Marszałek popiera

BEA
Udostępnij:
Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara poprze starania o kontynuowanie prac nad zbiornikiem wodnym w Świnnej Porębie. Udzielenie poparcia jest konsekwencją interpelacji Ewy Filipiak - burmistrza Wadowic i jednocześnie radnej sejmiku, która zaproponowała, aby przedstawiciele województwa rozpoczęli starania o wsparcie dla tej budowy.

Zbiornik w Świnnej Porębie

Marszałek Nawara wraz z zarządem województwa spotkał się w marcu ze starostami, burmistrzami i wójtami powiatów suskiego i wadowickiego. Spotkanie poświęcono omówieniu zasad współpracy samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego przy opracowaniu strategii rozwoju województwa oraz rozwiązywania najważniejszych problemów regionu.
Sprawa kontynuacji budowy zbiornika w Świnnej Porębie była jednym z najważniejszych tematów tego spotkania. Przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, mając na uwadze rozgoryczenie społeczności lokalnych, związane z opóźnieniami w realizacji inwestycji zwrócili się do marszałka z prośbą o przewodniczenie lobby samorządowemu w staraniach dotyczących dalszej budowy zbiornika.
- Opierając się na informacjach uzyskanych z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie, jako inwestora budowy, wynikach aktualnych eskpertyz, a także na opiniach środowiska naukowego i inżynierskiego uzasadniających celowość dokończenia budowy zbiornika, podjąłem zadanie wspierania starań o kontynuację tej inwestycji - czytamy w odpowiedzi Marka Nawary do Ewy Filipiak. - Dokonałem jednak tego pod warunkiem utworzenia i zaangażowania w ten proces związku zainteresowanych gmin oraz opracowania programu wykorzystania w przyszłości zbiornika wraz z jego otoczeniem. Drastyczne ograniczenie zakresu finansowania tej inwestycji z budżetu centralnego (do symbolicznej kwoty pół miliona złotych w 1999 roku), czyli praktyczne jej wstrzymanie, budzi również zaniepokojenie posłów naszego województwa m.in. Mariana Sołtysiewicza, wobec czego jedynie skoordynowane działania również na forum Sejmu RP, mogą doprowadzić do zmiany nieprzychylnego obecnie stanowiska Ministerstwa Finansów w trakcie przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2000 rok.
Zdaniem marszałka, jedynym wyjściem jest finansowanie budowy jako inwestycji centralnej. Ważne będzie także wystąpienie do Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie tej inwestycji.
Ewa Filipiak jest zadowolona z odpowiedzi marszałka. Teraz trzeba czekać na konkretne decyzje w sprawie kontynuowania budowy. Ma nadzieję, że nastąpi to w najbliższych miesiącach.
(BEA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie