Masz telefon Samsunga? Twoje prywatne zdjęcia mogły trafić...

Masz telefon Samsunga? Twoje prywatne zdjęcia mogły trafić do innych!

ak

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Uwaga! Wyciek prywatnych zdjęć z popularnych smartfonów! O co chodzi? Sprawdź, czy Twoje zdjęcia mogły paść łupem innych!
1/8
przejdź do galerii

Uwaga! Wyciek prywatnych zdjęć z popularnych smartfonów! O co chodzi? Sprawdź, czy Twoje zdjęcia mogły paść łupem innych!

Samsung Galaxy to popularne smartfony, ale niestety ich użytkowników w ostatnich tygodniach spotykają niemiłe niespodzianki. Okazuje się bowiem, że niektóre modele smartfonów z serii Galaxy wysyłają zdjęcia zapisane w pamięci telefonu do losowo wybranych osób z książki telefonicznej. O co chodzi i jak się przed tym ochronić?

Prywatne zdjęcia wysyłane do innych przez smartfon Samsung Galaxy


O sprawie informuje portal Niebezpiecznik.pl, który zwraca uwagę na to, że zgłoszenia tego błędu masowo pojawiają się na portalu Reddit. Winnym jest aplikacja systemowa Samsung Messages. Nie ma jej na starszych wersjach serii Galaxy, ale znajduje się na tych nowszych – Galaxy S9, S9 Plus oraz Note 8. Błąd w najnowszej wersji aplikacji powoduje, że kontakty z książki telefonicznej otrzymują zdjęcia z naszego telefonu.Nie dowiesz się, że twoje zdjęcie właśnie zostało do kogoś wysłane!


Niestety, nie jest łatwo ot tak dowiedzieć się, że telefon właśnie wysłał do kogoś nasze zdjęcie. Aplikacja robi to w tle, zatem dzieje się to niezauważalnie dla użytkownika telefonu. Ci, którzy zgłaszali błąd, dowiadywali się zwykle o tym dlatego, że „obdarowany” fotką znajomy, zapytał, o co chodzi… W telefonie nie jest możliwe sprawdzenie, czy padliśmy ofiarą błędu. Nie dowiemy się, jakie zdjęcie i do kogo zostało wysłane (i czy w ogóle zostało wysłane…). Błąd powoduje, że do innych numerów wysyłają się zdjęcia z pamięci telefonu – to marne pocieszenie, ale oznacza, że niekoniecznie wysłana musi być nasza prywatna fotka. Może to być inna zapisana w telefonie grafika.Czy można się przed tym zabezpieczyć?


Jak podaje Niebezpiecznik.pl, Samsung wie już o wystąpieniu błędu i prowadzi prace nad jego naprawą. Jeśli obawiasz się, że twój telefon mógł rozsyłać bez twojej wiedzy zdjęcia, które wolałbyś zachować tylko dla siebie… czasu nie cofniesz, ale możesz zabezpieczyć się na przyszłość, postępując zgodnie z poradami informującego o sprawie portalu:
  • ogranicz dostęp do zdjęć aplikacji Samsung Messages
  • pobierz od operatora billing i sprawdź, czy nie ma na nim żadnych MMS-ów, których nie wysyłałeś
  • traktuj wszystko to, co trzymasz na urządzeniu z dostępem do internetu, jako publiczne i dostępne dla każdego


Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci?

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo