Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Materiały o wysokiej akumulacji cieplnej

(JM)
Zima ujawnia wady instalacji. Konieczność zapewnienia użytkownikom budynków maksymalnego komfortu cieplnego, a także chęć odpowiedzialnego gospodarowania energią sprawiają, że do wznoszenia budynków wykorzystywane są dzisiaj materiały o coraz lepszych parametrach technicznych.

Szczególnie chodzi tutaj o produkty, które cechują się jak najlepszymi właściwościami termicznymi, w tym wysoką akumulacyjnością cieplną. Każdy, kto choćby przez krótki czas mieszkał w domu lub bloku wzniesionym jeszcze w drugiej połowie XX wieku, doskonale wie, jak zmiana temperatur na zewnątrz wpływa na komfort termiczny we wnętrzach.

Tego typu obiekty w mroźne dni bardzo szybko się wychładzają, natomiast podczas upałów - równie prędko się przegrzewają i konieczne jest stosowanie w nich urządzeń klimatyzacyjnych. Takie zmiany temperatur mają niekorzystny wpływ na bilans energetyczny budynku i znacznie obniżają komfort życia oraz pracy w pomieszczeniach, dlatego też nowoczesne budownictwo w coraz większym stopniu opiera się na materiałach niwelujących podobne problemy. - Jednym ze sposobów zapewnienia stabilności cieplnej przegród budowlanych jest wybór produktów, które cechują się wysoką akumulacyjnością cieplną - wyjaśnia Joanna Nowaczyk, doradca techniczny Grupy SILIKATY. - Pod pojęciem tym kryje się zdolność ściany do gromadzenia ciepła, co przekłada się na tempo jej nagrzewania oraz stygnięcia, np. w sytuacji awarii ogrzewania. W praktyce oznacza to, że mur o dużej pojemności cieplnej dłużej się nagrzewa, ale też dłużej to ciepło utrzymuje.

Akumulacyjność cieplna przegrody budowlanej zależy przede wszystkim od materiału, z którego została ona wzniesiona. Im ściana jest cięższa i bardziej masywna, tym więcej ciepła jest w stanie zmagazynować i może skutecznej stabilizować temperaturę wewnątrz budynku. „Przez lata najpopularniejszymi produktami, które pozwalały na wznoszenie ścian o dużej masie i optymalnej akumulacyjności cieplnej były klasyczne cegły i elementy betonowe.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne materiały, takie jak bloczki silikatowe. Zaletą tego typu produktów jest ich duża gęstość, oscylująca w granicach od 1400 do 2200 kg/m sześc., która przekłada się na dużą zdolność przegród do magazynowania ciepła.

W praktyce oznacza to, że użytkownicy budynków o ścianach wykonanych z silikatów nie odczuwają negatywnych skutków szybkich zmian temperatury w zimie, a latem nie doskwiera im upał na zewnątrz obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski