W efekcie następuję zmiana budowy miąższu organu, co prowadzi do zmian przepływu krwi w obrębie narządów jamy brzusznej. Rozwija się tzw. nadciśnienie wrotne, które prowadzi do poszerzenia naczyń żylnych w przełyku i żołądku i powstania żylaków.
Objawy
Marskość może się przez wiele lat rozwijać bezobjawowo i ujawnić dopiero w zaawansowanym stadium. Pierwsze objawy są nietypowe: brak apetytu, mdłości, uczucie rozpierania w górnej części brzucha (zwłaszcza po posiłkach), chudnięcie. U kobiet występują zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn – potencji. W bardziej zaawansowanym stadium pojawia się żółtaczka, powiększenie obwodu brzucha (płyn gromadzi się w jamie otrzewnej), obrzęki wokół kostek. Na skórze łatwo powstają siniaki, pojawia się skłonność do krwawienia z dziąseł i nosa.
Do marskości wątroby najczęściej prowadzi wzw typu B i C oraz nadużywanie alkoholu. Inne przyczyny są znacznie rzadsze; czasem spotyka się marskość spowodowaną przez leki.
Leczenie
Marskość to proces nieodwracalny, jednak jego postęp można spowolnić. Chorym z wzw podaje się leki przeciwwirusowe. W leczeniu objawowym podaje się leki moczopędne, antybiotyki, leki przeczyszczające, preparaty żelaza. Bardzo ważna jest dieta – niskotłuszczowa, lekkostrawna, bezsolna. Bezwzględny zakaz picia alkoholu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?