Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek i Marcin Chlanda w Nowej Hucie realizują niezwykły projekt

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Sale szkolne zamieniły się w pracownie artystyczne
Sale szkolne zamieniły się w pracownie artystyczne fot. materiały prasowe
Choć twórcy „Szkołę utopii” budują od lutego, dopiero teraz po raz pierwszy udostępnili ją publiczności.

„Jestem na powrót zanurzony w życie szkolne. Forma mojego aktualnego życia jest całkowicie dostosowana do formy pracy w szkole” - pisze Marek Chlanda o projekcie. „Od kilku miesięcy przychodzę tu wczesnym rankiem i działam według scenariusza sporządzonego na początku. Oczywiście, w trakcie roboty ulega on zmianom, lecz główna scenariuszowa linia szkoły jest zachowana”.

Podczas gdy Marek przybiera rolę ucznia, jego syn, Marcin - z zawodu scenograf, odpowiedzialny jest za aranżację przestrzeni, w której odbywa się ten rozpisany na wiele miesięcy artystyczny eksperyment.

Stworzona przez artystów „Szkoła utopii” mieści się w opuszczonym skrzydle budynku należącego niegdyś do Zespołu Szkół Elektrycznych w Nowej Hucie (os. Szkolne 26). W ubiegłym roku tę część obiektu przejął Teatr Łaźnia Nowa.

W gabinecie ducha szkoły

Z tej przestrzeni, obejmującej toaletę i kilka sal lekcyjnych, Chlanda uczynił obszar swojej artystycznej rezydencji. Znalazło się tam miejsce m.in. na Pracownię Gimnastyczno-Choreograficzną, Salę Matury, Salę Przyrody i Detektywistyki, Salę Historii i Religii, Pracownię Prób Sądu Ostatecznego, Gabinet Ducha Szkoły oraz stołówkę.

„Miejsca zmieniają funkcje, nabierają nowych znaczeń, generują kolejne sensy. Problematyka każdej klasy/sali nie zamyka się w jej czterech ścianach. Obiekty wędrują, naznaczając duchem wyobraźni szkolne ramy” - piszą Chlandowie o swoim eksperymencie.

Choć kształtowanie przestrzeni opuszczonego budynku rozpoczęło się w lutym, dopiero teraz „Szkoła utopii” została udostępniona publiczności. Nie jest to jednak ostateczna wersja projektu - eksperyment ma potrwać do grudnia.

Sztuka, nie polityka

Artyści podkreślają, że ich projekt nie jest próbą włączenia się w trwającą właśnie dyskusję nad reformą edukacji, ale refleksją nad ideą szkoły w ogóle. Co to znaczy być uczniem? Jak pamiętamy siebie z lat szkolnych? Czym jest i czym mogłaby być szkoła jako konkretna przestrzeń? To tylko niektóre pytania, na jakie starają się odpowiedzieć artyści.

W podróż po byłych klasach, a w tej chwili - pracowniach artystów można udać się codziennie, do 23 września, od godz. 16 do 20. Wejściówki do zarezerwowania na stronie: laznianowa.pl.

WIDEO: Czy gwiazdy słuchają polskiej muzyki?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski