Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marchewkowe Lasagne

Dominika Wójciak
Dominika Wójciak
Rzadko robię lasagne, ale marchewkowe staram się piec regularnie. Najchętniej wtedy, kiedy zagniatam świeży makaron. Zamiast klasycznego beszamelu wykorzystuję doprawione gałką muszkatołową purée z marchewki. Ważne, by gałkę zetrzeć samodzielnie, ma nieporównywalnie bogatszy smak od gotowej przyprawy. Klasyczny sos boloński także przygotowuję inaczej, wykorzystując soczewicę w roli źródła białka. Mój dziesięcioletni brat, który kocha lasagne, uwielbia tę wersję. Ja nie potrzebuję lepszej recenzji, a ty?

Ilość porcji 4

SKŁADNIKI: 250 g płatów lasagne (suche lub świeże), 100 g twardego koziego sera (lub parmezanem), sól, oliwa do posmarowania blachy, masło do posmarowania blachy

Purée: 6 młodych marchewek, 2 łyżki masła, 2 ząbki czosnku, skórka otarta z 1 cytryny, 1 szklanka mleka, ½ świeżo zmielonej gałki muszkatołowej, sól, świeżo zmielony czarny pieprz Sos: 2 łyżki oleju, 1 duża cebula, 2 marchewki, 2 gałązki świeżego tymianku, 100 ml białego wytrawnego wina, 1 puszka krojonych pomidorów bez skóry, 1 szklanka ugotowanej na miękko zielonej soczewicy (może być z puszki), sól, świeżo mielony czarny pieprz

Przygotowanie: Przygotuj purée. Marchewki umyj i obierz. Pokrój w plastry i wrzuć do rondla z rozpuszczonym masłem, posyp solą i pieprzem, dodaj pokrojony w plastry czosnek oraz skórkę cytrynową i duś pod przykryciem przez 5-10 minut. Zdejmij pokrywkę, wlej mleko i gotuj na wolnym ogniu, aż marchewki zmiękną. Zmiksuj marchewki na gładkie purée. Dopraw solą i gałką muszkatołową. Przygotuj sos. Na rozgrzanym oleju zeszklij posiekaną drobno cebulę, dodaj marchewki starte na tarce o dużych oczkach i listki tymianku. Podsmaż, po czym wlej wino i gotuj, aż odparuje. Dopraw solą i dodaj pomidory. Gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut, by sos odparował i był gesty, wtedy dodaj rozgniecioną widelcem soczewicę i gotuj przez 10 minut, aż sos mocno zgęstnieje. Dopraw solą i pieprzem.

Jeśli używasz suchego makaronu, obgotuj płaty przez 2 minuty w osolonym wrzątku. Wyłóż je na blasze posmarowanej oliwą, by się nie posklejały. Świeżego makaronu nie musisz obgotowywać.

Naczynie żaroodporne o wymiarach 16 x 16 cm wysmaruj masłem, na dnie rozsmaruj purée marchwiowe, następnie rozłóż warstwę płatów makaronowych. Na makaron wyłóż ⅓ sosu, warstwę purée i starty ser, przykryj płatami i ułóż dwie kolejne warstwy. Dociśnij lekko górne płaty i posmaruj je pozostałym purée. Na wierzchu zetrzyj trochę sera. Piecz przez 20-30 minut.

Ps. Przepis pochodzi z mojej książki „WARZYWO”, znajdziecie tam jeszcze więcej pomysłów na dania z pospolitych bulw i korzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski