Marek Ciesielczyk zostanie posłem?

Marek Ciesielczyk zostanie posłem?

GEG

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Czy Marek Ciesielczyk z Tarnowa będzie posłem z najkrótszym na świecie stażem parlamentarnym? Teoretycznie jest to możliwe, ale najprawdopodobniej do tego nie dojdzie.

Rekordu raczej nie będzie

Dziś w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach może zakończyć się apelacja posła Samoobrony Jerzego Zawiszy, którego sąd lustracyjny pierwszej instancji uznał za kłamcę lustracyjnego. Gdyby dziś sąd utrzymał wyrok, to poseł straci mandat. Postanowienie o jego wygaśnięciu musi wydać marszałek Sejmu. Potem powinien powiadomić Państwową Komisje Wyborczą, by ta wskazała kolejnego na liście, który ma zostać posłem. Po otrzymaniu informacji z PKW marszałek powiadamia kandydata o przysługującym mu prawie do poselskiego mandatu.
Jeśli poseł Zawisza zostanie uznany prawomocnie za kłamcę lustracyjnego, to taka informacja mogłaby trafić do Marka Ciesielczyka, który miał drugi wynik na liście Samoobrony w Tarnowie.
Teoretycznie wykonanie tych wszystkich czynności jest możliwe, bo od dnia wyroku do ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji będzie jeszcze 6 dni, ale najprawdopodobniej załatwianie formalności potrwa nieco dłużej. Kandydat Ciesielczyk posłem więc raczej nie zostanie, bo do objęcia tej funkcji potrzebne jest jeszcze złożenie ślubowania, które powinno odbyć się na posiedzeniu Sejmu, a to przyszłotygodniowe jest najprawdopodobniej ostatnie. (GEG)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo