Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz szansę podnieść sobie emeryturę [WIDEO]

AIP
ZUS nie musi pomagać
ZUS nie musi pomagać fot. Andrzej Banaś
Finanse. Przez niewiedzę można stracić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku informowania o możliwościach podwyższenia obecnej lub przyszłej emerytury. Do tego przeliczenie następuje jedynie na wniosek zainteresowanego.

Wiele osób zatem nie wie, że ma taką możliwość i traci pieniądze. Czasem jest to kilkanaście złotych miesięcznie, ale są i kwoty nawet do kilkuset złotych!

Przepisy emerytalne są na tyle skomplikowane i ustawicznie się zmieniają, że mało kto jest w stanie sprawdzać na bieżąco, z jakiego tytułu może mieć wyższe świadczenie. A ustawodawca nie jest zainteresowany pomaganiem obecnym i przyszłym emerytom w uzyskaniu jak najwyższego świadczenia. Sami musimy znaleźć przepisy i sami złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Do tego, nawet jeżeli od dawna należało nam się wyższe świadczenie, i tak dostaniemy je dopiero od dnia złożenia wniosku.

Za opiekę nad dzieckiem
Kobiety, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej w 1999 roku opiekowały się dzieckiem, będąc na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym, mogą podwyższyć swoją emeryturę dzięki ponownemu przeliczeniu kapitału początkowego.

Dotyczy to wszystkich kobiet, także już emerytek, bez względu na datę urodzenia dziecka (ale przed 1 stycznia 1999 r.), o ile miały obliczony kapitał emerytalny i na emeryturę przechodziły według nowych zasad lub otrzymały emeryturę mieszaną, obliczoną częściowo według starych zasad, a częściowo według nowych. Przepis dotyczy także kobiet, które jeszcze nie przeszły na emeryturę.

WIDEO: Przedstawiciele pracodawców o emeryturze po 40 latach pracy

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Obowiązująca od 1 maja nowelizacja ustawy emerytalnej mówi, że przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem (np. okresy urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego) uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów, a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru. W przypadku przeciętnych wynagrodzeń i opieki nad dzieckiem trwającej dwa lata kapitał wzrośnie o 1,2 procent. W przypadku kobiet, które dłużej opiekowały się dzieckiem lub urodziły kilkoro, kapitał i emerytura mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

Jeżeli kobieta już jest na emeryturze, musi sama złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kapitału i emerytury. Przypominamy, że ZUS przeliczy ją nie wcześniej niż od dnia złożenia przez nas wniosku. Jedynie osoby, które jeszcze pracują, mogą mieć nadzieję, że ZUS - o ile nie zapomni - z chwilą ich przejścia na emeryturę przeliczy kapitał z urzędu. Dla pewności lepiej jednak od razu złożyć w tej sprawie wniosek.

Za trudne warunki
Setki tysięcy osób straciły po 2008 r. prawo do wcześniejszej emerytury, chociaż wiele lat pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Mało kto z nich wie, że po przejściu na emeryturę należy im się rekompensata w postaci podwyższenia kapitału emerytalnego, na podstawie którego wylicza się świadczenie. Można dzięki temu mieć emeryturę wyższą nawet o kilkaset złotych!

To ogromna rzesza pracowników przemysłu ciężkiego, a także budownictwa, przemysłu maszynowego, kierowców, pracowników kolei, także dziennikarzy, niektórych grup artystów itp. Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej piętnaście lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Rekompensata zostaje wyliczona z chwilą, gdy przechodzimy na emeryturę, ale wyłącznie na nasz wniosek. ZUS sam z siebie świadczenia nam nie przeliczy.

Osoby, które do 2009 r. miały zatem okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze i utraciły prawo do wcześniejszej emerytury, składają wniosek, gdy nabędą do niej prawa. Natomiast ci, którzy już są emerytami na nowych zasadach, muszą złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia. Niestety, wyrównania za poprzednie lata nie dostaną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski