Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych...

Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych 9.01 przed Sejmem [ZDJĘCIA] "To myśliwi roznoszą ASF" [WIDEO]

KJ, Jakub Oworuszko

Polska

Polska

Źródło: TVN 24

Odstrzał dzików. W środę 9 stycznia 2019 r. pod Sejmem odbył się protest przeciwko postulowanemu przez rząd masowemu odstrzałowi tysięcy dzików. Mimo mroźnej pogody pojawiło się na nim kilkaset osób. "To myśliwi roznoszą ASF" - głosiło jedno z haseł. Oto zdjęcia z pikiety.
Protest przeciw odstrzałowi dzików pod Sejmem (9/01/2019)
1/48
przejdź do galerii

Protest przeciw odstrzałowi dzików pod Sejmem (9/01/2019) ©Paweł Wiśniewski

Na proteście zorganizowanym przez ekologów pod Sejmem zebrało się kilkaset osób.

- Obecny rząd sprawia, że co chwila jesteśmy na ulicach. Pamiętamy Puszczę Białowieską, której nieszczęście jeszcze się nie skończyło. Pamiętamy „lex Szyszko”. Pamiętamy plany ogromnych przywilejów dla myśliwych. Pamiętamy, że PiS obiecało zakaz hodowli zwierząt na futra i cichaczem się z tego wycofało - mówiła Małgorzata Tracz, przewodnicząca Zielonych - Dzisiaj zebraliśmy się w obronie dzików.
To są koszmarne plany ministerstw Środowiska i Rolnictwa, by pozbyć się całego gatunku dzika w Polsce pod pretekstem choroby ASF. To nie jest rozwiązanie. Taka rzeź na dzikach spowoduje, że choroba będzie się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać. Idzie rok wyborczy. PiS próbuje pozyskać rolników kosztem dzików.

STOP RZEZI DZIKÓW PETYCJA


Organizatorzy zachęcają do podpisywania petycji skierowanej do ministra środowiska. Petycję można znaleźć TUTAJ

Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!

Odstrzał dzików ma się rozpocząć w weekend 12-13 stycznia i zostać powtórzony także 19-20 i 26-27 stycznia. W tym czasie zastrzelonych zostanie 210 tysięcy zwierząt. - Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), to choroba nie zostanie opanowana - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zwrócił się do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o ograniczenie liczby dzików w Polsce. Sam pomysł pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii.


Wartym podkreślenia jest fakt, że przeciwni masowemu odstrzałowi dzików są nie tylko ekolodzy, ale także część myśliwych. - To niehumanitarny i nieskuteczny sposób na walkę z ASF - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy fundacji WWF Polska. - Las bez dzików nie będzie już taki sam - podkreśla, zwracając przy tym uwagę, że dziki stanowią jeden z głównych komponentów bazy pokarmowej dla wilków, które po odstrzale dzików mogą częściej atakować zwierzęta gospodarskie.

POLECAMY:


Komentarze (26)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komentarz2

Dziadek3560 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Myślę że bioasekuracja jest potrzebna, ale podstawa to mniejsza ilość dzików. Przecież nikt nie ogrodzi stogów ze słomą jak wcześniej pisałem, kombajn zbiera wszystko z pola, kał, mocz, nasienie...rozwiń całość

Myślę że bioasekuracja jest potrzebna, ale podstawa to mniejsza ilość dzików. Przecież nikt nie ogrodzi stogów ze słomą jak wcześniej pisałem, kombajn zbiera wszystko z pola, kał, mocz, nasienie dzików, jedzą to zwierzęta i wy również, gdy zboże idzie na chleb, z tym, że jeszcze do tego myszki dokładają bobelki, wszystko sypane jest na ciężarówki i na bułeczki. Jeśli chodzi o ubój rytualny, to wołowinę taką kupują przeważnie kraje arabskie i za to płacą. Jeżeli w Polsce zakażemy takiego uboju to młode bydło, żywcem ładowane będzie na ciężarówki, oczywiście po tańszej cenie i zabijane rytualnie w krajach zachodnich. Oni wezmą kasę a byczek po prostu, dwa dni przed śmiercią, odbędzie stresujący transport. Chyba że zaczniecie jeść tą wołowinę, albo znajdziecie podobny rynek zbytu dla sztuk ubijanych tradycyjnie. Teraz myślę, że rolnicy powinni założyć swoją partię np. "ROLNIK" płacić np. sto złotych rocznie na utrzymanie partii, razem milion gospodarstw daje 100 milionów złotych. Z tej składki połowę powinni przeznaczyć na dobre kancelarie prawnicze, aby mogli się bronić przed urzędnikami i tak zwanymi zielonymi. Myślę że za 50 milionów rocznie, nie jedne kancelarie podjęły by współprace z rolnikami.

PS. Sarny i dziki w zeszłym roku spowodowały straty w pietruszce w wartości około 10 tys zł. Kołe łowieckie odszkodowań nie wypłaca, gdyż pole znajduję się zbyt blisko zabudowań. Może by ekolodzy zapłacili te pieniądze, a że nie jestem zachłanny prosiłbym o 5 tys. do tego dołożę 1000 zł swojej emerytury i na prawdę wyślę na cele charytatywne.
PSS. W telewizji facet "po studiach" wypowiada się że, lepiej strzelać do dzików zaraz po żniwach, gdy już rozsieją wirusy po całych polach i plonach, zresztą nie ma zielonego pojęcia, gdyż wówczas na polach pozostają potężne obszary kukurydzy na kiszonkę oraz ziarno które zbierane są jesienią a nawet zimą. Populacja dzików będzie wzrastać, ponieważ zmienia się specyfika uprawy, wchodzi do uprawy na dużych obszarach kukurydza na ziarno, zresztą dwa lata temu 1000 ha pozostało na polu, ze względu na mokrą jesień, a dziki w tej kukurydzy miały raj całą zimę. Jeżeli myślicie, że to takie proste, że wystarczy myć ręce i gumiaki na nogach, to się mylicie. Przecież wirusa można przywieźć np. drewnem z opałowym z lasu, a potem myszka z kotłowni przeniesie to do chlewni, mogę przenieść to ptaki, wrony. Z wypowiedzi wynika, że niektórym brak logicznego myślenia. Cieszę się, że zostałem ekologicznie niewykształconym wieśniakiem (bo produkuje zdrowe warzywa)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odszkodowania z pieniędzy ekologów

Frania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że "obrońcy dzików" to w większości ludzie, którzy nie mają nawet najmniejszego pojęcia o tym, jak wielkie szkody te zwierzęta potrafią wyrządzić....rozwiń całość

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że "obrońcy dzików" to w większości ludzie, którzy nie mają nawet najmniejszego pojęcia o tym, jak wielkie szkody te zwierzęta potrafią wyrządzić.
Proponuję, żeby do nich nie strzelać, ale żeby ekolodzy płacili odszkodowania za wszystkie straty z własnych pieniędzy. Wtedy wszystkim zielonym szybko otworzą się oczka. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
beretowo

zen (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Chłop żywemu nie przepuści..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niedawno ujawniono

informuje (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

że NSDAP to była organizacja ekologiczna. Jej sukcesem było zastopowanie przekopu mierzei wislanej co chciało Kriegsmarine.
Obecnie najwiekszym sukcesem ekologów jest ochrona kornika w lasach...rozwiń całość

że NSDAP to była organizacja ekologiczna. Jej sukcesem było zastopowanie przekopu mierzei wislanej co chciało Kriegsmarine.
Obecnie najwiekszym sukcesem ekologów jest ochrona kornika w lasach bialowieskichzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komentarz

Dziadek3560 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Wirus może przetrwać nawet 14 dni w kale a okres inkubacji to około tydzień. Więc dzik w żniwa oczywiście przemieszcza się po polach, w zbożu, robi kupki, potem zboże jest zbierane i zwożone na...rozwiń całość

Wirus może przetrwać nawet 14 dni w kale a okres inkubacji to około tydzień. Więc dzik w żniwa oczywiście przemieszcza się po polach, w zbożu, robi kupki, potem zboże jest zbierane i zwożone na magazyn do karmienia świń. "Oczywiście" rolnik z kombajnu widzi wirusy, które dzik pozostawił i nie zbiera ich kombajnem a następnie na polu leży słoma, po kombajnie i zakażony dzik, znowu robi kupeczki kału na słomie. I znowu rolnik zbiera słomę prasą, oczywiście w dzień, bo w nocy nie widziałby kupek z kałem i pozbierałby ze słomą na magazyn do ścielenia świnkom, aby miały sucho... Ta wasza bioasekuracja to tylko przykrywka psychiczna, pewnie że zaniedbania nie mogą być takiego aby dzik wchodził do gospodarstwa, ale sami wiecie, że to jest wszystko śmieszne. Zieloni natomiast niech sobie hodują dziki, a najlepiej niech płacą za szkody wyrządzone przez nie. Nie jestem za tym aby wytłuc wszystkie dziki, ale trzeba mieć jakiś rozsądek, jak mówią, że nawet muchy mogą przenieść wirus. Moje zdanie jest bezstronne, gdyż jestem rolnikiem, który nie ma ani świń ani bydła. Dziwię się, że wy tak wykształceni ludzie, mówicie i piszecie takie głupoty. Teraz nawet bardzo się cieszę, że nie uczęszczałem na studia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Afrykański_pomór_świńzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!!

:( (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Drodzy pseudo eksperci z dziedziny ekologii! Nie jesteście żadnymi autorytetami ani stroną w rozmowach. Jesteście po to, żeby coś napisano przeciw komuś. Teraz - przeciw myśliwym. A prawda jest...rozwiń całość

Drodzy pseudo eksperci z dziedziny ekologii! Nie jesteście żadnymi autorytetami ani stroną w rozmowach. Jesteście po to, żeby coś napisano przeciw komuś. Teraz - przeciw myśliwym. A prawda jest taka, że MYŚLIWI DZIĘKI PRACY I HODOWLI DOPROWADZILI DO WZROSTU POPULACJI WIELU GATUNKÓW CHRONIONYCH I ŁOWNYCH I NIE CHCĄ, ŻEBY MINISTER TAKI CZY INNY I ROLNICY ZNISZCZYLI ICH PRACĘ. MYŚLIWI NIE CHCĄ wystrzelać dzików, NIE CHCĄ strzelać do loch, w okresach ochronnych itp! NIE SĄ za planami Ministra. Tymczasem to na myśliwych zrzuca się zło i nawet minister przyciśnięty do muru w radiu nagle "apeluje do myśliwych żeby nie strzelali loch". SKANDAL!
Dajcie się wreszcie wypowiedzieć myśliwym na ten temat, tylko tym prawdziwym, nie tym blisko władzy.... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Małgorzato Tracz wal ze swoją bandą pod ubojnie gdzie w bestialski sposób mordowane jest bydło

pytanie na kolację (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Co gorsze - odstrzelony na komorę dzik czy krowa z poderżniętym gardłem wisząca za tylne nogi głową do dołu ,dławiąca się własną krwią .... i to wszystko bez ogłuszenia ?
Nie odważysz się bo co...rozwiń całość

Co gorsze - odstrzelony na komorę dzik czy krowa z poderżniętym gardłem wisząca za tylne nogi głową do dołu ,dławiąca się własną krwią .... i to wszystko bez ogłuszenia ?
Nie odważysz się bo co ,stracisz finansowanie swojej dywersyjnej POsługi ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smithfield

io (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

ich opłaca ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mordują jak za okupacji...

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

będą siedzieć mam nadzieję


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chciałeś POwiedzić

Belzebub (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

o Niemcach mordujacych Żydów ? - no to POjechaleś faszysto PO bandzie jak Kukiz banderowiec.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
/lucyper / od wieków prawdziwie mordują ci którzy prowadzą tzw. UBÓJ RYTUALNY

Zezem na wprost (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Jeżeli masz mózg zdolny do myślenia to pomiń te wszystkie żydowskie pierdoły usprawiedliwiające to bestialstwo i wczuj się w to zwierzę z poderżniętym na żywo gardłem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dziki

NO (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Braknie kulek w galeriach.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo