Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy w powiecie skarb świata

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kardynał de Aviz (z lewej) otrzymał od ksieni opactwa s. Stefani Polkowskiej jubileuszowe pamiątki
Kardynał de Aviz (z lewej) otrzymał od ksieni opactwa s. Stefani Polkowskiej jubileuszowe pamiątki fot. Bogdan Pasek
Staniątki. Obchody 800-lecia Opactwa Mniszek Benedyktynek zmierzają do końca. Zapowiedziany na 4 grudnia finał będzie koncertowy

W Staniątkach, w najstarszym w Polsce opactwie benedyktynek, trwa rok jubileuszowy. Główne uroczystości z okazji 800-lecia klasztoru odbyły się w niedzielę. Gościem specjalnym spotkania był kardynał Joao Braz de Aviz, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, który podczas pobytu w Staniątkach zwiedził też opactwo. Był zauroczony.

Zobacz również: Opactwo zachwyciło kardynała [ZDJĘCIA]

- Wielkie karty historii są tutaj zapisane. To właśnie u was bije serce Polski, o które tak pięknie dbacie - powiedział kardynał podczas jubileuszowego nabożeństwa, któremu przewodniczył. Dodał - w nawiązaniu do słów papieża Franciszka - że „zakony kontemplacyjne są skarbem świata”.

Jubileusz - połączony z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, której cudowny obraz znajduje się w staniąteckim kościele - obchodzono w przyklasztornym ogrodzie. Na zakończenie spotkania odbył się tam także koncert charytatywny „Bo cuda się dzieją” z udziałem m.in. Jana Wojdaka.

Obchody 800-lecia Opactwa Benedyktynek trwają od lutego. W połowie października odbędzie się jeszcze dwudniowa „klasztorna” sesja naukowa w Staniątkach oraz w Niepołomicach; wydany zostanie wtedy też album, będący zdjęciową opowieścią o klasztorze. Ostatnim wydarzeniem w ramach jubileuszu będą msza św. i koncert, zaplanowane na 4 grudnia.

Klasztor mniszek w Staniątkach został ufundowany najprawdopodobniej w roku 1216 przez Klemensa Jaksę Gryfitę; ostateczne zatwierdzenie fundacji - przez papieża Innocentego III - miało miejsce w 1253 roku. Dziewczęta przyjmowano tam na wychowanie najprawdopodobniej już w średniowieczu, co dało początek szkole klasztornej. Została ona zlikwidowana po II wojnie światowej przez władze PRL; benedyktynki przesiedlono wtedy do klasztoru w Alwerni. Do Staniątek mniszki powróciły w 1956 roku. Obecnie zgromadzenie liczy 14 zakonnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski