matematyka z informatyką jest skierowana do szerszej grupy kandydatów, którzy nie tylko zdawali matematykę, ale i informatykę, fizykę w związku z tym mieli jeszcze mniej wiedzy matematycznej, niż ci, którzy matematykę zdawali na maturze, uczyli się pod kątem matury, stąd zajęcia wyrównawcze. Poza tym ważna jest nauka języka. Ze znajomością angielskiego jest bardzo słabo, chcemy kłaść nacisk na poprawę znajomości języka angielskiego, zwłaszcza, że wymagany poziom znajomości języka obcego na studiach II stopnia są wysokie na przykład na wydziale matematyki na UJ wymagania są bardzo wysokie.
Będą dodatkowe wykłady specjalistyczne z matematyki finansowej,
a na III roku szkoła letnia, gdzie będą wykłady, seminaria, poszerzenie wiedzy dla tych studentów, z myślą o studiach II stopnia, na które pójdą na Politechnikę Krakowską czy UJ. Najważniejszą formą wsparcia będą stypendia, które umożliwią np. zakup sprzętu komputerowego, własnego laptopa, oprogramowania. Na obu specjalnościach dużo się korzysta z oprogramowania, stąd potrzeba posiadania komputera. Stypendia motywacyjne są dla tych kandydatów gorzej sytuowanych, same stypendia będą jednak zależały od wyników nauce. Każdy praktycznie ma szanse by takie stypendium otrzymać, bo wszystko będzie zależeć od wyników w nauce. Udział w zajęciach wyrównawczych zwiększy szanse na otrzymanie stypendium. Nawet w dalszych latach. Jest już grupa stypendystów. Większość z tych osób dobrze sobie radzi, są najlepsi na roku. Ale mamy też grupę studentów, którzy nie otrzymywali stypendium a mają wysoką średnią i mam nadzieję, iż zostaną zakwalifikowani do tego stypendium. Po matematyce z informatyką i zajęciach z zakresu pedagogiki można pracować w szkole. Są praktyki informatyczne i zdarza się, że absolwent podejmuje pracę jako informatyk. Po matematyce finansowej, można się zajmować pracą w sektorze ubezpieczeniowym, chcąc pracować w banku potrzebne są studia II stopnia na kierunku matematyka finansowa, żeby przewidzieć pewne zjawiska w ekonomii potrzebna jest bardziej zaawansowana matematyka.
Inżynieria materiałowa - wyrównać poziom z chemii
Wiesław Juda. Postawiliśmy na wyrównanie poziomu z chemii. Na początku potrzebny jest test, by przekonać się, komu są potrzebne zajęcia i kogo zakwalifikować do określonej grupy. Później jest punkt drugi - zachęcić i pokazać tok studiów i to co czeka absolwentów po studiach. Przewidujemy pakiet wycieczek do zakładów produkcyjnych z szeroko pojętą inżynierią materiałowa, więc na początek będą to zakłady ceramiczne, chemii gospodarczej, budowlanej, wycieczki do zakładów metalurgicznych, by pokazać produkcję huty stali. W tym momencie studenci muszą wejść w tryb naukowy, muszą mieć kontakt z fachową literaturą, więc muszą znać język angielski, będziemy proponować kursy stacjonarne jak i online, żeby każdy mógł mieć dostęp do zajęć.
Zaplanowane są wykłady w języku angielskim,
m.in. o technologii surowcowej. Poza wycieczkami przewidziane są również staże w zakładach produkcyjnych. Po inżynierii materiałowej można pracować w zakładach wytwarzających szkło, ceramikę, w metalurgii nieco trudniej, ale też takie przypadki mogą się zdarzyć. Jeśli ktoś jest zdolny, z pomysłami, to prawdopodobnie będzie kontynuował studia II stopnia w Krakowie lub w Rzeszowie, jeśli jest człowiekiem przedsiębiorczym ma możliwość stworzenia własnej firmy produkcyjnej. Inżynieria materiałowa pozwala na wykonywanie rzeczy jednostkowych, mało seryjnych, precyzyjnych. Praktycznie nie ma konkurencji ze strony wielko przemysłowej. Na przykład niebieski laser opiera się na monokryształach arsenku galu. Spora część monokryształów jest wytwarzana dzięki technologii opracowanej w Warszawie.
Krzysztofa Bik-jurkow

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3