Matczyna emerytura: program Mama Plus coraz bliżej!

Matczyna emerytura: program Mama Plus coraz bliżej!

ak

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Matczyna emerytura 2019. Co musisz wiedzieć?
1/6
przejdź do galerii

Matczyna emerytura 2019. Co musisz wiedzieć?

Matczyna emerytura wraz z wieloma innymi rozwiązaniami wspierającymi matki, które roboczo zostały nazwane programem Mama Plus, przedstawiono w kwietniu na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że emerytury dla matek już w 2019 roku wejdą w życie. Dowiedz się więcej!

Emerytury dla matek: projekt ustawy i nowe szczegóły od Elżbiety Rafalskiej


Emerytury dla matek, dokąd po raz pierwszy pojawiły się w debacie publicznej, co jakiś czas wracają, co nie powinno nikogo dziwić, gdyż rząd chciałby wprowadzić je jeszcze w 2019 roku. Obecnie istnieje już projekt ustawy o emeryturach dla matek, który póki co trafił do konsultacji publicznych. Można się z nim zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dodatkowo nowe informacje na temat projektu przekazała także Elżbieta Rafalska w trakcie krynickiego XXVIII Forum Ekonomicznego.

Co wiemy z najnowszych informacji na temat matczynych emerytur?
 • emerytura dla matek byłaby przyznawana po złożeniu wniosku
 • decyzję o przyznaniu emerytury wydawać ma ZUS lub KRUS
 • świadczenie będzie przyznawane matkom, które urodziły i wychowały bądź wychowały przynajmniej czworo dzieci bądź ojcom, jeśli matka dzieci zmarła bądź porzuciła dzieci
 • emerytura dla matek ma zapewnić niezbędne środki utrzymania tym, którzy ze względu na wychowanie dzieci zrezygnowali z pracy zarobkowej lub w ogóle jej nie podjęli
Matczyna emerytura: wniosek o emeryturę dla matek


Zgodnie z tym, co przekazała Elżbieta Rafalska oraz co przeczytać można w projekcie ustawy o emeryturze dla matek, świadczenie byłoby przyznawane po złożeniu wniosku. Wniosek o matczyną emeryturę powinien zawierać następujące dane:
 • dane osoby ubiegającej się o świadczenie (imię i nazwisko, PESEL lub numer paszportu, adres zamieszkania oraz korespondencyjny)
 • żądanie wnioskodawcy (wskazanie świadczenia, o które wnioskuje)
 • czytelny podpis
 • akty urodzenia dzieci
 • oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej


Rząd chce, by program emerytur dla matek zaczął obowiązywać już od stycznia 2019.

Matczyna emerytura: Beata Szydło zdradza pierwsze szczegóły


Beata Szydło udzieliła w lipcu 2018 wywiadu Gościowi Niedzielnemu, w którym przekazała sporo informacji na interesujący wielu temat, jakim jest matczyna emerytura, a także innych rozwiązań, które miały wchodzić w zakres programu Mama Plus. Jeśli chodzi o emerytury dla matek, wicepremier poinformowała, że jest już gotowa pierwsza wersja projektu ustawy. Jeśli zostanie zaakceptowana przez premiera Morawieckiego, trafi do konsultacji. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem i chęciami PiS, konsultacje odbyłyby się jeszcze w czasie wakacji, a już we wrześniu ustawa znalazłaby się w Sejmie. Politycy optymistycznie zakładają, że w takim tempie matczyna emerytura weszłaby w życie w 2019 roku.Dla kogo matczyna emerytura?


Jakie założenia miałaby mieć matczyna emerytura, komu by przysługiwała? Tak, jak zapowiedziano w kwietniu, głównym wymogiem byłoby wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Emerytura dla matek przysługiwałaby każdej kobiecie – wielodzietnej matce, nawet jeśli w ciągu całego życia nie przepracowałaby ona zawodowo ani jednego dnia. Ile wyniosłaby matczyna emerytura?
 • jeśli kobieta nigdy nie pracowała – otrzymałaby najniższą emeryturę
 • jeśli otrzymuje mniej niż najniższa – wyrównano by to do wysokości najniższej
 • zasady dotyczyłyby również osób ubezpieczonych w KRUS

Kobieta otrzymałaby emeryturę matczyną również wtedy, gdy część wychowywanych przez nią dzieci nie byłaby jeszcze dorosła. Dodatkowo, chociaż ustawa roboczo została nazwana Mama Plus, to jednak przepisy dotyczyłyby również ojców, gdyby to oni zajmowali się wychowywaniem dzieci.

Mama Plus – więcej niż tylko matczyna emerytura


Beata Szydło w udzielony wywiadzie mówiła także o innych rozwiązaniach, które przedstawiane były w kwietniu. Nadal aktualna jest propozycja wprowadzenia darmowych leków dla ciężarnych kobiet. Rząd zamierza także wprowadzić premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Trwają jednak dyskusje, czy odstęp pomiędzy urodzeniem pierwszego a drugiego dziecka ma wynosić 2 czy 3 lata.
Wicepremier wskazała też, że taka premia niekoniecznie byłaby wypłacana w formie gotówki, od razu po urodzeniu dziecka. Mogłaby ona być np. emerytalnym przywilejem w przyszłości (możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę lub zastosowanie korzystniejszego przelicznika, który dałby wyższą emeryturę). Wszystkie propozycje, które padły w kwietniu, politycy chcieliby wprowadzić razem z matczyną emeryturą: przyjąć w tym roku i wprowadzić w życie od kolejnego.

Gwarantowana emerytura dla matek czworga dzieci?

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo