Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Damian Świderski
Damian Świderski
Infografika: Agnieszka Kowalko
Trwa 468. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Proukraiński Rosyjski Korpus Ochotniczy rozpoczął ataki w okolicach granicy, a Rosjanie dążą do przywrócenia przewagi na osi Swatowe-Kreminna. W Bachmucie natomiast Grupa Wagnera wycofuje się, by ustąpić miejsca innym rosyjskim żołnierzom.

Gdzie toczą się walki?

8 czerwca siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki lądowe na linii Kupiańsk - Swatowa i wokół Kreminny. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w pobliżu Vesele. Siły ukraińskie kontynuują ataki na tyły okupowanego obwodu ługańskiego. Szef Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Leonid Pasecznik twierdził 8 czerwca, że siły ukraińskie uderzyły na miasto Ługańsk.

Siły ukraińskie poczyniły ograniczone postępy wokół Bachmutu 8 czerwca. Geolokalizowany materiał filmowy opublikowany 7 czerwca wskazuje, że siły ukraińskie poczyniły ograniczone postępy w pobliżu Berchiwki. Źródła ukraińskie i rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie się na 1,8 km szerokości i 1,2 km głębokości wzdłuż zachodniego brzegu Kanału Donieckiego na zachód od miasta. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w pobliżu Orichowo-Wasylówki, czyli 11 km na północny zachód od Bachmutu.

Siły ukraińskie kontynuują atak na tyły okupowanego południowego obwodu zaporoskiego. Rosyjscy i ukraińscy urzędnicy poinformowali, że siły ukraińskie uderzyły na Tokmak 7 i 8 czerwca. Źródła ukraińskie doniosły również o eksplozjach w Berdiańsku 8 czerwca, a geolokalizowany materiał filmowy pokazuje duży wielkie strugi dymu unoszące się w mieście.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Powódź spowodowana zniszczeniem tamy w Elektrowni Wodnej Kachówka (KHPP) podobno zmusiła siły rosyjskie do wycofania się dalej na tyły we wschodnim obwodzie chersońskim i spowodowała pewne straty w sile roboczej i sprzęcie. Rzeczniczka Południowego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy Natalija Humeniuk poinformowała, że siły rosyjskie wycofały się od pięciu do 15 kilometrów od linii frontu nad Dnieprem z powodu zalania ich pozycji frontowych.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie poniosły straty w ludziach i sprzęcie, zwłaszcza w obrębie 7 Dywizji Powietrznodesantowej (VDV) (Południowy Okręg Wojskowy) i 22 Korpusu Armijnego (Flota Czarnomorska, Południowy Okręg Wojskowy). Ukraińska administracja obwodu chersońskiego poinformowała, że średni poziom powodzi w obwodzie chersońskim wynosi 5,61 metra, a 32 procent powodzi koncentruje się na zachodnim prawym brzegu, gdzie zalanych jest 20 osiedli, a 68 procent koncentruje się na wschodnim lewym brzegu.

Rosyjskie władze okupacyjne podobno uciekają się do środków karnych wobec ludności cywilnej na okupowanej Ukrainie z powodu malejącego wpływu rosyjskich władz okupacyjnych na ludność cywilną. Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że ludność w okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim lekceważy rozkazy administracji okupacyjnej.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie