Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Jakóbik była wymagająca, ale potrafiła też słuchać

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Maria Jakóbik wychowała wielu znakomitych pływaków
Maria Jakóbik wychowała wielu znakomitych pływaków Fot. Wacław Klag
Wspomnienie. Środowisko pływackie nie tylko w Krakowie i Małopolsce pogrążone jest w smutku. 17 września zmarła, w wieku 70 lat, Maria Jakóbik, wybitna trenerka tej dyscypliny.

Jakóbik przez wiele lat związana była z krakowską Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej (powstałej na bazie SP 75, obecnie to Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego), a także z klubem Jordan. Spod jej ręki wyszło wielu medalistów mistrzostw Polski, reprezentantów kraju w pływaniu. Jak mówiła w wywiadzie na naszych łamach w grudniu 2009 roku, jej podopieczni wywalczyli ponad 1000 krążków w kategoriach młodzieżowych i wśród seniorów (ten dorobek jeszcze się powiększył). Jaką miała receptę na sukces?

- Po prostu trzeba poznać zawodnika. Dla każdej grupy ustalić treść treningową w wodzie i na lądzie. I umieć wyegzekwować tę pracę, trzeba być bezwzględnym. Ja lubię porządek i dyscyplinę. Ale trzeba też rozumieć zawodnika, bo on również ma swoje problemy. Trzeba umieć go wysłuchać, bez tego treningi nie przyniosą efektu - podkreślała we wspomnianym wywiadzie.

To dzięki niej udało się okiełznać gorące temperamenty Konrada Gałki czy Otylii Jędrzejczak, jednych z najlepszych pływaków w naszej historii.

- Czasem ci trudni w prowadzeniu zawodnicy osiągają najlepsze wyniki - mówiła.

Zasługi Jakóbik dla polskiego pływania są nie do przecenienia. Pomogła zbudować w Krakowie silny ośrodek szkoleniowy. W latach 2004-2012 była w zarządzie Polskiego Związku Pływackiego. Znalazła się w sztabie szkoleniowym reprezentacji olimpijskiej na trzech igrzyskach: Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, była też z kadrą na mistrzostwach świata i Europy. Ponadto przez wiele lat była trenerem koordynatorem juniorskiej kadry. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotym medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. W 2009 roku kapituła organizowanego przez „Dziennik Polski” plebiscytu 10 Asów Małopolski przyznała jej, za zasługi dla małopolskiego sportu, tytuł Asa Honorowego.

To ona w dużej mierze tworzyła siłę polskiego stylu motylkowego, zwłaszcza na dystansie 200 m. W 1984 roku Wojciech Wyżga właśnie w tej konkurencji jako pierwszy Polak awansował do finału mistrzostw świata w męskiej rywalizacji. Ten zawodnik wywalczył też przepustkę na igrzyska olimpijskie, ale w tym samym roku do Los Angeles, ze względów politycznych, nie pojechał (wystartował za to Igrzyskach Przyjaźni w Moskwie). W 1992 i 1996 roku na IO walczył Konrad Gałka, który w dorobku ma też srebro ME 1994 (na 200 m st. motylkowym).

Z podopiecznych Jakóbik największe sukcesy odnosiła Jędrzejczak. Do krakowskiej SMS trafiła w 1998 roku. Jakóbik w ciągu trzech lat pracy potrafiła okiełznać i oszlifować talent pływaczki ze Śląska, której specjalnością stało się wspomniane 200 m „motylkiem”. Na igrzyskach w Sydney (2000) zawodniczka zajęła piąte miejsce, w czasie pobytu pod Wawelem wywalczyła też m.in. mistrzostwo (2000) i rekord Europy. To wszystko zaprocentował później na IO w Atenach (2004), skąd przywiozła złoto.

Olimpijski występ mają też inni zawodnicy, którzy terminowali u trener Jakóbik: Łukasz Drzewiński (2004), Marcin Cieślak (2012) i Katarzyna Wilk (Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016).

Jakóbik spoczęła na Cmentarzu Salwatorskim.

Sportowy24.pl w Małopolsce

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski