Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości przejdzie w sobotę przez Kraków. Zapowiadane są też kontrmanifestacje

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przedstawiciele Stowarzyszenia Queerowy Maj na konferencji prasowej dotyczącej sobotniego marszu
Przedstawiciele Stowarzyszenia Queerowy Maj na konferencji prasowej dotyczącej sobotniego marszu Fot. Małgorzata Mrowiec
W najbliższą sobotę 18 maja ulicami Krakowa po raz 15 przejdzie Marsz Równości. Tegoroczne hasło tej manifestacji brzmi "Zróbmy sobie raj". Organizatorem marszu jest Stowarzyszenia Queerowy Maj. Z kolei narodowcy szykują kontrmanifestację, w tym samym czasie na krakowskim Rynku.

Marsz Równości wyruszy w sobotę o godzinie 15 z placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. Przejdzie al. Krasińskiego, ulicami Powiśle, Podzamcze i Grodzką na Rynek Główny, a dalej ul. Szewską i Piłsudskiego. W tej paradzie bierze udział społeczność osób LGBT oraz ich sojusznicy. Organizatorzy zapowiadają, że marszowi będą towarzyszyć trzy platformy z muzyką graną przez DJ-ów (ma być głośno).

- Chcemy pokazać, że to od nas samych zależy nasza przyszłość, że musimy się zaangażować i sami ułożyć sobie miasto i ten kraj po swojemu. Zależy nam na tym, żeby wdrożono pewne postulaty Marszu Równości, które co roku powtarzamy, to jest: równość małżeńską, prawo do adopcji dzieci, ochronę przed dyskryminacją i mową nienawiści, również refundację tranzycji (zmiany płci - przyp. red.) czy też edukację seksualną i dotyczącą praw człowieka w szkołach - wymienia Artur Maciejewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Queerowy Maj.

W zeszłym roku w krakowskim Marszu Równości szło 7 tysięcy osób. Teraz spodziewanych jest jeszcze więcej uczestników, m.in. w związku ze zbliżającymi się eurowyborami. Już wiadomo, że zabiorą głos przedstawiciele polityków, obecna ma być np. Sophie in ’t Veld – holenderska polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Marszowi towarzyszy Festiwal Queerowy Maj, w ramach którego od czwartku 16 maja do 26 maja w Krakowie odbywają się wystawy, spotkania, debaty, projekcje filmów, imprezy.

Organizatorzy parady i festiwalu przypominają, że data ich organizacji jest nieprzypadkowa: 17 maja przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, obchodzony na pamiątkę wykreślenia 17 maja 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z międzynarodowej listy chorób.

- Marsz Równości organizujemy również dlatego, żeby pokazać, że jesteśmy silną, widoczną grupą, która potrafi zawalczyć o swoje prawa i która będzie o nie walczyć, mimo naporu, jakiego od wielu lat, a szczególnie obecnie doświadczamy - mówi Artur Maciejewski. Tłumaczy, że każdy powinien mieć prawo do tego, żeby żyć po swojemu, w taki sposób, w jaki chce, jeśli tylko nie zagraża nikomu innemu.

Stowarzyszenie czeka jeszcze na odpowiedź krakowskiego magistratu, czy na paradę przyjdzie oficjalny przedstawiciel Urzędu Miasta i przemówi w jego imieniu. Organizatorzy są natomiast zawiedzeni, że to kolejny rok, kiedy marsz nie ma patronatu prezydenta Krakowa. Podkreślają, że w ostatnich 2-3 latach coraz więcej prezydentów innych miast daje patronaty dla takich wydarzeń.

Marsz Równości nie pozostaje bez odzewu ze strony przeciwników takich parad, w tym organizacji prawicowych i narodowych. Zapowiadana jest kontrmanifestacja, a nawet dokonano zgłoszeń kilkunastu takich zgromadzeń.

- Doświadczenia innych miast, jak również nasze, uczą nas tego, że to, ile jest zgłoszonych kontrmanifestacji, niekoniecznie oznacza, że tyle ich będzie. W wielu miastach bywa ich zgłaszanych nawet kilkadziesiąt, w Krakowie zostało zgłoszonych kilkanaście. Jednak prawdopodobnie odbędzie się jedna taka manifestacja, na Rynku - przekazywał w czwartek dziennikarzom Artur Maciejewski. - Jak się do tego odnosimy? Ludzie sami ocenią, która strona jest lepsza: czy ta, która krzyczy i nawołuje do nienawiści, czy ta, która się bawi, tańczy, jest kolorowa - kwitował prezes Stowarzyszenia Queerowy Maj. Jak jednocześnie przekazał, ma informacje z Komendy Miejskiej Policji, że funkcjonariusze będą na sobotę zwożeni do Krakowa z terenu całego województwa małopolskiego.

Jak z kolei powiedział nam wojewoda małopolski Piotr Ćwik, ponieważ sobota ma być bogata w zgromadzenia publiczne i przemarsze, rozmawiał już o tym z komendantem wojewódzkim policji.

- Podejmowane są działania ze strony policji, aby właściwie zabezpieczyć wszystkie te zgłoszone zgromadzenia i przemarsze, które się odbędą. Jeśli będą się one mieściły w granicach polskiego prawa, to zostaną przeprowadzone od początku do końca, a gdyby się okazało, że prawo jest łamane, to będą podejmowane stosowne działania, np. związane z rozwiązaniem takiego zgromadzenia - mówi Piotr Ćwik. Na miejscu ma być stosowna liczba policjantów, przygotowana do zabezpieczenia wszystkich zapowiadanych wydarzeń, by mogły się bezpiecznie odbyć.

WIDEO: Pierwszy półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 za nami. Polska bez awansu

Źródło: Associated Press/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski