Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maseczka i zaparowane szkła w okularach. Są sposoby, które pomogą w znacznym stopniu zredukować ten problem. Poznaj niezawodne triki!

Karina Czernik
Karina Czernik
archiwum Polska Press
Co zrobić, żeby, mając ubraną maseczkę, nie parowały okulary? W internecie krąży na ten temat mnóstwo informacji. Pamiętać trzeba jednak, by z "drugą parą oczu" obchodzić się ostrożnie - nieuważne traktowanie okularów może skończyć się np. zarysowaniami na szkłach. Poznajcie zatem domowe, sprawdzone sposoby, które pozwolą nosić bez przeszkód maseczkę i okulary jednocześnie.

Dlaczego okulary parują?

Okulary korekcyjne parują, gdy ciepłe powietrze zetknie się z zimną powierzchnią soczewek okularowych. Ma to miejsce m.in. zimą – kiedy zmienia się temperatura otoczenia – lub właśnie teraz, gdy wydychane powietrze styka się z naszymi okularami przez noszoną maseczkę ochronną.

Osoby noszące okulary są zwykle przyzwyczajone do tego, że w okresie jesienno-zimowym szkła parują (przechodząc np. do ciepłego pomieszczenia z zimnego). Jednak z założoną maseczką i okularami na nosie drobiazg ten urasta do rangi poważnego (i irytującego) problemu, ponieważ szkła parują przy każdym wydechu! Jak więc oszukać prawa fizyki i sprawić, żeby w okularach i maseczce dało się normlanie funkcjonować?

3 triki na parujące okulary przy założonej maseczce

  1. Maseczka powinna być dobrze dopasowana do twarzy i ściśle do niej przylegać. Warto wybierać modele z drucikiem w okolicy nosa.
  2. Szkła nie powinny znajdować się pod maseczką ani tuż nad nią. Dobrze jest więc nosić okulary na maseczce.
    [*]Można również umieścić cienką chusteczkę pod górną część maseczki (tak, by przylegała do nosa). Ten ciekawy i skuteczny sposób zaproponował koreański lekarz. Zobacz film.

Zaparowane szkła w okularach i maseczka. Domowe SPRAWDZONE sposoby

Dobrą metodą na zaparowane szkła jest pokrycie ich warstwą gliceryny. Wystarczy wetrzeć kilka kropel w wewnętrzną i zewnętrzną stronę szkieł, a następnie wypolerować. Okulary nie będą parować aż do momentu, gdy warstwa gliceryny nie zetrze się.

W podobny sposób działają preparaty z substancją hydrofobową - odpychają wodę, przez co para nie osiada na szkłach. A są nimi np. mydło, pianka do golenia czy płyny myjące do szyb i luster. Tutaj jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie preparaty nadają się do traktowania nimi szkieł okularowych. Najbezpieczniejsze są gliceryna, płyn do mycia naczyń i mydło.

Preparaty na zaparowane szkła

Istnieją komercyjne ściereczki czy spraye, które mają za zadanie uchronić szkła przed parowaniem. Te jednak mogą nadszarpnąć budżet, więc warto wcześniej wypróbować metody, o których pisaliśmy wyżej.

Jeśli jednak nie masz sił walczyć z zaparowanymi szkłami, możesz wziąć przykład z japońskiego artysty - Takahiro Shibaty, który z parujących okularów uczynił sztukę. Zobaczcie poniższe video.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski