Maraton kenijski

O
Cosmas Keyva na mecie Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
LEKKOATLETYKA. Ulice Krakowa zaroiły się wczoraj od biegaczy. W podwawelskim grodzie odbył się X Cracovia Maraton, start i meta zlokalizowane zostały na Błoniach.

W tegorocznym maratonie wzięło udział 3400 osób, tak dużej frekwencji w historii tej imprezy w Krakowie jeszcze nie było. Triumfatorem jubileuszowego, bo dziesiątego biegu okazał się Afrykanin, na mecie pierwszy był 26-letni Kenijczyk Cosmas Keyva Mutuku, który dystans 42 km i 195 m pokonał w 2 godziny, 12 minut i 20 sekund. To rekord życiowy tego zawodnika, któremu numer trzynasty w niczym nie przeszkadzał. Za nim uplasowani inni reprezentanci Kenii, drugi był Stephen Kipchumba Rutto - 2.13.15, a trzeci Vincent Kipchirchir 2.14,08. Rywalizację zdominowali więc maratończycy z Kenii, do ich wciąż należy rekord trasy krakowskiej imprezy, ustanowiony w 2009 roku - 2.11,26. rodaka Juliusa Kipkorira Kilimo. Najlepszy z Polaków krakowianin Andrzej Lachowski zajął 13. miejsce z rezultatem 2.25,58.

Znakomity wynik 2.28.14 uzyskała triumfatorka X Cracovia Maraton Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko. To nie tylko rekord krakowskiej imprezy, ale także najlepszy czas jaki kiedykolwiek osiągnęła kobieta podczas maratonu zorganizowanego w Polsce. Druga była Białorusinka Nastazja Starawoitawa 2.34.00 a trzecia jej rodaczka Maryna Damancewicz 2.35,22. (O)