Marsz Niepodległości 2017. Światowe media o marszu: pokaz nacjonalizmu, faszyzmu i rasizmu

Aleksandra Gersz (AIP)
Adam Guz
Udostępnij:
[MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2017] Zagraniczne media krytykują warszawski Marsz Niepodległości. Niepokój na świecie wzbudzają rasistowskie i faszystowskie hasła, takie jak: “Czysta krew”, “Módlmy się o islamski Holokaust” czy “Śmierć wrogom ojczyzny”. Za granicą podkreśla się również, że marszowi sprzyja nacjonalistyczna polityka polskiego rządu.

- Policja oszacowała liczbę ludzi na 60 tysięcy, a zdjęcia tłumów w polskiej stolicy, w tym neofaszystów w kominiarkach maszerujących na tle czerwonego dymu z petard, pokazują dramatyczne obrazy w kraju, w którym miliony ludzi zginęły w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej – pisze o Marszu Niepodległości europejskie “Politico”. Opiniotwórczy magazyn nazywa też marsz “publicznym eksponowaniem ksenofobii, w tym antysemickich, antyislamskich i homofobicznych sloganów”.

Także według “Politico” reakcja rządu, który “nie potępił od razu” rasistowskich haseł, wskazuje na to, że Marsz Niepodległości ma “ciche poparcie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość”. - Z pewnością zwiększyło to w Brukseli niepokoje związane z postępującym zwrotem polskiej polityki na prawo. Od miesięcy Warszawa i Unia Europejska mają napięte stosunki z powodu zmian w sądownictwie w Polsce, które według Komisji Europejskiej podważają rządy prawa – dodaje magazyn.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Jakubiak: Myślę, że zagraniczne komentarze o Marszu Niepodległości są pisane w Polsce

Z kolei brytyjska gazeta “The Guardian” przytacza opinie komentatorów, według których sobotni marsz, “doroczne wydarzenie, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”, to “największe zgromadzenie prawicowych aktywistów w Europie od dekad”. - Demonstranci z zakrytymi twarzami wykrzykiwali hasła “Czysta Polska, biała Polska” i “Uchodźcy, wynoście się”. Na moście wywieszono plakat z napisem “Módlmy się za islamski Holokaust” - pisze gazeta.

“The Guardian” zauważa, że w marszu udział wzięli również zagraniczni goście, w tym Stephen Lennon z brytyjskiej nacjonalistycznej organizacji Angielska Liga Obrony oraz Robero Fiore, lider skrajnie prawicowej włoskiej partii Furoza Nova. Według dziennika Marsz Niepodległości przyciągnął także “znaczną część zwolenników rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość”. - Telewizja TVP, które odzwierciedla konserwatywną politykę rządu, nazwała wydarzenie “wspaniałym marszem patriotów”, a swoich relacjach opisała go, jako okazję do tego, aby zwykli ludzie, a nie ekstremiści, mogli wyrazić swoją miłość do Polski – pisze “The Guardian”.

CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Pławski z Młodzieży Wszechpolskiej o "separatyzmie rasowym". Siemoniak: Fatalna wypowiedź

Amerykańska stacja CNN informuje z kolei, że w ostatnich latach polskie Święto Niepodległości “zostało zdominowane przez skrajnie prawicowy marsz i obawy przed aktami przemocy”. Wyróżnia ona takie hasła, które pojawiły się na Marszu Niepodległości, jak “Śmierć wrogom ojczyzny” i “Polska katolicka, nie świecka”, podkreśla też, że organizatorem jest ONR, który “już wcześniej wychodził na ulice, aby zaprotestować przeciwko islamskim imigrantom, prawom gejów, Unii Europejskiej i wszystkiemu, co według organizacji uderza w polskie, katolickie wartości”. - Podczas gdy poparcie grupy pozostaje niewielkie, jego krytycy twierdzą, że to polski rząd, który przyjął nacjonalistyczny ton i połączył imigrantów z przestępstwami oraz chorobami, sprzyja atmosferze nietolerancji i ksenofobii, która ośmieliła ONR [do działania] – pisze CNN na swojej stronie internetowej.

Amerykański „The New York Times” podkreśla, że wielu uczestników Marszu Niepodległości miało ze sobą chrześcijańskie symbole, „inni mieli jednak plakaty z hasłami chwalącymi białą supremację”. - Wielu trzymało plakaty, na których islam był zrównywany z terroryzmem, wymachiwało znakami, które potępiały małżeństwa jednopłciowe oraz miało znaki ONR, antysemickiej organizacji stworzonej na bazie ekstremistycznych, nacjonalistycznych wartości przed II wojną światową – pisze dziennik, który twierdzi, że „od momentu powstania w 2009 r. marsz jest magnesem dla zwolenników białej supremacji oraz skrajnie prawicowych grup z całej Europy ”.

„The New York Times” zauważa też, że środowisko nacjonalistów rośnie w siłę od 2015 r., kiedy PIS przejęło władzę i „zamieniło liberalną współpracę [Polski] z Europą na politykę skupioną wewnątrz”. Amerykańska gazeta zauważa również, że hasło marszu „My chcemy Boga”, które pochodzi z polskiej pieśni o tym samym tytule, zacytował prezydent USA Donald Trump w przemówieniu podczas tegorocznej wizyty w Warszawie. „The New York Times” wspomina również o marszu antyfaszystów, któremu przyświecało hasło „Za wolność waszą i naszą” i który był „znacznie mniejszy”.
O Marszu Niepodległości mówi się również w Rosji. - Głośni, rasistowscy i nacjonalistyczni aktywiści przejęli uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Warszawie. Zjednoczeni pod hasłem „My chcemy Boga” nieśli plakaty z takimi napisami, jak „Śmierć wrogom ojczyzny” - pisze dziennikarz telewizji RT z siedzibą w Moskwie.

Z kolei izraelski portal informacyjny „The Times of Israel” spośród rasistowskich haseł na marszu wyróżnia te antysemickie, jak „Czysta Polska, Polska wolna od Żydów” czy „Żydzi, wynoście się z Polski” i przypomina, że 90 procent polskich Żydów zginęło w Holokauście, a dziś żydowska społeczność w Polsce liczy mniej niż 10 tysięcy osób. Portal przytacza też oświadczenie izraelskiego MSZ: „To niebezpieczny marsz organizowany przez ekstremistów i rasistów. Mamy nadzieję, że polski rząd rozpocznie działania przeciwko jego organizatorom. Historia uczy nas, że musimy występować przeciwko nienawiści i rasizmowi, tak szybko i tak zdecydowanie, jak to tylko możliwe”.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Jakubiak: Myślę, że zagraniczne komentarze o Marszu Niepodległości są pisane w Polsce

„The Times of Izrael” pisze również, że w państwowych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości wziął udział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, mimo że „Warszawa i Bruksela są coraz bardziej niezgodne z powodu kontrowersyjnych reform sądownictwa zaproponowanych przez rząd PIS, wycinki drzew w prastarym lesie [Puszczy Białowieskiej] i odmowy przyjęcia uchodźców”. - Relacje Tuska z PiS są tak napięte, że Polska jako jedyny kraj zagłosował w marcu przeciwko jego reelekcji w Radzie Europejskiej – przypomina też „The Times of Israel”.

O Marszu Niepodległości pisze też arabska telewizja Al-Dżazira na swojej stronie internetowej. Ona także podkreśla „eurosceptyczny, antyislamski i antyliberalny” wydźwięk demonstracji, w której wzięli udział „nacjonaliści i faszyści” i wymienia m.in. takie hasła, jak: „Cała Polska śpiewa z nami: wypier...ać z uchodźcami”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „Nie czerwona, nie tęczowa, ale Polska narodowa”, „Jeden naród wzdłuż granic” i „Pier...ić Antifę”, a także „Czysta krew”, „Europa będzie biała” i „Módlcie się za islamski Holokaust”. Jak przypomina Al-Dżazira, Polska odmówiła przyjęcia uchodźców, ponieważ „władze twierdzą, że osoby pochodzące z krajów islamskich są zagrożeniem dla bezpieczeństwa”. Stacja zauważa też, że to rok 2015, w którym rozpoczął się kryzys imigracyjny oraz miały miejsce ataki terrorystyczne w Paryżu, były „punktem zwrotnym dla europejskiej skrajnej prawicy i wprowadziły kilka tradycyjnie nacjonalistycznych, prawicowych komunikatów do wschodnioeuropejskiej głównej polityki”.

CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Pławski z Młodzieży Wszechpolskiej o "separatyzmie rasowym". Siemoniak: Fatalna wypowiedź

Al-Dżazira pisze też, że Marsz Niepodległości wyraźnie pokazał „głębokie podziały” w polskim społeczeństwie, 11 listopada odbył się także bowiem marsz antyfaszystów. Stacja skontaktowała się z Lidią Domańską, przedstawicielką organizacji Antyfaszystowska Warszawa, która powiedziała, że wybory parlamentarne w 2015 r., sprawiły, że „faszyści założyli garnitury i zasiedli w Sejmie, a polskie media są „przepełnione prawicową propagandą”. Al Dżazira zauważa jednak, że pomimo „wyraźnie nacjonalistycznej retoryki” Marszu Niepodległości, zwolennicy prawicowych organizacji ostrzegali w mediach społecznościowych, aby nie nazywać go „faszystowskim i nacjonalistycznym”.

Stacja przytacza również badania CBOS z początku 2017 roku, według których tylko 26 procent Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia identyfikowało się z prawicowymi poglądami. Coraz większa liczba nacjonalistów nie idzie jednak w parze z religijnością, która systematycznie spada. Jak zauważa Al-Dżazira, hasło „My chcemy Boga”, które przyświecało Marszowi Niepodległości, budzi więc zdziwienie. - Religia jest przede wszystkim narzędziem retorycznym, którego skrajna prawica używa, aby przedstawić się jako obrońcę tradycyjnych wartości w obliczu liberalnego postępu i innych „grzeszników” - mówił w rozmowie z arabską stacją telewizyjną Andrea Pirro z włoskiego studium badawczego Scuola Normale di Pisa. Pirro podkreślił także, że taka narracja pokazuje różnicę między chrześcijańskimi „nami”, czyli polską narodowością, a niechrześcijańskimi „nimi”, czyli „obcymi”, ludźmi innej narodowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Marsz Niepodległości 2017. Światowe media o marszu: pokaz nacjonalizmu, faszyzmu i rasizmu - Polska Times

Komentarze 54

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bubel
Marsz Niepodległości krutykuje światowe media. Pokaz nieuczciwości, manipulacji i marzucania poprawności politycznej.
Z
Zbi
Właśnie takie komentarze pokazują kto jest półmózgiem.
Zamiast narracji nienawiści i obrazania wszystkich, ktorzy wierza w Boga skup się czlowieku na tym co Ci nie pasuje np hasła faszystowskie czy antysemickie a nie wszystkich do jednego wora bo robisz sobie 250000 wrogow, a wora tak dyzego nie masz.
j
jk
W marszu chuliganów chyba, jak widzę co w Polsce się dzieje to mam ochotę wyjechać BO PRAWDZIWY POLAK SZANUJE DRUGIEGO CZŁOWIEKA.i co to znaczy lewak
j
jk
Nie obrażaj zwierząt zwierzęta nie są tak okrutne tylko ci gówniarze nie zaznali nigdy wojny ani biedy za dobrze w tylkach nie wiedzą co to chonor bo chonorowi ludzie nie gardzą innymi ludzmi.Powinni jeszcze raz usiąśc nad książką do histori.
L
Lewatywa dla lewaków!
Ateista ekspertem od nauczania o Bożej nauce-dobre! Pewno mózgownicę ma przerytą Gejzetą Żydorczą! Zorganizuj sobie swój własny marsz gejów, komuchów, feminazistek, koderastów i reszty dewiantów! Ciekawe ilu chętnych przyjdzie?
U
Ucho Prezesa
W dniu 16.11.2017 o 19:23, Salvatore napisał:

Chora umysłowo istoto,oni opisali tych którzy wznosili rasistowskie hasła.Że byli najbardziej widoczni, to pretensje miej do tych, którzy odpowiadają za ład i porządek w kraju. To oni powinni przeprosić spokojnych obywateli.


Byli najbardziej widoczni, bo przez 2 dni eksponowała ich WSI24, grzała Czerska i już w piątek pisała o nich "korespądętka" ze Indepędęt, "chora umysłowo istoto"...
S
Salvatore

Najnowsze informacja jest taka, że będzie konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Nawet jeśli przepadnie to przynajmniej dojdzie to publicznej dyskusji na temat skandalicznej postawy rządu w związku z wydarzeniami 11.11.

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 14:08, Olaf Leniuchowicz napisał:

Ale leczyć trzeba. Im szybciej się zacznie tym rokowania co do wyników lepsze.

 

Ja myślę, że w Polsce tego "nowotworu " nie da się już zatrzymać...

Już nawet Dr Schulz czy Prof. Timmermans orzekli, że są bezradni...

Medycyna nie zna leku na tę "chorobę", która toczy Polskę.

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 15.11.2017 o 13:34, Ucho Prezesa napisał:

Panie Olafie, nie każdy nowotwór da się wyleczyć...


Ale leczyć trzeba. Im szybciej się zacznie tym rokowania co do wyników lepsze.
U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:28, Olaf Leniuchowicz napisał:

To powiedz mi, jak to jest, że władza, która uważa siebie za lepszy sort Polaków, patriotów jedynych słusznych, dąży do historycznej prawdy i rozliczenia krzywd, nic z tym nie robi?Chyba mają świadomość że jedna komórka nowotworowa zaraża inne?

 

Panie Olafie, nie każdy nowotwór da się wyleczyć...

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 15.11.2017 o 13:08, Ucho Prezesa napisał:

Ja też, Panie Olafie.


To powiedz mi, jak to jest, że władza, która uważa siebie za lepszy sort Polaków, patriotów jedynych słusznych, dąży do historycznej prawdy i rozliczenia krzywd, nic z tym nie robi?
Chyba mają świadomość że jedna komórka nowotworowa zaraża inne?
S
Samanta Blumstein
W dniu 15.11.2017 o 13:10, Ucho Prezesa napisał:

Byleby nie przedawkować, Szanowna Pani Samanto!

Nie można przedawkować , bo co pislamistę nie  "zabije" to go wzmocni . Taki typ hydry .

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:05, Samanta Blumstein napisał:

Były czasy , że stonka była wszędzie .  I co , ni ma stonki. Jakiś  psychologiczny "Azotox" się na pislam znajdzie . Damy radę !!!

 

Byleby nie przedawkować, Szanowna Pani Samanto!

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:05, Olaf Leniuchowicz napisał:

Powiedz mi jak to brunatne ścierwo może siebie określać mianem patriotów kiedy maszerują pod hasłami zbrodniarzy, którzy w imię chorej ideologii mordowali m.in. Polaków? :angry:Ja bym ich co najmniej pozbawił polskiego obywatelstwa

 

Ja też, Panie Olafie.

S
Samanta Blumstein
W dniu 15.11.2017 o 13:01, Ucho Prezesa napisał:

Szanowna Pani Samanto, PiSowcy są wszędzie... :D

Były czasy , że stonka była wszędzie .  I co , ni ma stonki. Jakiś  psychologiczny "Azotox" się na pislam znajdzie . Damy radę !!!

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie