Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz po złoto przez wyspy

Marek Długopolski
Na beskidzkich ścieżkach turyści z Polski i z zagranicy mogą poznać m.in. bogactwo miejscowego folkloru
Na beskidzkich ścieżkach turyści z Polski i z zagranicy mogą poznać m.in. bogactwo miejscowego folkloru odkryjbeskidwyspowy.pl
Odkrywanie Beskidu Wyspowego. Wakacyjne wędrówki rozpoczną się 15 czerwca - od Grodziska. Będzie 15 wypraw, w tym dwie nocne.

320 km - tyle trzeba będzie przejść, by pokonać Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy". Zdobycie ponad pięćdziesięciu szczytów w 16 dni oznacza prawo do noszenia specjalnej złotej odznaki. Jeśli komuś zajmie to więcej czasu, odznaka będzie srebrna.

Beskidzka pętla

- Nowy szlak ma formę pętli, więc wędrówkę można rozpocząć z dowolnego miejsca w Beskidzie Wyspowym - podkreśla Czesław Szynalik, pomysłodawca jego wytyczenia, a także inicjator niezwykłej wakacyjnej akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".- Będzie można zdobyć ponad 50 szczytów. W ten sposób chcemy promować turystykę aktywną - wyjaśnia.

- Przybliżymy turystom także mniej znane ścieżki - zapewniają przedstawiciele Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, którzy zatroszczyli się o odpowiednie oznakowanie i wytyczenie nowego szlaku (biegnącego miejscami po znanych już ścieżkach). Dzięki temu bez trudu będzie można teraz odnaleźć drogę na m.in. Worecznik, Korab, Kuklacz, Pępówkę czy Skiełek. Dowiemy się też, gdzie jest Łyżka, Jeżowa Woda, Zbludzkie Wierchy, a także Grunwald i Czarny Dział.

Przemierzając beskidzkie ostępy, będzie można poznać nie tylko najpiękniejsze zakątki tego uroczego, choć stosunkowo mało jeszcze znanego rejonu Małopolski, ale także barwną historię ponad 40 miejscowości znajdujących się u podnóża wyniosłych wysp. - Wędrować będziemy po ścieżkach blisko 20 gmin i 5 powiatów. Atrakcji nie zabraknie, tak w górach, jak i dolinach - twierdzą.

Jeśli ktoś chce zostać posiadaczem prestiżowej złotej odznaki, to w ciągu 16 dni musi przejść owe 320 km i wspiąć się na ponad 50 szczytów. - Marsz po złote trofeum będzie sporym wyzwaniem - przyznaje pomysłodawca szlaku. Trzeba jednak pamiętać, że trasę trzeba uwiarygodnić stemplami i poświadczeniami - w schroniskach, sklepach, u wójtów - gromadzonymi w specjalnej książeczce (można się w nią zaopatrzyć w każdym punkcie PTTK).

Osoby preferujące mniej forsowne wędrówki, mogą pokusić się o zdobycie srebrnej odznaki. - W tym przypadku liczą się tylko przebyte kilometry i zdobyte góry. Czas nie ma tu większego znaczenia - dodaje Czesław Szynalik. - Prawo do noszenia odznak będzie przyznawał Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, oczywiście po weryfikacji zapisów w książeczce - dodaje.

Po beskidzkich ścieżkach można oczywiście spacerować, nie wyznaczając sobie żadnych celów, rozkoszując się tylko pięknem wyspowej krainy.

Warto wspomnieć i o tym, że owo wędrowanie będzie miało nie tylko walory zdrowotne i duchowe, ale także finansowe. - W wybranych hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, a także restauracjach piechurzy będą mogli liczyć na 25 proc. zniżki - zapewnia. Uroczysta inauguracja Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego odbędzie się 15 czerwca na Grodzisku.

Na ścieżkach tajemnic

Grodzisko będzie też pierwszym z piętnastu szczytów, które zdobędą wędrowcy w ramach piątej już edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".

"Rozległy i cudny" - tak widok ze szczytu w 1851 r. opisał Józef Łepkowski. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego za pomocą "perspektywy" obserwował nie tylko okoliczne wypiętrzenia, ale także "krakowskie wieżyce". Choć obecnie - nawet za pośrednictwem znacznie doskonalszych lunet - trudno będzie nam dostrzec owe wieżyce, bowiem szczyt gęsto porastają dorodne buki, to wyprawa na najdalej na północ wysuniętą "kopę" Beskidu Wyspowego, wciąż może być zaczątkiem fascynującej przygody. Po Grodzisku przyjdzie kolej na Ćwilin, a potem na Paproć. Ten malowniczy wierzchołek po raz pierwszy znajdzie się na wakacyjnym szlaku.

Wypraw będzie 15, w tym dwie nocne. - Ubiegłoroczny debiut był bardzo udany, a turyści zadowoleni - przypomina pomysłodawca nocnego Odkrywania Beskidu Wyspowego.

Rajd po wyspach

Beskid Wyspowy kusi i innymi atrakcjami. Już 1 maja na niełatwą trasę wyruszą najtwardsi piechurzy. W 1 dzień będą musieli pokonać 9 szczytów.
Tour Mszana Dolna rozpocznie się w Bazie Lubogoszcz. Najpierw ekstremalni piechurzy będą musieli pokonać Lubogoszcz, potem Śnieżnicę, Ćwilin, Czarny Dział, Grunwald, Adamczykową, Potaczkową, Małą Górę i Szczebel. Zmagania z własnymi słabościami, trudną trasą i sporymi przewyższeniami zakończą w Bazie Lubogoszcz.- To trasa dla doskonale przygotowanych turystów - podkreśla Czesław Szynalik.

7 maja wyspy "sprawdzą"- oczywiście wszystko pod opieką przewodników - kondycję dzieci i młodzieży. Podczas I Rajdu "Beskidzkie Wyspy" do wyboru będzie pięć tras, a do zdobycia "Pani nad wyspami" - Mogielica (1171 m n.p.m.).
Uczestnicy rajdu wyruszą z przełęczy Gruszowiec, Lubomierza, Tymbarku, Dobrej i Limanowej. Po około 5-6 godzinach wszyscy powinni dotrzeć na szczyt, by później spotkać się na Hali Stumorgowej. - Trud zostanie odpowiednio nagrodzony - zapewniają organizatorzy.

A przecież to nie wszystko. 20 czerwca rozpocznie się trzydniowy "Weekend za pół ceny". Na spore zniżki turyści będą mogli liczyć nie tylko w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych i schroniskach, ale także w barach, restauracjach i ośrodkach spa. 22 czerwca rozpocznie się zaś Festiwal Muzyczny "Beskidzka Gitara". - Promował będzie młodych wykonawców z terenu
Beskidu Wyspowego - przypominają jego organizatorzy.

Imponująco zapowiada się II już Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki" (od 5 do 27 lipca). W ośmiu miejscowościach - Dobrej, Wiśniowej, Limanowej, Tenczynie, Żegocinie, Słopnicach, Kamienicy i Sadku - będzie można podziwiać całe bogactwo kultury Beskidu Wyspowego. Trzeba być przygotowanym na festiwale smaku, wystawy rękodzieła, kiermasze, zawody sportowe, koncerty... Nie można również zapomnieć o IV Festiwalu Beskidzka Podkówecka w Kasinie Wielkiej.

Nie byłoby "odkrywania", a więc wspólnego dzieła blisko 20 gmin z 5 powiatów, gdyby nie Forum Gmin Beskidu Wyspowego. To dzięki nim w minione wakacje nieco zapomniane góry odkryło ponad 12 tys. piechurów z Polski i z zagranicy. - Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich znacznie więcej - podkreślają zgodnie gospodarze beskidzkich miejscowości.

Odkryj Beskid Wyspowy 2014

* 15 czerwca - Grodzisko: Raciechowice - bez szlaku - Grodzisko (inauguracja Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego) - szlaki niebieski i zielony - Wiśniowa
* 20-22 czerwca - Weekend za pół ceny
* 21 czerwca - Ćwilin (sobota, wędrówka nocna): Wilczyce - bez szlaku - Ćwilin - bez szlaku - Wilczyce
* 22 czerwca - I Festiwal Muzyczny "Beskidzka Gitara": Limanowa
* 29 czerwca - Paproć: - Limanowa - Sowliny - zielony - Paproć - niebieski - Łososina Górna
* 5-27 lipca - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie rytmy i smaki"
* 6 lipca - Modyń: Zbludza - niebieski - Modyń - żółty - Łącko
* 12 lipca - Luboń Wielki (sobota): Rabka - szlak czarny - Ośrodek Ski Polczakówka - Rabka Zaryte- szlak żółty - Perć Borkowskiego- Luboń Wielki - szlak niebieski- Luboń Mały - Naprawa
* 13 lipca - Śnieżnica: Skrzydlna - szlak czarny - Pieninki Skrzydlańskie - Porąbka - Śnieżnica- szlaki niebieski i zielony - Kasina Wielka
* 19 lipca - Miejska Góra (sobota, wędrówka nocna): Limanowa- szlak niebieski - Miejska Góra- szlak niebieski - Limanowa
* 27 lipca - Kostrza: Jodłownik - szlak zielony - Kostrza - bez szlaku - Sadek
* 3 sierpnia - Szczebel: Lubień- szlak czarny - Zimna Dziura- Szczebel - bez szlaku - Tenczyn
* 10 sierpnia - Potaczkowa: Rabka - szlak czarny - Grzebień- Potaczkowa - szlak czarny- Adamczykowa - Mszana Dolna
* 15 sierpnia - Jasień: Kamienica - bez szlaku - Szczawa - szlaki niebieski i żółty - Jasień - szlak zielony - Polana Wały - Szczawa Białe
* 17 sierpnia - Łopień: Dobra- szlak zielony - Łopień - Hala Jaworze - szlak czarny - Tymbark
* 24 sierpnia - Kamionna: Żegocina - szlak żółty - Kamionna - bez szlaku - Laskowa
* 31 sierpnia - Mogielica: Słopnice - szlak zielony - Mogielica- szlak niebieski - Jurków
* 7 września - Lubogoszcz: Mszana Dolna - bez szlaku- Lubogoszcz - szlaki czerwony i czarny - Baza Lubogoszcz- szlak czerwony - Mszana Dolna
* 14 września - IV Festiwal "Beskidzka Podkówecka": Kasina Wielka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski