Mata Hari. Pokazowy proces kobiety-szpiega

Mata Hari. Pokazowy proces kobiety-szpiega

Paweł Stachnik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mata Hari w 1915 r.
1/6

Przejdź do
galerii zdjęć

©Wikipedia/Domena publiczna

13 lutego 1917. W Paryżu aresztowana zostaje Mata Hari. Była słynną w całej Europie tancerką egzotyczną. Podczas wojny pracowała dla dwóch wywiadów.
Tego dnia komisarz policji Priolet i pięciu jego zastępców wdarli się do pokoju w hotelu Elysée Palace na Champs-Elysées, w którym mieszkała Mata Hari. Tancerkę aresztowano i przewieziono do więzienia dla kobiet Saint-Lazare. Rozpoczęło się śledztwo mające doprowadzić do procesu, a potem do skazania Maty Hari.

Zanim jednak Margaretha Geertruida Zelle stała się szpiegiem była żoną, matką, tancerką i kochanką. Urodziła się 7 sierpnia 1876 r. w mieście Leeurwarden w Holandii. Gdy miała 15 lat zmarła jej matka, a ojciec - zubożały kapelusznik - zbankrutował. Margaretha kształciła się w studium nauczycielskim w Amsterdamie, ale musiała z niego wyjechać, bo wdała się w skandaliczny romans z dyrektorem.

Nie miała rodziny ani majątku, znalazła więc męża, który mógł dać jej utrzymanie. Był to starszy od niej o 20 lat oficer holenderskiej marynarki Rudolf McLeod, z którym pobrała się po sześciu dniach znajomości. W 1897 r. wyjechali razem do Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie Rudolf pełnił służbę. Tam Margaretha urodziła mu dwoje dzieci, ale tam też zaczął się rozpad ich związku. Nudząca się na Jawie, a potem na Sumatrze żona zaczęła się wdawać w romanse z młodymi oficerami i plantatorami. W dodatku dzieci były podtruwane przez opiekunkę, w wyniku czego syn zmarł.

CZYTAJ TAKŻE: Polka, ulubiona agentka Winstona Churchilla. Kim była tajemnicza Krystyna Skarbek?

Po powrocie do Holandii Margaretha porzuciła męża i córkę i zaczęła szukać nowego sposobu na życie. Próbowała pracować jako nauczycielka, a potem modelka, ale bez powodzenia. Przez jakiś czas była prostytutką. Wreszcie podczas pobytu w Paryżu wpadła na pomysł, by dawać pokazy tańca egzotycznego, który podpatrzyła w Indiach Holenderskich.

Sama opracowała choreografię, strój i scenografię. Wymyśliła też sobie egzotyczny rodowód: podawała się za księżniczkę urodzoną w Indiach lub na Jawie. Jako pseudonimu używała słów Mata Hari, które w języku indonezyjskim znaczą „oko dnia”, czyli słońce.

Z taką legendą zaczęła występować w Paryżu, a potem w innych miastach Europy. Na scenie zaaranżowanej na kształt wschodniej świątyni Mata Hari tańczyła ubrana w zwiewny strój, którego stopniowo się pozbywała, by na końcu stanąć naga przed widzami.

Jej występy zrobiły furorę, a ona sama stała się sławna i entuzjastycznie przyjmowana w Amsterdamie, Berlinie, Madrycie, Londynie, Wiedniu, Rzymie. Przy okazji nawiązywała romanse z możnymi postaciami tego świata: ministrami, wojskowymi, arystokratami, następcami tronu i dyplomatami, biorąc pieniądze za świadczone im usługi seksualne.
« 2

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo