Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowe zwolnienia w globalnej firmie w Krakowie. Redukcja zatrudnienia może objąć kolejnych ok. 150 pracowników

W centrum technologicznym w Krakowie doszło do grupowych zwolnień pracowników. Zatrudnienie straciło ponad 200 osób, a z danych Grodzkiego Urzędu Pracy wynika, że to nie koniec redukcji w tej firmie (zdjęcie ilustracyjne)
W centrum technologicznym w Krakowie doszło do grupowych zwolnień pracowników. Zatrudnienie straciło ponad 200 osób, a z danych Grodzkiego Urzędu Pracy wynika, że to nie koniec redukcji w tej firmie (zdjęcie ilustracyjne) fot. Andrzej Banaś
Do masowych zwolnień pracowników firmy technologicznej Aptiv Services Poland w Krakowie doszło w ubiegłym tygodniu (19 lutego). Pracę straciło wtedy ponad 200 osób, a dane z Grodzkiego Urzędu Pracy wskazują, że to nie koniec wypowiedzeń dla osób zatrudnionych w krakowskim oddziale firmy, zajmującej się innowacyjnymi rozwiązaniami w motoryzacji. Z kolei Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie zapowiada kontrolę w spółce Aptiv.

O zwolnieniu w ciągu kilkudziesięciu minut ponad 200 pracowników spółki Aptiv, informowaliśmy ubiegłym tygodniu. O sprawie zaalarmowali media posłowie Lewicy Razem: Daria Gosek-Popiołek, Adrian Zandberg i Maciej Konieczny, którzy zwrócili się także do Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie - o kontrolę działań pracodawcy, pod kątem przestrzegania przez przepisów dotyczących zwolnień grupowych (według prawa - rozwiązanie umowy z pracownikiem w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić najwcześniej po 30 dniach od momentu zgłoszenie tego zamiaru do urzędu pracy).

Parlamentarzyści zaapelowali do inspekcji pracy również o sprawdzenie, czy w firmie Aptiv Services Poland S.A nie zawierano umów cywilnoprawnych w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy powinny być zawarte umowy o pracę.

- Czynności kontrolne w firmie Aptiv rozpoczną się w najbliższym czasie - przekazała nam w poniedziałek 26 lutego Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Z kolei Mariusz Kęsek, zastępca Działu Prawno – Organizacyjnego Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, poinformował, że GUP nie udziela informacji dotyczących konkretnych pracodawców, jacy zgłosili (w przewidzianym prawem trybie) zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, ponieważ informacje dotyczące organizacji pracy pracodawcy mogłyby bowiem stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa.

GUP udostępnił nam natomiast zestawienie zwolnień grupowych zgłoszonych przez pracodawców w okresie od 1 stycznia 2023 do 19 lutego 2024. Z dokumentu tego wynika, że firma produkująca wyposażenie elektryczne i elektroniczne do pojazdów silnikowych zgłosiła w styczniu 2024 – ze skutkiem w lutym - zamiar zwolnienia w sumie 370 pracowników.

Także w styczniu o zamiarze masowych zwolnień zawiadomiły GUP również trzy inne firmy, zajmujące się: realizacją projektów budowlanych (28 osób), sprzedażą hurtową wyrobów tytoniowych (37), badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (2). Z kolei w lutym o planie redukcji zatrudnienia o 40 osób poinformował producent wyrobów tytoniowych.

Z danych Grodzkiego Urzędu Pracy wynika, że masowe redukcje - już przeprowadzone oraz planowane - w spółce Aptiv są największymi w krakowskich firmach od początku 2023 roku.

W ubiegłym roku w ramach zwolnień grupowych pracę straciły w Krakowie w sumie 954 osoby zatrudniane w 12 firmach. Masowe zwolnienia o najpoważniejszej skali miały wtedy miejsce:

  • w maju – zwolniono w sumie 261 pracowników w trzech firmach: zajmującej się działalnością związaną z oprogramowaniem (99 osób), zajmującej się doradztwem w zakresie informatyki (77), świadczącej usługi dotyczące działalności portali internetowych (92)
  • w lipcu – zwolniono 208 pracowników producenta silników elektrycznych, prądnic i transformatorów
  • we wrześniu – pracę straciło 196 osób trzech firm: zajmującej się działalnością związaną z oprogramowaniem (71 osób), prowadzącą badania i analizy związane z jakością żywności (118), produkującej silniki i turbiny, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych (7)
  • w listopadzie – zwolniono 178 pracowników producenta silników elektrycznych, prądnic i transformatorów

Aptiv Services Poland S.A. to część globalnej firmy technologicznej, produkującej innowacyjne systemy związane z bezpieczeństwem, wpływające na zmniejszenie liczby wypadków samochodowych; w laboratoriach Aptiv powstały m.in. pierwszy system sterowania gestami dla motoryzacji.

Na swym portalu internetowym firma informuje, że zatrudnia w Polsce ponad 5500 pracowników, w trzech lokalizacjach: w zakładach produkcyjnych w Jeleśni i Gdańsku oraz w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie, które „działa od 2000 roku, zatrudnia ponad 2500 inżynierów i kilkuset specjalistów korporacyjnych, jest jednym z największych i najbardziej innowacyjnych laboratoriów R&D firmy na świecie”.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski