Masz pytania do inspekcji pracy? Zadzwoń w PIĄTEK 26 LUTEGO na numer 881 483 853. Specjalny dyżur dla Czytelników DP i GK od 11.00 do 13.00

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Już w piątek 26 lutego każdy nasz Czytelnik, pracodawca i pracownik, może uzyskać bezpłatną fachową poradę prawną od specjalisty z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Wystarczy w godz. 11.00 – 13.00 zadzwonić na numer 881 483 853. Zapraszamy!

FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

Jak zapewnić pracownikom bezpieczne miejsca pracy? Na jakich zasadach winna się odbywać praca w systemie zdalnym? Co mogą zrobić przedsiębiorcy, którzy musieli zawiesić działalność w ramach wprowadzanych odgórnie obostrzeń, albo borykają się przez pandemię z wysoką absencją pracowników? Kto ma ponieść koszty przymusowej kwarantanny pracownika? Czy można zawrzeć zdalnie umowę o pracę? Co z obowiązkowymi badaniami lekarskimi i szkoleniami? Co dla pracowników i pracodawców oznacza przestój ekonomiczny? – to tylko niektóre z licznych pytań, jakie codziennie zadają sobie pracodawcy i pracownicy w trudnej pandemicznej rzeczywistości.

By rozwiać ich wątpliwości i wesprzeć praktyczną wiedzą w zmaganiach ze skutkami covidu, Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie organizuje telefoniczne dyżury znakomitych specjalistów, którzy w rzeczowy, a przy tym prosty sposób wyjaśniają zainteresowanym wszelkie niuanse i zawiłości obowiązujących przepisów. Specjalny taki dyżur - dla Czytelników Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej – odbędzie się już w piątek 26 lutego w godz. 11.00 – 13.00. Pod dedykowanym akcji numerem telefonu 881 483 853 na Państwa telefony czekał będzie ekspert inspekcji pracy.

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie LUTY 2021. Kra...

- Okres pandemii Covid-19 całkowicie przeobraził rynek pracy. Wychodząc naprzeciw obecnym problemom pracodawców i pracownikom Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie zaprasza do telefonicznych konsultacji ze specjalistami inspekcji i skorzystania z fachowych porad prawnych

– wyjaśnia Anna Majerek z Sekcji Prewencji i Promocji OIP w Krakowie

Jak organizować bezpieczną pracę? Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracodawcy? Co zmieniło się w obowiązujących przepisach prawa pracy? Czego na podstawie obowiązujących przepisów mamy prawo wymagać od pracowników w tym trudnym czasie?

Część pytań od Czytelników otrzymaliśmy już wcześniej mejlem i tradycyjną pocztą. Oto próbki:

  • Czy umowę o pracę trzeba podpisać osobiście w firmie czy wystarczy podpis zdalny i skan umowy wysłany mailem?
  • Czy można wysłać pracownikowi mejlem wypowiedzenie umowy o pracę?
  • Jakie działania ma obowiązek podjąć pracodawca, by zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy w czasach pandemii, a jakie są tutaj obowiązki po stronie pracowników? Chodzi zwłaszcza o środki higieny, maseczki, dystansowanie. Jak to ma wyglądać na hali fabrycznej, w biurze, w toaletach, w stołówkach?
  • Czy kiedy restauracje są zamknięte w wyniku rządowych obostrzeń, to mogą działać stołówki zakładowe i na jakich zasadach?
  • Jakie są zasady pracy zdalnej: kto ma zapewnić pracownikowi narzędzia pracy i jakie to mają być narzędzia, co z przestrzeganiem czasu pracy, co z bhp, gdy praca odbywa się w domu, co z rozliczeniem kosztów takich, jak energia, woda, opłaty ma mobilny internet itp.?
  • Co z wypadkami, do jakich dochodzi w domu w trakcie pracy zdalnej?
  • Czy wypadek w drodze z sypialni do pokoju, w którym wykonywana jest praca zdalna, jest wypadkiem w drodze do pracy?
  • Czy pracodawca może żądać od pracowników, by się zaszczepili przeciwko covidowi? Czy może zwolnić z pracy lub przenieść na inne stanowiska tych, którzy się nie zaszczepili?
  • Jak policzyć dni należnego urlopu w sytuacji, gdy pracownik pracował przez kilka miesięcy w warunkach obniżonego wymiaru pracy, np. 0,8 etatu?

Gorąco zachęcamy do skorzystania z okazji i dzwonienia pod numer telefonu wskazany na początku niniejszego tekstu. Materiał podsumowujący dyżur i zawierający odpowiedzi na najważniejsze pytania opublikujemy w przyszłym tygodniu na łamach i w serwisach Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Przypomnijmy, że porady prawne udzielane przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy są bezpłatne i mogą być udzielane także poza godzinami ww. dyżuru - telefonicznie, mejlowo lub na miejscu w okręgowych inspektoratach pracy, a także w oddziałach terenowych. Każdy pracownik w Polsce może także wejść na stronę internetową www.pip.gov.pl i za pomocą formularza zadać pytanie dotyczące prawa pracy i bezpłatnie otrzymać poradę prawną.

Porady mogą dotyczyć: urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, równego traktowania w pracy, lobbingu, wypadków, zatrudniania niepełnosprawnych, zatrudniania młodocianych, naruszenia zasad legalności zatrudnienia i pracy „na czarno”, wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunku pracy, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków pracy.

Ekspert Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie czeka na Państwa telefony w piątek 26 lutego w godz. 11.00 – 13.00 pod numerem 881 483 853.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie