Marszałek promuje samowolę budowlaną

Marszałek promuje samowolę budowlaną

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Obiekty Rogatego Rancza całymi latami bronią się przed rozbiórką

Obiekty Rogatego Rancza całymi latami bronią się przed rozbiórką ©Barbara Ciryt

Zabierzów. Patronat władz województwa nad imprezami w nielegalnej placówce oburza ludzi
Obiekty Rogatego Rancza całymi latami bronią się przed rozbiórką

Obiekty Rogatego Rancza całymi latami bronią się przed rozbiórką ©Barbara Ciryt

Samorządowcy z województwa małopolskiego wspierają patronatami obiekty Rogatego Rancza w Zabierzowie, na które wydano wiele nakazów rozbiórki. Ostatnio taki patronat honorowy dostał "Bieg ku Rogatemu Ranczu". Jeden z naszych Czytelników nazywa to skandalem.

Do organizacji imprez przyczynia się też Jurajska Izba Gospodarcza, pod której sztandarami działa Krakowski Klub Sportowy Jura Moto Sport. Przedsiębiorcy się denerwują.
A szef Rogatego Rancza Jacek Figiel chce się promować i uwiarygodniać, więc zaprasza do współpracy samorządowców. Jednak ludzie nie zgadzają się, by w promocji nielegalnych zabudowań uczestniczyło województwo.

- Skandal. W demokratycznym i niby praworządnym kraju marszałek promuje samowolę budowlaną i jawnie popiera łamanie prawa - interweniuje u nas jeden z przedsiębiorców. Wskazuje Jurajską Izbę Gospodarczą, która przez współorganizację imprez z nielegalnie istniejącą placówką traci członków np. firmę Compass.

- Wypisaliśmy się z JIG w grudniu 2013 roku, właśnie z powodu promowania przez izbę pana Jacka Figla, właściciela Rogatego Rancza - mówią przedstawiciele Compassu.
Kazimierz Czekaj, prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej członków tej organizacji nazywa rodziną. - Przykro, gdy jest "spór w rodzinie", bo każdy członek JIG jest dla nas bezcenny. Jednocześnie to organizacja wolnych ludzi i… samodzielnie myślących podmiotów gospodarczych - ucina rozmowę prezes.

Rogate Ranczo od lat ma nakazy rozbiórki wydane przez inspektorów nadzoru budowlanego: powiatowego i wojewódzkiego. Po obiektach placówki nie powinno być śladu. A wciąż stoją tuż przy rezerwacie Skała Kmity i wbrew rozporządzeniu wojewody zakazującemu budowy sto metrów od rzek, w tym przypadku Rudawy z jej ujęciem wody.
Władze samorządu województwa przed kilku laty próbowały zmienić rozporządzenie wojewody, by zalegalizować istnienie Rogatego Rancza. Nie udało się. Więc promują nielegalną zabudowę.

Nie widzą w tym nic niestosownego. Na pytania o cel promowania nielegalnie istniejącej placówki otrzymaliśmy anonimową odpowiedź z urzędu marszałkowskiego, że honorowym patronatem marszałka obejmowane są (na wniosek zainteresowanych) imprezy, których cele uzupełniają działania województwa.

- W tym przypadku w dziedzinie integracji sportowej, promocji zdrowego trybu życia wśród młodzieży i dorosłych oraz integracji osób niepełnosprawnych. "Zimowy Bieg Ku Rogatemu Ranczu" jako impreza cykliczna, po raz kolejny został objęty honorowym patronatem marszałka właśnie ze względu na te aspekty imprezy - czytamy w informacji od służb marszałka.

- Pragniemy ponadto podkreślić, że kwestia orzekania o legalności zabudowy Rogatego Rancza nie należy do kompetencji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W tym wypadku decydowano tylko w sprawie przyznania patronatu - tłumaczą w urzędzie marszałkowskim.

O próbach legalizacji samowoli nie ma mowy, za to jest wzmianka, że w "Biegu Ku Rogatemu Ranczu" udział wziął wicemarszałek Wojciech Kozak. Przypomnijmy, że tu promował się podczas kampanii wyborczej.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Uklady

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Aż sie chce płakać , nikt nic nie robi , każdy siedzi cicho, promuje samowolę i dopuszcza kolejną - Zabierzowskie Błonia . Może wszyscy sie boją Pana Figla, może gmina i inni mają coś na sumieniu....rozwiń całość

Aż sie chce płakać , nikt nic nie robi , każdy siedzi cicho, promuje samowolę i dopuszcza kolejną - Zabierzowskie Błonia . Może wszyscy sie boją Pana Figla, może gmina i inni mają coś na sumieniu. A czy czasem Pan Figiel to nie sponsor kampani wyborczej Pani Wojt, Pana Marszałka , wart to sprawdzić a odpowiedz będzie oczywista, komu zależy aby z tym nic nie robić . Kto na kogo ma jakie haki .zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ukladzik

Wojtek Burmi. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak jest, tu w tej gminie wszystko wolno , jak zasponsorujesz wybory , jesteś wieliki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prokurator i spychacze

obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Jeśli wydane są nakazy- to na co czekają, pod nadzorem wjechac i rozebrać, a kosztami obciążyć
winnego . Nie rozumiem takiego stanu rzeczy. Albo władza robi sobie kpiny z...rozwiń całość

Jeśli wydane są nakazy- to na co czekają, pod nadzorem wjechac i rozebrać, a kosztami obciążyć
winnego . Nie rozumiem takiego stanu rzeczy. Albo władza robi sobie kpiny z innych albo z siebie,
dlatego niech sie zdecydują- mają kompetencje i racje prawne albo nie!!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znajomy

Soltys (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ano tak, jak ktoś bierze kasę na wybory , to musi pomagać, nawet w samowoli

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolesiostwo

ekolog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dzięki tym właśnie układom zniszczono rzekę Rudawę aby właśnie właściciel Rogatego Rancza mógł spać spokojnie i wykorzystywać na swoje cele tereny zalewowe. Wszystko to pod płaszczykiem napraw...rozwiń całość

Dzięki tym właśnie układom zniszczono rzekę Rudawę aby właśnie właściciel Rogatego Rancza mógł spać spokojnie i wykorzystywać na swoje cele tereny zalewowe. Wszystko to pod płaszczykiem napraw popowodziowych. Dziękujemy panie marszałku i liczymy że to właśnie z pańskiej kasy prywatnej nastąpi rekultywacja rzeki.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poziom

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Artykuł napisany z licznymi błędami stylistycznymi i interpunkcyjnymi, jakby pisało dziecko? Fatalnie. Widać też dużą dawkę emocji ze strony autora, a to bardzo nieprofesjonalne bo artykuły powinny...rozwiń całość

Artykuł napisany z licznymi błędami stylistycznymi i interpunkcyjnymi, jakby pisało dziecko? Fatalnie. Widać też dużą dawkę emocji ze strony autora, a to bardzo nieprofesjonalne bo artykuły powinny być obiektywne. Porażająco niski poziom. Co do legalności RR się nie wypowiadam bo nie mam wiedzy w temacie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lapu capu kop i klapa

nero (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

jak sie nie placi kar i zarabia sie na tym co juz stoi to tylko tak trzymac, reszte sie zalatwi nie dzis to jutro

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lapu capu kop i klapa

nero (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

jak sie placi kar i zarabia sie na tym co juz stoi to tylko tak trzymac, reszte sie zalatwi nie dzis to jutro

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo