Maszkowice. Archeolodzy powrócili na Górę Zyndrama. Odkopują...

Maszkowice. Archeolodzy powrócili na Górę Zyndrama. Odkopują fragmenty tajemniczej warowni [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Maszkowice. Archeolodzy powrócili na Górę Zyndrama. Odkopują fragmenty tajemniczej warowni [ZDJĘCIA]
1/25
przejdź do galerii

©Damian Radziak

Kilkunastu studentów archeologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod okiem dr Marcina Przybyły od kilku dni znów prowadzi intensywne prace na Górze Zyndrama. Można podglądać ich jak odkrywają osadę sprzed trzech i pół tysiąca lat, a przy tym poznać jej tajemnice.
Studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego spędzą na praktykach w Maszkowicach miesiąc. W sierpniu przyjedzie druga grupa, która pod czujnym okiem dra hab. Marcina Przybyły będzie odkrywać relikty konstrukcji kamiennych z wczesnej epoki brązu.

- W tym roku wracamy do początków, czyli wykopów z 2010 roku - mówi Marcin Przybyła, który na nowo odkrył osadę na Górze Zyndrama.


Przygotowując swoją pracę doktorską znalazł w magazynach UJ zabytki wykopane w Maszkowicach podczas badań w latach 70-tych minionego stulecia.

- Teraz możemy już sporo powiedzieć o tej osadzie. Została założona przez niewielką grupę osób przybyłych z terenów leżących na południe od Karpat około roku 1750 przed naszą erą - zaznacza archeolog. - Ludziom tym znana była umiejętność wznoszenia kamiennej architektury obronnej. Specyficzny i unikatowy element dla najstarszej osady w naszej części Europy to otoczenie jej masywnymi kamiennymi fortyfikacjami.

Pewne jest także to, że już po 50 latach osada została przebudowana. Wzniesiono taras, na którym postawiono budynki. One spłonęły, a w połowie XVII w. p.n.e. zostały odbudowane. Ludzie żyli w tej osadzie do koło 1500 r. p.n.e. Potem, po pół tysiącu lat przerwy, wrócili kolejni osadnicy i żyli na Górze Zyndrama do 50 r. p.n.e.

- Od ośmiu lat odkrywamy ślady zarówno tych pierwszych, jak i drugich osadników - podkreśla dr Przybyła. - Pobieramy próbki ziemi, z których pozyskujemy zwęglony materiał drzewny. Następnie przeglądamy go pod mikroskopem.

W ten sposób archeolodzy są w stanie odkryć pozostałości ziaren, nasion dzikich roślin i owoców sprzed tysięcy lat. Stąd też mają wiedzę na temat tego, czym żywili się dawni osadnicy Maszkowic, że uprawiali pszenicę, jęczmień i orkisz, zbierali tarninę - dzikiego przodka śliwy, polowali na niedźwiedzie, wilki i dzikie ptaki.

W ciągu siedmiu lat prac na Górze Zyndrama badacze z UJ odkryli tysiące zabytków, a wśród nich: kości zwierząt, przedmioty wykonane z żelaza oraz fragmenty ceramiki. Teraz liczą na kolejne. Przy pomocy koparki zamierzają odsłonić miejsce, gdzie w 1971 roku była badana bardzo głęboka jama, swego rodzaj spichlerz, z samych początków osady.

- Jest ciężko, bo póki co to praca fizyczna. Łopatami odkopujemy kolejne fragmenty ziemi - przyznaje Andżelika Nowak z Krakowa, studentka pierwszego roku archeologii. - Ale badanie ludzkiej kultury, odkrywanie tego, co zostało zapomniane, jest fascynujące.

Studenci chwalą sobie piękne widoki. I choć praca lekka nie jest, to popołudniami mają czas na odpoczynek.

- Mamy świetną ekipę i prowadzących, więc pracuje nam się bardzo dobrze - dodaje Konrad Pasterz z Rzeszowa. - Poza tym to miejsce jest niezwykłe. Podobne warownie odkryto w kilku miastach we Francji, Włoszech i Chorwacji.

Archeolodzy nie zamykają się przed osobami ciekawymi ich prac.

Każdy, kto chciałby się im przyglądać, a także dowiedzieć się czegoś więcej o osadzie, może do końca sierpnia udać się na Górę Zyndrama do Maszkowic. Wykopaliska są prowadzone od poniedziałku do soboty od godz. 8 do 15.

ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cywilizacje..

Ktoska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jak zwykle to porzekadło...""cudze chwalicie swego nie znacie "" sprawdza się i ma potwierdzenie w faktach..Znamy na tyle na ile pozwalają odkrycia starożytne cywilizację Egiptu , Majów Grecji...rozwiń całość

Jak zwykle to porzekadło...""cudze chwalicie swego nie znacie "" sprawdza się i ma potwierdzenie w faktach..Znamy na tyle na ile pozwalają odkrycia starożytne cywilizację Egiptu , Majów Grecji Persji i wielu innych a nie znamy cywilizacji rozwijających się na naszych ziemiach..Wygląda na to że one rozwijały się równolegle do innych i być może kontaktowali się z sobą..prowadzili handel wymienny etc ,etc ...Szkoda że nie ma pieniędzy na takie badania..jakby chociaż nad mapami i pismami starożytnych Chin gdzie są wzmianki o cywilizacji rozwijającej się na terenach obecnej Polski Litwy . Łotwy , Ukrainy ...czy też Czech , Słowacji...Kto wie czy nie trzeba by było pisać historii tych ziem od początku..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jugendlische

deutche (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W Polsce i w Europie kwitła cywilizacja, gdy tymczasem żydowskie pastuchy ganiali bydło po pustyni,


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A może nawet ich jeszcze wtedy nie było. Żydów, znaczy.

itobybyłonatyle (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zależy, od kogo ich liczyć, jak od Mojżesza, to jeszcze ich nie było. Za to Nasi ( którzy przyszli wtedy do Maszkowic zza Karpat - chyba nie Cyganie?) pomieszkali sobie 250 lat i poszli sobie...rozwiń całość

Zależy, od kogo ich liczyć, jak od Mojżesza, to jeszcze ich nie było. Za to Nasi ( którzy przyszli wtedy do Maszkowic zza Karpat - chyba nie Cyganie?) pomieszkali sobie 250 lat i poszli sobie dalej. Wrócili jednak (za czasów króla Dawida w Jerozolimie (nic tu nie sugeruję, to tylko kalendarz!) i dalej mieszkali w Maszkowicach aż do czasu wojny domowej Gajusza Juliusza Cezara z Republiką Rzymską (może zaciągnęli się do rzymskich legionów, ale nie wiadomo po której stronie). Dalej co było, dziennik milczy.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jugendlische

deutche (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Ów Dawid był nic nieznaczącym pastuchem, ale to tylko gwoli ścisłości. Ciekawe skąd wiedzą, że przybyli zza Karpat? Może wyruszyli stąd?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!