Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek, ofiary smoleńskie i charakter

WOJCIECH CHMURA
Tak w przybliżeniu miałby się prezentować pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu Fotomontaż MAKI
Tak w przybliżeniu miałby się prezentować pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu Fotomontaż MAKI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika im. Józefa Piłsudskiego zamierza wystąpić do prezydenta i Rady Miasta Nowego Sącza o zgodę na postawienie monumentu marszałka na skwerze pod ruinami zamku, w sąsiedztwie ulicy Legionów i mostu im. Piłsudskiego.

Tak w przybliżeniu miałby się prezentować pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu Fotomontaż MAKI

NOWY SĄCZ. Pomnikowy wysyp w Nowym Sączu. Czy marszałek Józef Piłsudski stanie pod zamkiem?

Taką informację przedstawił radny Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher, wiceprzewodniczący komitetu, podczas narady tego gremium w Miasteczku Galicyjskim. - Zanim wystąpimy do prezydenta i rady o uchwałę, skonsultujemy się ze stosownym wydziałem Urzędu Miasta co do ewentualnych planów inwestycyjnych i własności gruntów, na których chcemy postawić pomnik - zastrzega Wicher. - Zapytamy też konserwatora zabytków, czy nie będzie kolizji z historycznym otoczeniem.

Budowę pomnika marszałka Piłsudskiego forsuje od kilku lat stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota, do którego należą m.in. były prezydent Nowego Sącza Józef Wiktor i jego zastępca Stanisław Kaim. Konsultowano pomysł z innymi organizacjami społecznymi, w tym kombatanckimi. Przy generalnej aprobacie rozważano najpierw kilka lokalizacji, m.in. u zbiegu ulic Narutowicza i Jagiellońskiej, pod blokiem zw. pekinem i w miejscu obecnego monumentu żołnierzy Armii Radzieckiej. Za najlepszą uznano tę pod ruinami zamku i Basztą Kowalską.

- Sącz jako pierwszy przyznał marszałkowi honorowe obywatelstwo - przypomina szef komitetu budowy pomnika Tadeusz Nowak. - W pobliskich Marcinkowicach zaczął się szlak bojowy jego legionów. Komitet liczy 34 osoby. Ten honorowy złożony jest z 25 postaci cenionych i zasłużonych dla miasta, związanych z różnymi politycznymi opcjami. Wszyscy solidarnie chcą zrealizować projekt z 1921 r., autorstwa znanego rzeźbiarza przedwojennego Jana Małety, którego syn udostępnił Sączowi nieodpłatnie dzieło ojca.

- Jesienią, po załatwieniu formalności z uzyskaniem pozwolenia i konta bankowego, chcemy przystąpić do pierwszych zbiórek publicznych - zapowiada Tadeusz Nowak.

Tymczasem wątpliwości co do wskazywanej lokalizacji pomnika ma m.in. Witold Król z biura konserwatora zabytków w Nowym Sączu. Z oficjalnym stanowiskiem wstrzymuje się jednak do wpłynięcia wniosku. Na tym nie koniec pomnikowych projektów w mieście. Inny komitet szykuje budowę monumentu 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatorem jest radny Artur Czernecki. Obelisk miałby stanąć na skwerze koło kościoła św. Kazimierza. Sądeckie stowarzyszenie Aposteriori chce postawić "pomnik Charakteru" na skwerze u zbiegu ul. Narutowicza i Jagiellońskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski